• تاریخ انشار: ۱۲ جدی ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 16323
  • 630 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عدم همکاری سرور دانش برای انتقال زخمی‌های حادثه تروریستی ۷ جدی به ایران

n00155802-b

پس از آن که سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در نامه ای به وزارت خارجه کشور آمادگی خود را برای انتقال و پذیرش زخمی های حادثه تروریستی ۷ جدی در کابل اعلام کرده، طی دو روز گذشته، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و دفتر ایشان، از انجام وظیفه محوله و همکاری برای زمینه […]

پس از آن که سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل در نامه ای به وزارت خارجه کشور آمادگی خود را برای انتقال و پذیرش زخمی های حادثه تروریستی ۷ جدی در کابل اعلام کرده، طی دو روز گذشته، سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و دفتر ایشان، از انجام وظیفه محوله و همکاری برای زمینه سازی انتقال زخمی ها به ایران خودداری می کند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، روز یک شنبه ۱۰ جدی، سفارت جمهوری اسلامی ایران با احساس مسئولیت و درک وظیفه انسانی و اسلامی خود، طی مکتوبی به شماره “۷۹۲۲۰۹” به وزارت خارجه کشور، اعلام می کند که این کشور آماده انتقال مجروحین حادثه ۷ جدی به این کشور و پذیرش آن ها جهت تداوی می باشند.

 

به دنبال این اعلام، دو شب پیش سید حسن حسینی، مسئول دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در کابل، در تماسی با شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، جویای چگونگی طی مراحل زمینه سازی برای انتقال زخمی های حادثه تروریستی ۷ جدی به ایران می شود و آقای مرتضوی می گوید که این مسأله باید از طریق معاونت دوم ریاست جمهوری و با هماهنگی ایشان صورت بگیرد.

 

به دنبال این صحبت آقای مرتضوی، ابتدا تلاش صورت گرفت که با دفتر معاون دوم ریاست جمهوری به صورت تلفونی گفتگو شود، اما هیچ کس جواب‌گو نبوده است. در نتیجه صبح روز دوشنبه ۱۱ جدی، آقای امامی، نماینده مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با در دست داشتن یک مکتوب به دفتر آقای سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری مراجعه می کند.

 

آقای امامی روز دوشنبه تا ساعت چهار بعد از ظهر و تا پایان زمان رسمی اداری، در دفتر معاون دوم ریاست جمهوری منتظر دریافت پاسخ آقای دانش و هدایت ایشان به وزارت خارجه و یا سایر ادارات مسئول بود، اما اعلام شد که هماهنگی های لازم صورت نگرفته، “بروید و منتظر تماس ما بمانید”.

 

اما نماینده مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، امروز سه شنبه ۱۲ جدی منتظر تماس احتمالی دفتر آقای دانش نشده و مجدد به دفتر ایشان مراجعه کرد. آقای امامی امروز نیز در دفتر معاون دوم ریاست جمهوری منتظر دریافت هدایات ایشان بود، ولی با کمال تأسف، در پایان اعلام شد که مسأله انتقال زخمی های حادثه ۷ جدی مربوط آن ها نبوده، بلکه مربوط وزارت امورخارجه می باشد؛ بدون این که کدام توضیح و هدایت مشخصی به وزارت خارجه داده شود.

 

جالب تر این‌جاست که با مراجعه نماینده مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) به وزارت خارجه، مسئولین این وزارت اعلام می کنند که این مسأله در صلاحیت ریاست جمهوری و معاونین ایشان است و این وزارت بدون دستور مقام های بالاتر نمی تواند کاری انجام دهد. این مسئولین خاطرنشان کرده اند که امر مقام ریاست جمهوری و یا معاون ایشان را بیاورید، تا آن ها در زودترین فرصت، زمینه های لازم را برای انتقال زخمی ها به ایران فراهم کنند.

 

بر این اساس، طی دو روز گذشته، درخواست برای انتقال زخمی های حادثه تروریستی ۷ جدی به جمهوری اسلامی ایران و اعلام آمادگی سفارت ایران در کابل در این زمینه، بارها میان معاونت دوم ریاست جمهوری و وزارت امورخارجه کشور رد و بدل شده و دفتر آقای سرور دانش از انجام وظیفه و همکاری در این زمینه خودداری می نماید.

 

این در حالی است که زخمی های حادثه دلخراش ۷ جدی در وضعیت بسیار نامناسب و نگران کننده صحی به سر می برند و هر گونه تأخیر برای انتقال آن ها برای درمان بیشتر به جمهوری اسلامی ایران، می تواند با پایان جان آن ها همراه شود که قطعا مسئولیت آن به عهده حکومت خواهد بود.

 

قابل یادآوری است، بیشتر زخمی هایی که از وضعیت بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند، فاقد پاسپورت و مدارک لازم می باشند، با این وجود نیز، سفارت جمهوری اسلامی ایران در تماسی با نماینده مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) اعلام کرده که با حل مشکل خروج این زخمی ها از افغانستان، هیچ مشکلی برای ورود آن ها به ایران و پذیرش شان وجود ندارد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>