• تاریخ انشار: ۲۲ حوت ۱۳۹۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 2155
  • 1,751 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عقل گرایی وسیله صعود انسان به سوی خداوند

n00108455-b

از دیدگاه قرآن انسان اشرف مخلوقات و نمونه ای موجودات عالم، گل سرسبد خلقت درجهان هستی می باشد. به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعندلیب ضیایی مسوول روابط عمومی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در محافل هفته وار دفتر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در […]

از دیدگاه قرآن انسان اشرف مخلوقات و نمونه ای موجودات عالم، گل سرسبد خلقت درجهان هستی می باشد.

به گزارش خبرگزاری آوا، حجت الاسلام والمسلمین سیدعندلیب ضیایی مسوول روابط عمومی دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، در محافل هفته وار دفتر مرجع عالیقدر جهان تشیع حضرت آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در کابل، با بیان مطلب فوق افزود: برای عظمت انسان همین بس که خداوند بعد از خلقت او، برای خود تبریک گفته است.

به گفته این عالم دینی، خداوند(ج) آسمان دنیا را با ستارگان درخشان زینت داد، اما به خود تبریک نگفت. فرشتگان را با آن عظمت خلق می کند تبریک نمی گوید، اما پس از خلقت انسان بلا فاصله به صورت اعجاب آمیز به خود مبارکباد می گوید.

به گفته ضیایی، هر چند خداوند قبل از خلقت انسان به ملایک خبر داده بود که من می خواهم خلیفه خود در روی زمین انسان را قرار دهم که برترین موجودات و مسجود ملایک است، اما پس از خلقت به صورت واضح انسان را تعریف و تمجید کرده و اورا به عنوان عالیترین موجودات عالم برتری می بخشد.

به گفته او تا زمانی که بحث از خلقت مادی انسان است خداوند(ج) هیچگاه تعریف و تمجید نمی کند، اما زمانیکه روح درکالبد او می‌دمد می فرماید: ” ثم انشائناه خلقاً آخر فتبارک الله احسن الخالقین” مبارکباد برای خدای که بهترین خلق کنندگان است.

انسان که بر اساس خلقت اولیه مرکب از جسم و روح است، دارای دو بعد حیوانی و انسانی نیز می باشد که در بعد حیوانی و جسمی مورد تمجید و تکریم ویژه خداوند قرار نمی گیرد، اما به لحاظ جنبه معنوی و روحی با شگفتی و بالاترین کلمات از سوی خداوند مورد تکریم و تمجید قرار می گیرد.

به گفته مسوول روابط عمومی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، خداوند(ج) پس از تسویه ی وجود انسان و دمیدن روح در وجودش، به او کرامت می بخشد و ملایک آسمان را به کرنش در برابر این موجود پر راز و رمز امر می کند.

ضیایی با بیان اینکه یکی از اوصاف برجسته انسان نماینده بودن او از سوی خداوند در روی زمین است افزود: علامه طباطبایی در تفسیر المیزان می گوید: خلیفه خدا کسی است که مظهر صفات جلال و جمال خداوند در روی زمین باشد و این به این معنی است که خداوند انسان را بگونه خلق کرده است که ظرفیت نمایندگی خدا در روی زمین را دارد.

خداوند علاوه بر اینکه انسان را مسجود ملایک و نماینده خود در روی زمین قرار داده است، امانت خود را نیز به عهده او گذاشته است که همان بار تکلیف و عمل به قوانین خداوندی است.

به گفته او، اگر انسان در مسیر خدا پرستی و عقلانیت حرکت کند به مقامات بلندی به مقتضی خلقت خود می رسد.

او همچنان با اشاره به حدیثی از امام علی(ع) نسبت به مقام و جایگاه انسان گفت: خداوند(ج) حیونات و بهایم را از شهوت محض خلق کرده است که فقط خور خواب و تولید مثل را میداند و فرشتگان را از از عقل صرف خلق کرده است که برعکس خور خواب تولید مثل ندارد و فقط عبادت می کند وفرمان بر دار خداوند است وهیچ وسیله گناه را هم در اختیارش قرار نداده است، واما انسان را مرکب از روح و جسم، عقل و شهوت خلق کرده است.

بنا براین دوقوه عقلانی و روحانی همواره در وجود انسان در حال در گیری است.

با این وجود، به گفته امام علی(ع) اگر قوه عقل انسان بر شهوتش غلبه کند مقامش به مراتب از ملایک آسمان بالا می رود و همینطور اگر قوه شهویه برعقل غلبه کرد از حیوان نیز پست تر می شود.

به گفته ضیایی، بدون شک در طول تاریخ انسان های که از جاده انسانیت خارج شده اند و و حشی گری ها را در جامعه انسانی به راه انداخته اند زیاد است، مانند حجاج بن یوسف ثقفی و امثال او که از ظلم وستم و سر بریدن انسان های مظلوم نه تنها متاثر نمی شود بلکه لذت می برد.

این فعال دینی اضافه کرد: در دنیای امروز گروهی به نام داعش ظهور کرده اند که هیج رحمی در وجودش نیست و به مراتب پست تر از هر حیوان درنده و مصداق بارز آیه قرآن کریم”بل هم اضل” است.

به گفته قرآن کریم اگر انسان بر نفس خود تسلط نداشت و از جاده انسانیت خارج شد و شهوتش برعقلش غلبه کرد فاجعه می آفریند و جامعه را به جنگل تبدیل می کند.

به گفته او در افغانستان تنها در سال ۲۰۱۴ بیش از ۱۲ هزار انسان توسط انسان های حیوان صفت بوسیله انتحار و انفجار کشته شده اند و این بیانگر پستی عده ای از انسان نماها است که هیچ رحمی در دل شان وجود ندارد و قرآن آنان را از بهائیم نیز پست تر دانسته است.

اما به گفته وی، اگر انسان در مسیر یکتا پرستی حرکت کند و پیرو عقل باشد، بجای می رسد که از ملایکه آسمان نیز بالا می رود و مظهر صفات خداوند واقع می شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>