• تاریخ انشار: ۲۴ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26127
  • 439 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

طرح پشت پرده دشمن؛ زمینه ساز گسترش فساد اخلاقی در افغانستان

n00186693-b

وقتی که مسلمانان از اسلام و خط دین دور می شوند، طرحهای پشت پرده دشمن در جهت گسترش فساد اخلاقی نیز ناخواسته عملی می شود، پس تمام علت را باید در خود جستجو کنیم تا تمرکز روی عوامل بیرونی.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل گسترش فساد اخلاقی” در افغانستان […]

وقتی که مسلمانان از اسلام و خط دین دور می شوند، طرحهای پشت پرده دشمن در جهت گسترش فساد اخلاقی نیز ناخواسته عملی می شود، پس تمام علت را باید در خود جستجو کنیم تا تمرکز روی عوامل بیرونی.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل گسترش فساد اخلاقی” در افغانستان از سوی خبرگزاری صدای افغان آوا، در کابل برگزار شد.

 

در این گفتمان، ریشه و عوامل فساد اخلاقی، پیامدها و خطرات ناشی از این پدیده ی ویران کننده اجتماعی، مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

“رحمت علی ناصری” کارشناس این گفتمان، علت اصلی گسترش فساد اخلاقی را دوری مردم از خدا و دین فروشی به اشکال مختلف عنوان کرد و درعین حال، حضور غربی‌ها را بیشتر زمینه ساز ناهنجاری های اجتماعی خواند.

 

او در پاسخ به اینکه در شیوع فساد اخلاقی طرحهای پشت پرده دشمن بیشتر نقش دارد یا اینکه عدم مدیریت و بی نظمی ها و هنجارشکنی های داخلی سبب اصلی است، گفت: رفاقتها و معاشرت های نامشروع با افراد ناباب و نشست و برخواست های جنس مخالف به صورت بی باکانه و بی شرمانه و از بین بردن قباحت گناه درجامعه، همواره سبب می شود که طرحهای پشت پرده دشمن نیزعملی شود، پس تمام علت را باید در خود جستجو کنیم تا تمرکز روی عوامل بیرونی.

 

او تاکید کرد که انسان به صورت مادر زاد فاسد بار نمی آید بلکه این محیط و خانواده است که به تدریج روی شالوده شخصیت آینده او  و نوع تربیت و چگونگی رفتار او درجامعه تاثیرگذار است.

 

ناصری، دنیا گرایی و عدم ارایه درست برنامه های دینی را از عوامل دیگر توسعه فساد اخلاقی عنوان کرد و گفت: بی توجهی بیش از حد به برنامه های دینی و دنیا زدگی امروز سبب شده است که حتی فساد اخلاقی در رده های بالای حکومتی نیز نفوذ کند.

 

موصوف خاطرنشان کرد که شرایط امروزی افغانستان به زمین شوره زار می ماند که متاسفانه قابلیت رشد و نموی بذر را ندارد، به این معنی که اگر مصلحی هم پیدا شود تا اصلاحات را در جامعه وارد کند به زودی از سر راه برداشته می شود.

 

به همین دلیل است که دامن فساد، نه تنها برچیده نمی شود که روز بروز گسترش پیدا می کند و چون زمینه وجود ندارد نه ارشاد نخبگان دینی کارساز است و نه هم امام زمان(عج) که انسانها انتظارش را دارند ظهور می کند تا به همه ناهنجاری ها و نا بسامانی ها خاتمه دهد.

 

ناصری از جامعه شیعی سخت انتقاد کرد و گفت: با اینکه مردم شیعه پیرو امام زمان هستند و ادعای بزرگتری نسبت به دیگران دارند، اما متاسفانه مظاهر فساد بیشتر درمیان اینها دیده می شود. پس با این وجود تنها عامل بازدارنده ی فساد، تربیت دینی می باشد که آنهم امروز متاسفانه از جامعه ما رخت بر بسته است و از راه دیگر نیز قابل اصلاح نیست.

 

ناصری تصریح کرد که هرچند افراد عادی جامعه توان اصلاح زمامداران که حکومت شان بر بنیاد استبداد و خودکامگی استوار است را ندارند، اما از باب اینکه انسانها نسبت همدیگر مسوولیت دارند، سکوت مطلق هم جایز نیست پس هرکس درحد توان خود برای اصلاح جامعه باید تلاش کند.

 

او به برخی از راهکارهای کاهش فساد اخلاقی نیز اشاره کرد و گفت: کنترل اجتماعی که شامل هشدار به فرد، آموزش و تربیت درست و درمرحله بعد توجه به وضعیت اقتصادی افراد و تنظیم امور روزمره اقتصادی شان است تا مجبور به کارهای زشت و فساد نشوند و از همه مهمتر، توجه به خدا و عمل به دستورات دینی است. زیرا تا انسان از درون اصلاح نشود با قوه قهریه و یا زور و اجبار اصلاح نمی شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>