• تاریخ انشار: ۲ سنبله ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12869
  • 1,261 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علمای دین در برابر مشکلات مردم ، احساس مسئولیت داشته باشند

n00148717-b

در نشست هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با موضوع “سیره امام جواد (ع) و مسئولیت علما” تاکید شد: علما وظیفه دارند نسبت به وضعیت مردم و جوانان در داخل کشور توجه جدی داشته باشند و در صدد رفع مشکلات ایشان بر آیند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید […]

در نشست هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با موضوع “سیره امام جواد (ع) و مسئولیت علما” تاکید شد: علما وظیفه دارند نسبت به وضعیت مردم و جوانان در داخل کشور توجه جدی داشته باشند و در صدد رفع مشکلات ایشان بر آیند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید کبیر حسینی در نشست هفته وار بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس تاکید کرد: علما باید سکان دار و هدایت گر  مردم و جامعه باشند .

 

حجت الاسلام و المسلمین حسینی اظهار داشت: در افغانستان وقتی که در بین مردم خصوصا قشر جوان قرار می گیریم و خلا های موجود را مشاهده می کنیم، حضور علمای دینی که بار علمی منسجمی داشته باشند، بسیار ضروری است.

 

وی با بیان اینکه علما باید در کشور نقش پر رنگ تری داشته باشند، افزود: ما باید در کشور حضور جدی داشته باشیم تا بتوانیم پاسخگوی شبهات مردم خصوصا جوانان باشیم و مانع گمراهی آنان شویم.

 

حجت الاسلام حسینی افزود: دفاتر مراجع عظام تقلید باید وضعیت فعلی افغانستان را درک کنند و در صدد رفع خلاهای موجود باشند.

 

حجت السلام و المسلمین سید کبیر حسینی در پایان سخنان خود با اشاره به حدیثی از امام جواد(ع) با مضمون اینکه “علما باید از خداوند بترسند” اظهار داشت: تعهد در ادای مسئولیت، تقویت بار علمی ، ارتباط با جوانان ، عدم تاثیرپذیری از جو حاکم در جامعه ، عدم خود باختگی و هدایت گری مردم باید از صفات بارز علما باشد و با این وصف اگر علمای ما در صحنه حضور داشته باشند، سکان دار مردم و کشور خواهند شد.

 

در ادامه این نشست حجت السلام و المسلمین محمودی با اشاره به بیانات حضرت امام خمینی (ره) که می فرمایند: “اگر آدمی به معنای واقعی کلمه آدم شود ، دنیا اصلاح می شود” ، گفت: علما باید خود را بسازند تا بتوانند هدایتگر جامعه باشند و مشکلات روزمره مردم را حل نمایند.

 

وی آشنایی با قرآن را زمینه موفقیت دانست و گفت: اگر عالمی با قرآن و تفسیر آن آشنایی نداشته باشد در هدایت مردم ناموفق خواهد بود.

 

حجت السلام و المسمین واعظی یکی دیگر از حاضرین در نشست  امروز با بیان این که آموزه های دینی ما با عالِم و عالَم رابطه ای تنگاتنگ دارد، گفت: عالِم مربوط به کل عالَم است همان طوری که آموزش علم محدود به شرایط جغرافیایی و زمانی نیست عالِم واقعی هم نباید خودش را منحصر به جغرافیا و زمان خاصی بداند.

 

وی تاکید کرد: نقش علما در اصلاح و فساد جامعه نقش بسیار کلیدی است به طوری که اگر عالِم فاسد بود عالَم فاسد می شود .

 

مسئول بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، تاکید کرد: عالِم باید عامل باشد تا بتواند مردم را هدایت بکند .

 

حجت اسلام و المسلمین میرزایی دیگر روحانی حاضر در این نشست نیز در رابطه با مسئولیت علما ابراز داشت: توفیق از جانب خدا ، وعظ نفس و قبول نصیحت ، سه چیز مهم و اساسی است که مومن به آن ها احتیاج دارد و با این وصف علما باید در انجام فعالیت های مهم خود اتکا به خداوند داشته باشند تا توفیقات الهی شامل حال آن ها شود.

 

حجت السلام والمسلمین تقدسی؛ امام جمعه لشکرگاه که در این نشست حضور داشت نیز با بیان این که اسلام ترکیبی از علم و عمل می باشد، اظهار داشت: علم و عمل دو بالی است که انسان را به سوی معراج انسانیت سوق می دهد.

 

تقدسی ایمان را به سه مرحله زبانی، قلبی و عملی تقسیم کرد و عمل را مهمترین آن ها خواند و گفت: عمل، انسان را به عزت و سعادت و به سرانجام مقصود می رساند.

 

وی با اشاره به آیه شریفه “إِلَّا الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْر” گفت: اگر عمل صالح نباشد سفارش به حق و صبر هم تحقق پیدا نخواهد کرد؛ امروز علما و جامعه ما بیش از گذشته به عمل صالح و سفارش به حق و صبر نیاز دارد.

 

وی در پایان سخنان خویش وظیفه علما را بسیار سنگین خواند و گفت: در زمان غیبت کبری نه پیامبری و نه امامی در جامعه به طور محسوس حضور فیزیکی ندارد، اما علما به عنوان وکلای عام امام زمان(ع) متولیان دین مردم هستند و مردم دستورات دینی خود را از ناحیه علما فرا می گیرند، بنابر این مسئولیت علما بسیار مسئولیت سنگینی است.

 

گفتنی است هر هفته روز های پنجشنبه با توجه به موضوعات روز جامعه ، نشست علمای دینی در دفتر مشهد مقدس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان برگزار می شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>