• تاریخ انشار: ۱۰ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19566
  • 424 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهر هرات به حد آخر از تعصب و فعالیت وهابیت رسیده است/ هدف وهابیت از بین بردن نخبگان و خبیرهای یک منطقه است

n00166274-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌السلام والمسلمین سید ابراهیم مرتضوی، مسئول لیسه رضوان در شهر مزارشریف که در گفتمان دانشجویی “شهادت علما؛ مواجهه حق و باطل از کربلا تا هرات” سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: از همان آغاز خلقت تا به حال، جنگ میان حق و باطل وجود داشته و روند شهادت‌طلبی جریان دارد.   وی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌السلام والمسلمین سید ابراهیم مرتضوی، مسئول لیسه رضوان در شهر مزارشریف که در گفتمان دانشجویی “شهادت علما؛ مواجهه حق و باطل از کربلا تا هرات” سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: از همان آغاز خلقت تا به حال، جنگ میان حق و باطل وجود داشته و روند شهادت‌طلبی جریان دارد.

 

وی در ادامه گفت، جامعه افغانستان امروز با خطرات متفاوتی در سراسر کشور روبه‌رو است؛ به خصوص در این روزها شخصیت‌های علمی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و تأثیرگذار در ولایت هرات، بیشتر توسط دشمنان اسلام ترور می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی افزود: حجت‌السلام والمسلمین جعفر توکلی نیز یکی از شخصیت‌های مهم در عرصه بیداری مردم هرات بود که توسط دشمنان اسلام ترور شد.

 

وی گفت: شهید توکلی یکی از شخصیت‌های فعال در عرصه علم و اجتماع و سیاست بود و افکار بسیار بلند و آزادی‌خواه داشت، تعصب در وجودش نبود و خدمات بسیار ارزنده‌یی را در هرات انجام داده است.

 

این عالم دینی افزود، یکی از علت‌های ترور شخصیت‌های جهان اسلام و علمای روشنگر و روشن‌فکر شیعه و سنی، برای برهم زدن نظم و اتحاد جامعه اسلامی است و دشمنان با ترور چنین علمایی، اهداف خود را دنبال می‌کنند.

 

وی گفت: نسبت به سایر ولایات، فعالیت‌های فرهنگی، ‌علمی و روشن‌کننده بیشتری در ولایت هرات راه‌اندازی می‌شود و هرات یک شهر علمی، فرهنگی، روشن فکر و با سواد در سطح افغانستان است؛ به همین خاطر هرات بیشتر مورد توجه دشمنان اسلام قرار می‌گیرد تا این قشر روشن‌فکر را از بین ببرند و مانع پیشرفت آن‌ها شوند.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین مرتضوی در رابطه به اختلاف‌اندازی وهابیت میان شیعه و سنی افزود: “در دین مبین اسلام یکی از دستورات‌ مهم توصیه به اتحاد و همبستگی است. علت فراخوانی خداوند متعال در اتحاد و همبستگی که در قران کریم آمده، این است که همه مسلمانان دست به دست هم بدهند و قدرت و توانایی به دست بیاورند تا به حفظ اسلام و ارزش‌های اسلامی دست پیدا کنند، وقتی ما مفهوم اتحاد را فهمیدیم، اختلافات را خود به خود متوجه می‌شویم که چه آثار و پیامدهایی در جامعه دارد”.

 

وی خاطرنشان کرد: دشمنان اسلام (وهابیت) همیشه با اختلاف‌اندازی‌هایی چون تعصب قومی، نژاد و مذهب کوشش می‌کنند تا جامعه اسلامی را دگرگون ساخته و میانش رخنه ایجاد کنند. هدف آن‌ها با اختلاف انداختن میان صفوف اسلام، ضعیف ساختن پیروان اسلام و مقابله با اسلام است تا به اهداف خود برسند.

 

شهید را باید از ابتدا بشناسیم، نه از انتها، همیشه شهید را از انتها می‌شناسیم

از سوی دیگر، سجاد عباسی، استاد حوزه علمیه امام صادق(ع) شهر مزارشریف در این گفتمان گفت: “شهید را باید از ابتدا بشناسیم، نه از انتها، اما ما همیشه شهید را از انتها می‌شناسیم که کی به شهادت رساند، چه قسم به شهادت رسید، مهم این است که شهید را باید از همان ابتدا شناخت؛ از آن اول که این آقا پا در این عرصه گذاشت، بشناسیم که این آقا چگونه شخصیت داشت، چه هدف داشت و چه کارها و خدماتی را انجام داده، و با شناختش از آن‌ها درس بگیریم”.

 

آقای عباسی در رابطه به وهابیت افزود: “هدف وهابیت این است که نخبگان و خبیرهای یک منطقه را از بین ببرد و حجت‌السلام والمسلمین جعفر توکلی نیز یکی از نخبگان و علمای برتر در شهر هرات بود که همیشه در خط اول کارهای روشن‌کننده فکر جامعه، علمی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی قرار داشت”.

 

وی گفت آقای توکلی حدودا سه سال پیش مورد تهدید قرار گرفته بود.

 

این عالم دینی در ادامه صحبت‌هایش گفت: “شهر هرات به حد آخر از تعصب در بحث شیعه و سنی رسیده است. از این‌که می‌گویم مردم هرات روشن فکر و فهمیده استند، درست، اما تعصب در آن شهر به حد آخر خود رسیده و وهابیت میان این دو مذهب (شیعه و سنی ) در شهر هرات، اختلاف‌های جدی را ایجاد می‌کند که هر دو ضد یک‌دیگر شعارهایی می‌دهند”.

 

وی افزود که اکثر مدارس شهر هرات تحت رهبری وهابیت که از سوی کشور عربستان حمایت می‌شود، فعالیت دارند و مطابق با خواست‌های آن‌ها به پیش می‌روند، اما در مزارشریف همه مدارس در مقابله با وهابیت به طوری جدی مقابله و برخورد می‌کند و نمی‌گذارند وهابیت در این شهر رخنه کند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزارشریف دارای سه بخش سخنان کارشناسان، ابراز نظر دانشجویان و پرسش و پاسخ می‌باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>