• تاریخ انشار: ۵ میزان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 22086
  • 461 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

علما و مبلغین شخصیت های شبیه امام علی(ع) و امام حسین(ع) را به مردم معرفی کنند

n00171648-b

حسینی مزاری با اشاره به اینکه در حال حاضر هم خط یزید است و هم خط امام حسین، از علما خواست که شخصیت های شبیه امام علی(ع) و امام حسین(ع) را به مردم نشان دهند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)در مراسم عزاداری […]

حسینی مزاری با اشاره به اینکه در حال حاضر هم خط یزید است و هم خط امام حسین، از علما خواست که شخصیت های شبیه امام علی(ع) و امام حسین(ع) را به مردم نشان دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری رئیس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)در مراسم عزاداری امام حسین(ع) در منزل حاج محسن اکبرزاده هراتی یکی از کادرهای این مرکز تبیان به مؤلفه های تبلیغ و تبلیغات اثرگذار در جامعه افغانستان اشاره کرد و گفت: در مکتب اسلام، تبلیغ از جایگاه بسیار بلندی برخوردار است.

 

وی با تعریفی از واژه تبلیغ گفت که تبلیغ از نظر اسلام رساندن پیام الهی به شیوه روشن گرانه از طریق ایجاد ارتباط و تشویق به پذیرش محتوای مورد نظر با استفاده از ابزارهای مشروع هر عصر است.

 

آقای مزاری با اشاره به اینکه آیات و روایات مختلفی در بحث تبلیغ وجود دارد تصریح کرد: اگر از ظرفیت ها، امکانات و منابع بسیار مهم تبلیغی که در اختیار اسلام و مسلمانان است درست استفاده کنیم می توانیم اصولا اسلام را جهانگیر بسازیم.

 

وی در بخش اول صحبت های خود به امکانات تبلیغ اشاره کرد و گفت: اولین امکانات تبلیغ، ظرفیت های تبلیغی است.

 

وی ظرفیت های تبلیغی را برشمرد و گفت: عبادات روزانه، نماز جماعت در مساجد، نماز جمعه، مراسم حج، نماز عیدین، ماه های رمضان، محرم و صفر، اعیاد، سالروز شهادت ها و وفیات ائمه معصومین(ع) و بزرگان دین و سایر مراسم های مذهبی از جمله دعای توسل، کمیل و دعای ندبه، ظرفیت های تبلیغی اند که در هیچ ادیانی به جز اسلام وجود ندارد.

 

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد؛ در کنار ظرفیت ها، مکان های تبلیغی خوبی مثل مساجد، حسینیه ها، مراکز دینی، آموزشی و حوزات علمیه داریم که منحصرا مختص مکتب اسلام است و در سایر ادیان چنین مکان های تبلیغی مشاهده نمی کنید.

 

وی به ابزارهای مدرن تبلیغاتی مثل رادیو و تلویزیون، خبرگزاری ها، روزنامه ها، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی اشاره کرد که در اختیار جامعه اسلامی امروز قرار دارد.

 

حسینی مزاری قرآن، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه، احادیث، روایات از ائمه معصومین(علیهم السلام) و کتب ادعیه را منابع تبلیغی برشمرد و گفت که اگر ما به عنوان مسلمان، سربازان دین و به دنبال تقویت و گسترش دین هستیم از این امکانات تبلیغی، منابع و مواد تبلیغی درست استفاده کنیم باور کنید که اسلام جهانگیر میشود و تمام بشر کره ی زمین به اسلام روی می آورند.

 

ایشان در ادامه با طرح این سوال که با وجود این همه امکانات و منابع چرا هنوز نتوانستیم فراگیر شویم و با این همه مشکلات دست و پنجه نرم می کنیم، تصریح کرد: دو مشکل در برابر ما وجود دارد که باعث شده نتوانیم اسلام، مکتب و مذهب خود را درست تبلیغ کنیم.

 

وی اولین مشکل را داخلی بیان کرد و آن را به چند نوع تقسیم نموده گفت: اولین مشکل داخلی ما ضعف مبلغ است. مبلغین وقتی ضعیف باشند، نتوانند از منابع اسلامی، ظرفیتها، مکان ها و ابزارهای تبلیغی درست استفاده کنند، نمی توانند در رابطه باانتقال مفاهیم اسلامی موفق باشند و مخاطب خود را قانع بسازند.

 

وی در ادامه بحث به نوع ضعف مبلغین اشاره کرد و تصریح نمود: ضعف فهم دینی، به روز نبودن مبلغ، نداشتن تحلیل سیاسی، اشراف نداشتن به تکنالوژی های روز مثل موبایل، اینترنت، شبکه های اجتماعی، ترجیح دادن منافع شخصی به منافع دینی و اسلامی و شجاع نبودن باعث شده که مبلغین ما نتوانند رسالت خویش را در جامعه بیان و پیاده کنند.

 

وی در عین حال ضعف و نبود امکانات اقتصادی برای مبلغ را نیز عنوان کرد و گفت که این مورد هم باعث می شود که مبلغ نتواند آنگونه که شایسته است در مسیر دین کار کند.

 

وی در ادامه خطاب به علما مثالی از تحلیل سیاسی زد و به حمله تروریستی در اهواز ایران اشاره کرد و گفت که اگر مبلغ تحلیل سیاسی داشته باشد می داند که در روز حمله تروریستی در اهواز ایران، همسایه های این کشور روز آرامی را سپری کرده بودند، چرا، چون اربابان آنها خواسته بودند که افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و چند کشور دیگر آرام باشند و تروریستان در آنجا عملیاتی انجام ندهند تا حمله تروریستی در اهواز صدا کند و اینگونه همه افکار جهانی متوجه این حادثه تروریستی اهواز شود.

 

وی تصریح کرد که تروریسم یک حرکت بین المللی است که افسار آن به دست استکبار جهانی قرار دارد.

 

آقای مزاری به ضعف ترجیح  منافع شخصی به  منافع دینی و اسلامی مبلغین اشاره کرد و گفت: به فلان روحانی می گوییم چرا در زمان عقد پیمان استراتژیک و پیمان امنیتی با امریکا موضع نگرفتی و حرفی نزدی می گوید که ملاحظاتی وجود دارد! چه ملاحظه ای؟ مگر قرآن رسما نگفته که هیچ تسلطی از ناحیه کفار بر مسلمانان نیست؟  هر مسلمانی که این فکر و روحیه را داشته باشد مگر بر خلاف دستور قرآن عمل نکرده؟

 

وی گفت: بنابراین کسانی که بر علیه پیمان امنیتی کابل ـ واشنگتن موضع نگرفتند و روحانی هایی که در این خصوص مخالفتی نکردند ضد اسلام و بر خلاف آیه قرآن کریم عمل کرده اند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) با اظهار اینکه نسبت به کفار کینه داشته باشید و در بین خودتان رحیم و رئوف و مهربان باشید افزود: مبلغان ما بر عکس، علیه یکدیگر به شدت موضع می گیرند، تخریب و تضعیف می کنند اما به امریکا و اسرائیل که رسید با محبت صحبت می کنند. لذا اینها ضعف مبلغ ما است، چنانچه مبلغ ما یک چنین روحیه ای داشته باشد مخاطب چگونه می تواند درس بگیرد و از طریق این مبلغ هدایت شود؟

 

وی به رقم کمی روحانیت در ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت که در ایران بیش از ۲۰ هزار روحانی مهاجر داریم و در افغانستان نیز بیش از ۱۰ هزار روحانی وجود دارد که اگر تعداد مولوی های اهل سنت هم اضافه شود آمار به ده ها هزار روحانی و مولوی می رسد که اگر این تعداد در عرصه تبلیغ مردانه و حسین گونه در صحنه باشند باورکنید که مردم ما اینگونه در عرصه ضعیف نبودند.

 

ایشان در ادامه گفت: در جامعه ای که بیش از ۱۰ میلیون شیعه داشته باشد وضعیت باید اینگونه باشد که در کابل طی ۷ الی ۸ ماه ۶۰۰ تا ۸۰۰ جوان که هر کدامشان نخبه ترین های جامعه بودند و سال ها روی آنها زحمت کشیده شده خصوصا اعضای مرکز تبیان در حادثه حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی که بعضی از آنها بیش از ۳۰ سال در کنار من بودند به راحتی شهید شدند؟. اینها به خاطر ضعف علما و مبلغین است.

 

وی تصریح کرد: علما باید به صحنه بیایند و بر مشکلات فایق آیند چنانچه پیامبرگونه و حسینی وار به صحنه بیایند و از خود و خانواده خود بگذرند قطعا مشکلات جامعه ما حل خواهد شد.

 

حسینی مزاری با اشاره به اینکه در حال حاضر هم خط یزید است و هم خط امام حسین، از علما خواست که شخصیت های شبیه امام علی(ع) و امام حسین(ع) و جریانهای حسینی و یزیدی را به مردم معرفی کنند.

 

ایشان امام خمینی(ره) و امام خامنه ای را شبیه ترین عناصر به امام علی(ع) و امام حسین(ع) برشمرد و گفت: علما باید در منابر شخصیت های شبیه حضرت علی(ع) و حضرت امام حسین(ع) را معرفی کنند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) دومین ضعف داخلی را ضعف متولیان امور تبلیغ عنوان کرد.

 

وی گفت که هیئت امنای مساجد به روحانی تعیین تکلیف می کند که حول این موضوعات اگر صحبت می کنی در خدمتیم وگرنه نیاز نیست به مسجد ما بیایی.

 

آقای مزاری در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: بعضی از روحانی های ما متأسفانه ضعیف النفس اند و درخواست هیئت امنای مساجد را می پذیرند مثلا در افغانستان هنوز عید نشده ولی هیئت امنا از روحانی می خواهد که نماز عید را برگزار کند و او نیز مطابق خواسته آنها نماز را با توجه به اینکه می داند امروز عید نیست، برگزار می کند.

 

وی به جریان تحجر و نیز حلقات و عناصر وابسته به دشمن در درون جامعه اسلامی اشاره کرد که در صدد ضربه زدن به جبهه تبلیغی اسلام است و جریان تحجر ناخواسته و عناصر وابسته به بیگانه با برنامه و سازمانیافته در راستای تضعیف روند کار تبلیغ اسلامی تاثیر گذار اند.

 

رئیس خبرگزاری صدای افغان(آوا) دومین مشکل را که باعث شده نتوانیم درست اسلام را تبلیغ کنیم، مشکل خارجی عنوان کرد و اظهار داشت: خارجی ها دو کار می کنند، یک: حق را باطل و باطل را حق می سازند.

 

وی نمونه ای از وارونه جلوه دادن حق در اذهان عامه جهان را بیان کرد و گفت: دستگاه تبلیغی دشمن، پیامبر اسلام را که خود خیرالبشر است به عنوان ساحر و مجنون جا انداخته بودند و امام علی(ع)را آنگونه تخریب کرده بودند که وقتی در محراب عبادت شهید شد مردم متعجب شدند که علی هم نماز میخوانده؟ یا امام حسین(ع) را خارجی و یزید را امیرالمومنین جا انداخته بودند و یا در شرایط امروز، دموکراتیک ترین و مردم سالارترین حکومت که در ایران است را، تبلیغات رسانه ای دشمن، یک نظام دیکتاتور مطرح می کند از آن سوی حکومت عربستان که مستبدترین حکومت در طول تاریخ و حامی تروریزم و به عنوان یک نظام دیکتاتور مطرح است، حکومت حامی حقوق بشر و دموکراسی و مطلوب غرب معرفی می کنند. این یک نوع تبلیغات دشمن است که حق را وارونه جلوه می دهد.

 

وی کار دوم دشمن را هیاهو ذکر کرد و گفت: دشمن با در اختیار داشتن بیشترین امکانات رسانه ای و تبلیغی آنچنان هیاهو راه می اندازد تا حد اقل جلو رسیدن صدای حق و حقیقت الهی را به مخاطبان بگیرد. چنانچه در کربلا این اتفاق افتاد و با این هیاهو نمی گذاشتند سخنان امام حسین(ع) به گوش لشکریان برسد تا مبادا لشکریان منقلب شده به سمت امام حسین(ع) بروند. در شرایط موجود نیز یک چنین روندی وجود دارد.

 

آقای مزاری در بخش دیگر از صحبت های خود ضمن اشاره به در پیش گرفتن استراتیژی تبلیغی گفت: اولا باید به رفع مشکلات داخلی خود بپردازیم و با تقویت مبلغین و خدایت متحجرین و شناسایی عناصر دشمن و روشنگری اذهان عمومی در این رابطه، به انتقال مفاهیم والای اسلام به مخاطب بپردازیم و از آن طرف صدای خود را به راحتی به مخاطب داخلی و بین المللی برسانیم.

 

وی تصریح کرد: چرا اینقدر برای بزرگداشت ازمحرم الحرام و اربعین تأکید شده گفت: اسلام نیاز به هیاهو دارد، اسلام نیاز به سر و صدا دارد. اگر در مسجد یک میلیون نفر هم جمع کنید اما دور از دید رسانه ها، دردی را دوا نمی کند. بگذارید که با رسانه ای شدن جمعیت های کوچک و بزرگ از یکسو دوستان دلخوش شوند و مخاطبان نیازمند هدایت گردند و دل دشمن هم از دیگرسو بترکد و از سوم سوی  دشمن از حرکتهای قدرتمند سازمانیافته ما بهراسد و خود را جمع و جور کند و از مسلمانان حساب ببرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>