• تاریخ انشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21871
  • 309 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عاشورا نه تنها مظهر وحدت بین مذاهب اسلامی، بلکه بین تمام انسان ها در جهان است

n00169025-b

دانشجویان در حاشیه برگزاری گفتمان فرهنگی که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در کابل برگزار شد، می گویند که عاشورا نه تنها مظهر وحدت بین مذاهب اسلامی، بلکه بین تمام انسان ها در جهان است. به گزارش صدای افغان (آوا)، سید ابراهیم محسنی از فعالان فرهنگی با بیان اینکه عاشورا نه تنها مظهر […]

دانشجویان در حاشیه برگزاری گفتمان فرهنگی که از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در کابل برگزار شد، می گویند که عاشورا نه تنها مظهر وحدت بین مذاهب اسلامی، بلکه بین تمام انسان ها در جهان است.

به گزارش صدای افغان (آوا)، سید ابراهیم محسنی از فعالان فرهنگی با بیان اینکه عاشورا نه تنها مظهر وحدت بین مذاهب اسلامی در افغانستان، بلکه در تمام جهان است گفت: امام حسین (ع) با این قیام خود، اسلام ناب محمدی را به معرفی گرفته و سبب وحدت بین انسانیت گردیده است.

سید ابراهیم محسنی آموزه هایی قیام امام حسین(ع) را چون؛ زیر بار ظلم نرفتن،عزتمندانه زیستن، استکبار ستیز بودن و … را عنوان کرده و گفت: ما باید زندگی خود را طوری عیار بسازیم که خصوصیات یک سرباز حسینی را داشته باشیم.

وی گفت: علما و مبلغین ما باید در عوض تبلیغ زیاد از ابعاد سیاه عاشورا و مظلوم نشان دادن امام حسین(ع) و یارانش، به معرفی درس های عاشورا پرداخته و قیام عاشورا را طوری به معرفی بگیرند که در زندگی افراد جامعه ما تغییرات مثبتی را ایجاد کنند.

این فعال فرهنگی ابراز داشت: متاسفانه ما شور حسینی زیاد داریم و از شعور حسینی بهره ی کمتری برده ایم که باید هردو را همراه سازیم و عاشورا را با تمام معنی شناخته  و از آن تجلیل به عمل آوریم.

 

محمد حسن رضایی یکتن از دانشجویان اشتراک کننده در گفتمان دانشجویی به خبرنگار آوا گفت: همانطوری که خداوند در قرآن کریم میفرماید: “واعتصموا بحبل الله جمیعا ولا تفرقوا” به ریسمان خداوند چنگ زنید تا گمراه نشوید، ریسمان خداوند همانا اهلبیت (ع) هستند که محور وحدت و محور انسانیت است و این محوریت راهکارهای برای وحدت، ترقی و پیشرفت وتعالی دارد.

رضایی افزود: دانشمندان جهان، قیام امام حسین (ع) را ستایش کرده و آنرا برای خودشان الگویی برای آزادی و آزادی خواهی قرار دادند و جهانیان از این این روز بزرگ (عاشورا) و قیام امام حسین (ع) به شکلی از اشکال، بزرگداشت بعمل میاورند و این خود نشان میدهد که عاشورا نه تنها مظهر وحدت بین مذاهب اسلامی، بلکه بین تمام انسان ها در جهان است.

رضایی خاطرنشان کرد: همه ساله مردم مسلمان افغانستان، چه شیعه و سنی در سراسر کشوراین روز را گرامی داشته و با نذر دادن، روزه گرفتن، تعزیه داری کردن و…تجلیل به عمل میاورند.

وی با بیان اینکه مطالعه قیام امام حسین(ع) نیرو بخش است و میتواند پیام های سازنده یی داشته باشد گفت: “قیام امام حسین دو صفحه دارد: “تاریک و روشن” که همه اقشار نخبه ی جامعه و خصوصا علما و زُعما ی کشور مسئولیت دارند تا بیشتر همان صفحه ی روشن عاشورا که میتواند گره گشاه باشد را انعکاس داده و تبلیغ نمایند.

 

نعمت الله محمدی یکی دیگر از اشتراک کنندگان در گفتمان و طلبه ی مدرسه امام امیرالمومنین(ع) گفت: عزاداران حسینی باید طوری محافل تعزیه داری خودرا برگزار و صدای بلندگو های مساجد را طوری تنظیم بکنند که موجب اذیت کسانیکه در این محافل اشتراک نمیکنند نشوند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>