• تاریخ انشار: ۱۶ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19111
  • 769 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

عمل به اندیشه‌ی امام خمینی(ره) باعث رفع مشکلات کشور خواهد شد

n00164889-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی”، مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در مراسم گرامیداشت از بیست‌ونهمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) بیان داشت و افزود که فریاد بیداری امام خمینی(ره) در دنیای معاصر به گونه‌ای طنین‌افکن شده، موج فزاینده‌ای ایجاد کرده و افکار و اندیشه‌هایش […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، این مطلب را حجت‌الاسلام و المسلمین “سید محمد هاشمی راستی”، مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در مراسم گرامیداشت از بیست‌ونهمین سالروز ارتحال امام خمینی(ره) بیان داشت و افزود که فریاد بیداری امام خمینی(ره) در دنیای معاصر به گونه‌ای طنین‌افکن شده، موج فزاینده‌ای ایجاد کرده و افکار و اندیشه‌هایش در جهان بشریت مورد توجه جدی قرار گرفته و انسان‌های خفته و فرو رفته در غفلت را بیدار کرد.

او در این مراسم که هم‌زمان با ایام شهادت امام علی(ع) از سوی نمایندگی مرکز تبیان در منطقه‌ی جبرئیل هرات برگزار شده بود گفت که امام راحل (ره) به جهانیان ثابت کرد که دین مقدس اسلام نظام حکومتی دارد و زیر سایه‌ی حاکمیت دین می‌توان در مسیر ترقی و تعالی با گام‌های استوار حرکت و به پیروزی رسید.

هاشمی یادآور شد که بدون تردید او شمع فروزانی است که پرتو افشان خلوت غم‌گرفته مسلمانان در اکناف عالم شد و قلوب و دل‌های انسان‌های آزاده و عدالت خواهان جهان را در مسیر حق و حقیقت هدایت و رهبری کرد. به همین دلیل است که بسیاری از محققین و کارشناسان منصف دنیا او را عزت‌بخش مسلمانان و عامل حیات مجدد اسلام در زمان معاصر دانسته‌اند.

مسوول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات خاطر نشان ساخت که اگر بادقت نگاهی اجمالی به شخصیت امام خمینی(ره) داشته باشیم، او را  فقیهی جامع‌الشرایط، اسلام‌شناس، عارفی خداجو و رهبری شجاع و متعهد در راه اصلاح بنیان‌های یک جامعه اسلامی می‌یابیم که پس از یک عمر مبارزه و مجاهدت‌های خستگی‌ناپذیر، نظامی متاثر از آموزه‌های اسلام را بنا نهاد؛ نظامی که معیارها و موازین نوینی را مطرح و فرهنگ اصیل برمبنای کرامت انسان را پایه‌گذاری کرد.

وی تاکید کرد که این نظام به نام جمهوری اسلامی، امروز برای همه‌ی ملت‌ها شناخته شده و مورد توجه و علاقه‌ی انسان‌های آگاه عالم قرار گرفته است.

این عالم دینی در ادامه به بیان ویژگی‌های شخصیتی امام(ره) پرداخت و افزود: یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های نهضت امام خمینی(ره) این است که ارزش‌های آن فراتر از گستره زمان است. او سعی کرد با انقلاب اسلامی، مسیر تاریخ را از بستر ناهموار به شاهراه اصلی برگرداند تا در نهایت ملت‌ها از بند قدرت‌های استکباری، سلطه‌طلب و خودکامه رها‌یی یابند؛ در مسیر هدایت قرار گیرند و به آئین الهی راه یابند.

به گفته‌ی وی، در شرایط فعلی برای نجات از مشکلات عدیده‌ایی که دامن‌گیر ملت و مردم ماست، شدیدا به افکار و اندیشه‌های امام راحل(ره) نیاز داریم؛ ما موظف هستیم اندیشه‌های آن بزرگ‌مرد تاریخ معاصر را برای نسل جدید بازخوانی کنیم تا جوانان ما بیشتر از پیش بدانند که خمینی کبیر(ره) توانست بعنوان یک عالم برجسته دینی نظریه عزت مسلمانان و قدرت یافتن مستضعفان جهان را مطرح کند و موجب گرایش روزافزون ملل مختلف به باورهای دینی شود و روحیه خودباوری، اعتماد به نفس و استقلال طلبی را در ملت‌ها تقویت کند.

هاشمی در ادامه یادآور شد که امام هرگاه درباره دفاع از حقوق انسان سخن می‌گفت، حقوق تمامی ملل را بدون توجه به نژاد، قوم و مذهب‌شان در نظر داشت و مورد توجه قرار می‌داد.

به باور وی، دعوت از ملت‌های دنیا و مسلمین عالم به دفاع از ارزش‌های انسانی و مبارزه با ظلم و بیداد، موجب محبوبیت وسیع و گسترده امام در نقاط مختلف دنیا و جهان شد. امام خمینی(ره) خطاب به ملت‌های دربند فرمود: “حق را با چنگ و دندان به دست آورید و از هیاهوی تبلیغاتی ابر قدرت‌ها و عمال سر سپرده آنان نهراسید”.

او عمل به تفکر امام(ره) را عامل رهایی ملت‌های مستضعف از زیر ظلم عنوان کرد و خاطر نشان ساخت که امروز مسلمانانی که برمبنای خط فکری امام خمینی(ره) حرکت می‌کنند، سربلند و سرافراز هستند و عملکردشان در عرصه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تاثیرگذار و تعیین‌کننده است.

وی در پایان گفت: واضح و روشن است که برای تامین عدالت، امحای تبعیض و حق‌کشی‌ها و حد نشناسی‌ها در جامعه، هم خود و هم برای آحاد جامعه و ملت اندیشه‌های درخشان امام(ره) را با دقت مطالعه کنیم، بشناسیم، بشناسانیم و مبنای عمل قرار دهیم.

این در حالی است که امسال مراسم‌های مختلفی در راستای تجلیل و گرامیداشت از شخصیت امام خمینی(ره) در شهر هرات برگزار شده است.

در این مراسم‌ها، علمای شیعه و سنی تاکید کردند که اندیشه‌های امام(ره) توانست تحولات زیادی را در کشورهای اسلامی به وجود آورد و پیروی از آن باعث حل مشکلات جهان اسلام خواهد شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>