• تاریخ انشار: ۱۳ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 12399
  • 769 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علمای ما باید به این باور برسند که دین از سیاست جدا نیست / برادر نسبی که برادر دینی نباشد، برادر نیست/ علما زمانی از جایگاه برخوردارند که نقشی

n00147610-b

همزمان با ایام دهه کرامت و  میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع)، بخش علماء دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ،نشستی را  تحت عنوان(امام رضا(ع)، فرهنگ رضوی و مسؤلیت علما) برگزار کرد. به گزارش خبرگزاری آوا، سخنرانان پیرامون در این نشست که علمای اهل تشیع و تسنن حضور داشتند پیرامون “علما و […]

همزمان با ایام دهه کرامت و  میلاد با سعادت حضرت امام رضا(ع)، بخش علماء دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس ،نشستی را  تحت عنوان(امام رضا(ع)، فرهنگ رضوی و مسؤلیت علما) برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری آوا، سخنرانان پیرامون در این نشست که علمای اهل تشیع و تسنن حضور داشتند پیرامون “علما و نحوه سازماندهی نیروهای مردمی، علما و چگونگی مدیریت مساجد، علما و تقریب مذاهب اسلامی و علما و مدیریت اسلامی سخن گفتند.

حجت الاسلام و المسلمین عبدالکریم احسانی در ابتدای سخنان خود ضمن تبریک سالروز ولادت امام رضا(ع)، شهادت نماز گزاران مسجد جوادیه هرات در حمله تروریستی سه شنبه شب را به حضار تسلیت گفت.

وی با بیان اینکه توسل به پیغمبر ، ائمه معصومین و اولیای الهی عنایتی از سوی خداوند به مقربان درگاهش می باشد، اظهار داشت: پیامبر بزرگ اسلام فرموده است که پاره ای از تن من در خراسان دفن می شود هرکس زائرش شود بهشت بر او واجب و جسدش در آتش جهنم نخواهد سوخت.

وی به بیان روایتی از امام رضا(ع) درباره زائرین ثامن الحجج(ع) پرداخت و گفت: امام رضا(ع) در سه زمان به فریاد زائرش می رسد، هنگامی که نامه عملش را به دستش می دهند ،هنگام عبور از پل صراط  و زمان میزان و بررسی اعمال.

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با اشاره به نقش محوری علما در تحولات جهان اسلام در طول تاریخ، اظهار داشت: پس از حضور فیزیکی پیغمبر و ائمه معصومین، هر جنبش، قیام و حرکتی که به وقوع پیوسته است، با محوریت روحانیت بوده است.

وی خاطر نشان کرد: در طول تاریخ، دشمنان اسلام ناب،با سوء استفاده از اختلاف جزئی بین طوایف اسلامی و پیروان مذاهب اسلامی، از این اختلاف به مثابه یک شمشیر برنده علیه اسلام استفاده می کنند.

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با اشاره به اتحاد دشمنان اسلام برای ضربه زدن به این دین الهی و هم سویی مسلمان نماها که با تناسب، شرایط زمانی و ابزار گوناگون با عناوین مختلف از جمله القاعده، داعش و دیگر گروه های تروریستی با آنها علیه اسلام ناب، وظیفه علما را  سنگین توصیف کرد.

وی خاطر نشان کرد: در تاریخ معاصر امام خمینی (ره) بر عهده گرفتن هدایت و رهبری مردم مسلمان ایران، علیه نظام شاهنشاهی پهلوی قیام کرد و الگویی برای حرکت های آزادیخواهانه در کشورهای غیر اسلامی و اسلامی به خصوص افغانستان شد.

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با بیان اینکه علما و روحانیون محوریت و هدایت مردم افعانستان در دوران جهاد را بر عهده داشتند، متذکر شد: دشمنان اسلام با عناوین و شیوه های مختلف ،  برای دور نمودن مردم از علما و قطع ارتباط بین آنها تلاش های وافری را انجام میدهند.

وی برای مقابله با نقشه های تفرقه افکنانه دشمنان اسلام بر حضور علما در صحنه تاکید کرد و اظهار داشت: طلاب و روحانیون برای اینکه بتوانند به نقش محوری خود را در جامعه ایفا نمایند باید به علوم روز مسلط شوند و از وضعیت کنونی و ابزار دشمن آگاه باشند.

رئیس مدرسه علمیه رضویه تصریح کرد: عالم باید ضمن داشتن تقوا، زهد و فروتنی خود را محور جامعه بداند و بر این باور باشد که وارث انبیاست و مسوولیت  هدایت جامعه بر عهده وی می باشد.

وی خاطر نشان کرد عالم عامل باید دیانت را سیاست و سیاست را  عین دیانت بداند چرا دشمنان اسلام با ترفندهای مختلف به دنبال القای این ذهنیت می باشند که  علما باید فقط به کارهای دینی و مذهبی برسند این در حالی است که  دیانت و سیاست مانند دو بال طلاب برای هدایت و پیشرفت جامعه می باشد.

آقای احسانی بر ایجاد انسجام و اتحاد بین علما تاکید نمود و  اظهار داشت: متاسفانه تفرقه، قوم گرایی در عملکرد برخی از علما مشاهده می شود که پیامد این تفرقه در میان مردم بروز پیدا می کند.

وی ضمن تاکید بر افزایش اعتماد به نفس بین علما  و صرف فعل توانستن توسط آنها اظهار داشت، علمای ما باید به این خود باوری برسند  و نگویند که این کار ما نیست و نمی توانیم چرا امام خمینی (ره) نشان داد که خواستن، توانستن است.

مسوول مدرسه علمیه رضویه در پایان سخنان خود پیشنهاد داد تا به خاطر اتحاد و انسجام بین علما کمیسیون و کمیته ای تشکیل شود تا یک انسجام حداقلی بین علما به وجود بیاید.

در ادامه نشست حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با بیان اینکه وظیفه ما علما سنگین است،  اظهار داشت:  من در هیچ کجای قرآن ندیدم اون قسمی که درباره سلسه جلیله اهل علم صراحتا تهدید و هشدار داده شده درباره افراد دیگر تذکر داده شده باشد.

وی خاطر نشان کرد ما در جامعه ای زندگی می کنیم که پراکنده، مختلِف و مختلَف و متشکل از مظلوم و ظالم می باشد.

آقای سعیدی بیان داشت در دوران جهاد و مقاومت علمایی بودند که علیه کمونیست ها جهاد کردند و در اثر عمل پاک و خالصانه ی آنها، کمونیسم از ریشه نابود شد.

وی به روایتی از پیامبر بزرگ اسلام در خصوص شب معراج اشاره کرد و بیان داشت: پیامبر بزرگ اسلام فرمودند در شب معراج کسانی را در عذاب دیدم که با قیچی لب هایشان قطعه قطعه می کردند که جبرئیل فرمود: این افراد عالمان شما هستند، کسانی که قدرت و توانایی بیان حقایق و برنامه های دینی را داشتند اما سهل انگاری می کردند.

حجت الاسلام و المسلمین سعیدی با اشاره به شرایط امروز جهان اسلام به خصوص افغانستان خاطر نشان کرد: در این برهه از زمان که دشمنان کمر به نابودی اسلام بسته اند و از هر امکان و ابزاری برای رسیدن به اهدافشان استفاده می کنند، وظیفه علما بسی سنگین تر از هر زمان دیگر است، و علما با ورود به صحنه و برجسته ساختن  جایگاه و نقش مساجد در تصمیم گیری ها و تحولات جهان اسلام، از این مکان برای هدایت و رهبری جامعه استفاده نمایند.

در ادامه نشست مولوی بهیج از علمای اهل تسنن مهاجرین افغانستانی مقیم مشهد مقدس، گفت: ما همه یک وجه مشترک داریم و آن اینکه خدا، کتاب و قبله ی ما یکی است و این باعث تقرب و نزدیکی ما مسلمان ها شده است.

مولوی بهیج با تاکید بر اتحاد بین مسلمانان  خاطر نشان کرد: کسانی که شیعه و سنی را می کُشند مسلمان نیستند بلکه کافر هستند و بر اساس برنامه ریزی و هدایت دشمنان کار می کنند .

این عالم اهل تسنن تصریح کرد: برای مقابل با نقشه و توطئه های دشمنان اسلام، مسلمان باید با تقرب به یکدیگر مانع تحقق برنامه های تفرقه افکنانه بدخواهان و کج اندیشان شوند .

وی اظهار داشت که ما علما همه در قبال تقریب مذاهب نقش محوری داریم و بایکدیگر برادریم و برادر نسبی که برادر دینی نباشد، اون برادر نیست.

مولوی بهیج بیان داشت که وظیفه علما در بین امت اسلامی ترویج صلح و همزیستی می باشد، همانطور که مشاهده می کنید، امروز دشمن اماکن مذهبی و امن ما را مورد هجمه قرار داده جایی که پناهگاه برای مسلمانان به شمار می رود.

وی ضمن محکوم کردن حمله به مسجد جوادیه هرات اظهار داشت: هدف دشمنان از هدف قرار دادن مساجد و مکان های مذهبی ایجاد تفرقه بین مسلمانان است و ما پیروان اهل تشیع و تسنن باید در این خصوص هوشیار بوده و همسو با نیات پلید آنها حرکت نکنیم .

مولوی بهیج در پایان سخنان خود اظهار داشت که آن چیزی که مانع رسیدن دشمنان به اهدافشان میشود همان وحدت و انسجام هست  که کشور افغانستان در این زمان بیش از همیشه به آن نیاز دارد و از مرکز تبیان که در راستای روشنگری و تقریب مذاهب گام بر می دارد، بسیار سپاسگزاریم ، کاش چند مرکز دیگر نیز در این سطح با این نیت وجود داشت و فعالیت می کرد.

در ادامه نشست سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی تبیان طی سخنانی با بیان اینکه در رابطه با مسولیت علما و نحوه کار علما در سخنرانی ها و نوشته ها بارها تذکر داده است بار دیگر تصریح کرد: در سطح کار کار علما نواقصی وجود دارد امروز اگر در افغاسنتان علما در صحنه باشند چه علما تشیع و اهل سنت، با توجه مردم با علما همراه هستند و از امکانات مادی و معنوی برخوردار می باشندف باید در کشور اسلامی افغانستان، اینها{ علما} حکومت تعیین کنند.

حسینی مزاری خاطر نشان کرد: با توجه به جایگاه علما در میان مردم، غربی ها چکاره هستند که امروز وارد افغاسنتان شده و در خلع وجود علما برای ما حکومت تشکیل میدهند و امر و نهی می کنند.

این فعال سیاسی اظهار داشت: خارجی ها از یک سو ادعای مبارزه با تروریزم دارند و از طرف دیگر  برای تقویت حرکت های تروریستی تلاش می کنند، حتی اگر خوش بینانه به اقدامات غربی ها نگاه کنیم و بگوییم آنها در پرورش تروریست ها نقشی ندارند، نفس و نحوه ی کار آنها در افغاسنتان زمینه و بستر رشد و تربیت تروریزم را فراهم می کند، این جاست که من معتقد هستم علما اگر در صحنه حضور داشته باشند می توانند خیلی نقش اثر گذاری در جامعه داشته باشند.

حسینی مزاری با اشاره نقش و جایگاه روحانیت در انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران ، ابراز داشت :در ایران یک نظام با این قدرت و عظمت را روحانیت رهبری می کند، روحانیت مردم را جهت می دهد، امروز اگر نظام اسلامی ایران ۳۸ سال عمر کرده است پیامد زحمات خون دادن و عرق ریزی های علمای این کشور است.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی تبیان به نقش علما در جهاد مردم افغانستان نیز اشاره کرد و بیان داشت: در ۱۴ سال جهاد، علما زحمات زیادی کشیدند و در راس همه گروه ها بدون استثنا چه گروه های تسنن و چه گروه های تشیع  قرار داشتند و نقش فرمانده ار ایفا می کردند اما متاسفانه بعد از پیروزی جهاد، همه چیز را تقدیم کردند و عقب نشینی کردند.

حسینی مزاری متذکر شد: امروز علما در افغانستان منزوی هستند شاید شما فعالیت مدارس علمیه و فلان دار ودسته ی فعال را مثال بزنید ولی از نظر من این ها از جایگاهی در کشور برخوردار نیستند، علما زمانی می توانند از جایگاه برخوردار باشند که نقشی در تاسیس این نظالم داشته باشند نقشی در هدایت رهبری مردم و نقشی در همه عرصه ها داشته باشند .

این عالم دینی همچنین بیان داشت که ملاها فقط برای نماز جماعت آفریده نشده اند  و یا فقط برای مدیریت مساجد که همین وظیفه مدیریتی را هم به درستی انجام نمی دهند.

وی روحانیت را سربازان امام زمان(عج) توصیف کرد که وظیفه دارند زمینه های حکومت حضرت مهدی(عج) را آماده کنند، که با وضعیت موجود، این امر تحقق پیدا نمی کند چرا که روحانیت فعلا نه سربازی امام زمان(عج) را می کند و نه در راستای تامین منافع مادی خودشان تلاش می کنند.

حسینی مزاری با انتقاد از وضعیت معیشتی و اقتصادی طلاب و روحانیون  در ایران و افغانستان خاطر نشان ساخت: چرا علما خانه ماشین و زندگی مرتب نداشته باشند، چرا بر اساس یک فرهنگ غلط هنگامی که یک روحانی از امکانات رفاهی  مانند ماشین ، خانه  برخوردار می شود، متهم به دزدی، خیانت می شود، این شیوه و رفتارها هم باز از ضعف خود علما می باشد.

وی از  بیانیه ای که در خصوص محکومیت حادثه تروریستی هرات نوشته یادآور شد و اظهار داشت:  در بیانیه به صراحت گفته ام که مسولیت شرایط فعلی اول به عهده علما است، اگر امروز در افغانستان بحران است و اگر در آینده آسایش و امنیت در کشور فراهم شود باز هم با دست پر توان علما صورت خواهد گرفت.

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با اشاره به شمار صدها هزار نفری علما در افغانستان اعم از شیعه و سنی خاطر نشان کرد: اگر این تعداد روحانی بر اساس اسلام ناب عمل نمایند، اسلامی که پیامبر برای ما به هدیه گذاشت، اسلامی که از ائمه معصومین و بزرگان دینی به رسیده، افغانستان از این وضعیت نجات پیدا می کند.

وی در پایان سخنان خود ابزار امیدواری کرد: ما بتوانیم به وظایف دینی و اسلامی خود عمل نماییم و مرکز تبیان سعی دارد در این راستا نقش اساسی  و موثری ایفا نماید.

شایان ذکر است که اجرای نشست امروز را حجت الاسلام و المسلمین حسن رضایی بر عهده داشت و آقای هادی علوی به مدیحه سرایی به مناسبت ولادت امام رضا(ع) پرداخت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>