• تاریخ انشار: ۶ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22092
  • 350 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

شهید فرهنگ و رسانه؛ شهید علی‌ پیمان مقصودی

n00171667-b

تولد و تحصیل شهید علی‌پیمان مقصودی فرزند حسین‌داد در سال ۱۳۷۷ در شهر مشهد مقدس جمهوری اسلامی ایران در جوار بارگاه باصفای مولایش علی ابن موسی الرضا(ع) دیده به‌جهان گشود.   خانواده شهید علی‌پیمان مقصودی به‌دلیل این‌که زمینه تحصیل فرزندانش در جمهوری اسلامی ایران فراهم نشد پس از سه سال اقامت در مشهد مقدس به […]

تولد و تحصیل

شهید علی‌پیمان مقصودی فرزند حسین‌داد در سال ۱۳۷۷ در شهر مشهد مقدس جمهوری اسلامی ایران در جوار بارگاه باصفای مولایش علی ابن موسی الرضا(ع) دیده به‌جهان گشود.

 

خانواده شهید علی‌پیمان مقصودی به‌دلیل این‌که زمینه تحصیل فرزندانش در جمهوری اسلامی ایران فراهم نشد پس از سه سال اقامت در مشهد مقدس به افغانستان بازگشت.

 

علی‌پیمان شهید در سال ۱۳۸۴ در لیسه عالی غلام‌محمد غبار در شهر کابل شامل درس شد و تا صنف یازدهم در مکتب مذکور به تعلیم ادامه داد.

 

سپس علی‌پیمان شهید در سال ۱۳۹۵ به لیسه عبدالرحیم شهید سه‌پارچه کرده و صنف دوازدهم را در شیفت شبانه این مکتب با موفقیت به‌پایان رساند و در سال ۱۳۹۶ به درجه عالی از این لیسه فارغ شد.

 

علی‌پیمان مقصودی که از هوش و ذکاوت خوبی برخوردار بود، در کنار دروس مکتب، زبان انگلیسی را نیز می‌آموخت.

 

به گفته خانواده مقصودی، هدف او از آموختن زبان انگلیسی این بود که افزون بر آن‌که یک زبان زنده دنیا و در محاورات ملی و بین المللی نقش ارزنده دارد، کمک ‌کند تا از این طریق بتواند سایر فرهنگ‌ها و دیدگاه‌های دانشمندان دنیا را مطالعه کرده و با فرهنگ ناب و تفکرات اسلامی مقایسه نماید.

 

بدون شک، هدفی را که علی‌پیمان شهید از آموختن زبان انگلیسی دنبال می‌کرد برخلاف بسیاری از افرادی که تنها آن‌را وسیله‌ای برای به‌دست آوردن مادیات می‌دانند، یکی از نیازمندی‌های مبرم جوامع اسلامی است، زیرا عدم آگاهی کامل از فرهنگ اسلامی در مقایسه با سایر فرهنگ‌های ملل و جوامع، امروز سبب شده است که حتی تحصیل‌کرده‌‌ها بدون تأمل، هر پدیده بیرونی پر از زرق و برق ظاهری را پذیرفته و به‌دنبال هر صدای نارسایی – ولو از حلقوم دشمن باشدـ راه بیافتند.

 

فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی

شهید علی‌پیمان مقصودی با آن‌که در سن نوجوانی قرار داشت و می‌بایست مانند بسیاری از جوانان در صدد اشباع غرایز جوانی می‌بود؛ اما برعکس او به‌جای آن‌که وقتش را مانند برخی‌ها در خوش‌گذرانی و لهو و لعب سپری کند، در کنار برادرش شهید صبور مقصودی، فعالیت‌های فرهنگی و دینی انجام می‌داد.

 

تلاش شبانه‌روزی وی در فراگیری علم و دانش و اشتراک در برنامه‌های فرهنگی و دینی حکایت از نبوغ فکری او داشت و آینده درخشانی را در ذهن مجسم می‌کرد.

 

اخلاق اجتماعی و خانوادگی

به گفته خانواده علی‌پیمان، اخلاق و رفتار او مانند برادرش صبور مقصودی بوده و گویا این دو برادر علاوه بر آن‌که هم‌فکر بوده‌اند از نگاه اوصاف و سجایای اخلاقی نیز شبیه هم بودند.

 

شهید علی‌پیمان مقصودی برای تکمیل‌کردن اخلاق اسلامی و سیراب‌نمودن روح تشنه خویش از معنویات در مدرسه حضرت امام امیرالمومنین(ع) ثبت نام کرده و رسماً به درس‌های علوم دینی آغاز کرد.

 

به گفته همصنفانش وی از شاگردان مستعد، پرتلاش و برجسته مدرسه حضرت امام امیرالمومنین(ع) به‌شمار می‌رفت.

 

او تا هنگام شهادت دست از فراگیری علم و دانش برنداشت و سرانجام به‌تاریخ هفتم جدی ۱۳۹۶ روز پنچشنبه، ساعت ۱۰ پیش از ظهر در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در یک برنامه فرهنگی و گفتمان علمی- پژوهشی به‌دست حمله‌کننده انتحاری منسوب به گروه بدنام داعش”>داعش، به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

 

پیکر پاک این شهید والامقام توسط اقارب و دوستانش تشییع و در کنار برادر شهیدش انجنییر صبور مقصودی، در مقبره کارته سخی شهر کابل به خاک سپرده شد.

روحش شاد و یادش گرامی باد!

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>