• تاریخ انشار: ۸ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29704
  • 305 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علت ترس بیش از حد مردم دنیا از کرونا چیست؟/ صلح باید بین‌الافغانی و از موضع قدرت باشد

n00204409-b

مسئول مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف می‌گوید که کرونا با اندک مرگ و میر در دنیا توسط تبلیغات رسانه‌ای باعث ترس و هراس مردم گردیده است، در حالی که امراض ویروسی دیگر نیز وجود دارند که به مراتب خطرناک‌تر از ویروس کرونا هستند. او همچنین در رابطه با پروسه صلح می‌گوید که […]

مسئول مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف می‌گوید که کرونا با اندک مرگ و میر در دنیا توسط تبلیغات رسانه‌ای باعث ترس و هراس مردم گردیده است، در حالی که امراض ویروسی دیگر نیز وجود دارند که به مراتب خطرناک‌تر از ویروس کرونا هستند. او همچنین در رابطه با پروسه صلح می‌گوید که باید صلح افغانستان بین‌الافغانی و از موضع قدرت باشد نه از موضع ضعف.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -بلخ: سید حامد موسوی مسئول مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزارشریف، که امروز پنجشنبه ۸ حوت در نشست علمای دین در مسجد ریاست حج و اوقاف بلخ صحبت می‌کرد، گفت: ویروس کرونا با مرگ و میر بسیار کم نسبت به دیگر امراض سبب ترس و هراس مردم جهان و افغانستان گردیده است، اما ویروس و بیمارهایی به مراتب کشنده‌تر از کرونا در جهان وجود دارد که مردم به اندازه کرونا از آنان هراس ندارند.

 

موسوی با اشاره به ویروس آنفلانزا گفت: این ویروس طی سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ میلادی، از میان ۳۳۰ میلیون باشندگان آمریکا جان ۶۰۰ هزار تن را گرفته است که مرگ و میر آن ۱۳ درصد است.

 

وی افزود: ویروس زیکا با مرگ و میر ۲۰ درصد، ویروس سارس با مرگ و میر ۳۶ درصد، بیماری تب کریمه کانگو با مرگ و میر ۴۰ درصد و بیماری آبولا با مرگ و میر بالاتر از ۹۰ درصد، هنوز در جهان وجود دارند اما مردم از آنان به اندازه‌ی کرونا ترس و هراس ندارند.

 

به گفته او کرونا تنها ۳ درصد مرگ و میر دارند آن هم نزد افرادی که بیماری‌های ضمیموی دارند، اما چرا مردم دنیا اینقدر از این بیماری ترسیده‌اند؟

 

موسوی علت ترس مردم را تبلیغات وسیع رسانه‌ای عنوان کرد و گفت: تجارت‌های بزرگ پشت این تبلیغات قرار دارند و از این تبلیغات سود می‌برند.

 

او خطاب به مردم گفت که ترس و هراس از ویروس کرونا نداشته باشند، ولی پیشگیری و نظافت اسلامی را رعایت کنند.

 

مسئول مرکز تبیان در بلخ استفاده از ماسک را برای پیشگیری از آلوده شدن به این ویروس دارای فایدۀ چندانی ندانست و گفت این ماسک در مرحله‌ای مفید است که فرد به کرونا مبتلا باشد و برای جلوگیری از سرایت به دیگران مجبور به استفاده از ماسک باشد.

 

وی با اشاره به بالا رفتن بهای ماسک می‌گوید که قبلا یک ماسک ۵ افغانی بود اما با رسیدن سر و صدای کرونا تا ۵۰ افغانی رسیده است و نیاز نیست مردم همه روزه ۵۰ افغانی‌شان را برای خرید ماسک صرف کنند.

 

موسوی می‌گوید که با وجود ثبت شدن تنها یک مورد کرونا در افغانستان، نیاز نیست مردم اینقدر بترسند و از مسئولین دولتی و غیردولتی نیز تقاضا داریم که مردم را نترسانند و واقعیت‌ها را به مردم برسانند، ولی در کنار این باید مردم ما نظافت را مراعات کنند.

 

مسئول تبیان در بلخ همچنین با اشاره به مسئله‌ی صلح در افغانستان می‌گوید که صلح باید از موضع قدرت باشد، نه از موضع عجز و دوم در بحث صلح باید این صلح بین‌الافغانی باشد و رئیس جمهور و دولت‌مردان افغانستان با مخالفین روی میز گفتگو بنشینند.

 

به گفته او خارجی‌ها هیچ گاه نمی‌توانند برای مردم افغانستان صلح بیاورند. این تنها مردم افغانستان هستند که می‌توانند صلح را برای خودشان به ارمغان آورند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>