• تاریخ انشار: ۱۸ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19667
  • 395 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘عمل به روش امام صادق(ع) جلو افراط و تفریط را می‌گیرد’

n00166793-b

محمدجان مهدوی؛ از طلاب علوم دینی در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: امام صادق(ع) دوش به دوش نهضت عظیم علمی و انقلاب فرهنگی، در هر فرصتی به طاغوت زدایی پرداخت، او هرگز تسلیم طاغوت های عصرش نشد؛ بلکه همواره با آنها در ستیز بود و سرانجام در همین راستا او را شهید کردند.   […]

محمدجان مهدوی؛ از طلاب علوم دینی در گفتگو با خبرنگار آوا بیان کرد: امام صادق(ع) دوش به دوش نهضت عظیم علمی و انقلاب فرهنگی، در هر فرصتی به طاغوت زدایی پرداخت، او هرگز تسلیم طاغوت های عصرش نشد؛ بلکه همواره با آنها در ستیز بود و سرانجام در همین راستا او را شهید کردند.

 

او افزود: آنحضرت گرچه قیام مسلحانه ای بر ضد طاغوت های عصرش نکرد؛ ولی با شمشیر زبان و قلم، در هر فرصتی به جنگ آنها رفت و آنها را محکوم کرد.

 

این طالب علوم دینی اضافه کرد: امام صادق(ع) همواره مساله ولایت را مطرح می کرد و می فرمود: ولایت از نماز،روزه، زکات و حج برتر است؛ زیرا ولایت کلید همه آنهاست و حاکم و رهبر، راهنمای مردم به سوی همه آنهاست.

 

عبدالوهاب فیضی؛ یکی دیگر از شاگردان حوزه علمیه در گفتگو با خبرنگار آوا گفت:

لقب رییس مذهب شیعه، بدین جهت برای امام ششم شیعیان شهرت یافت که معارف شیعی در دوران ایشان و در سایه تعالیم حضرتش، فرصت انتشار یافت.

 

او افزود: کاری که امام صادق (ع) انجام داد، بسیار بدیع و اندیشیده بود. با استفاده از زمینه مناسبی که امام باقر(ع) فراهم آورد و هسته اولیه علم و تدریس را پایه گذاشت، شروع به فعالیت فرهنگی کرد.

 

این طلبه علوم دینی اضافه کرد: امام صادق(ع) در طول حیات پربار شان بزرگ‌ترین مکتب فقهی را بنا نهاد. تکیه اصلی او بیان اندیشه اسلام بود. بخش مهمی از احادیث و علوم قرآنی را براساس شیوه علمی عرضه کرد و حد فاصل فرقه‌های گوناگون را برشمرد و نشان داد که کدام فرقه تا کجا درست و استوار سخن می‌گوید و در کجا راه باطل را می‌پیماید.

 

او ادامه داد: آنچه را که امامان پیشین مورد عمل قرار داده بودند ایشان آنها را به ثمر رساند.

 

علی‌خان سعادت؛ در دانش آموخته ی علوم دینی گفت: همانطور که امام صادق(ع) در مقابل افراط و تفریط در آن روزگار ایستادگی می کرد، ما هم امروز باید طبق رفتار امام صادق(ع) در مقابل افراط و تفریط در حرکت باشیم.

 

او افزود: ما اگر امروز روش امام صادق(ع) رئیس مذهب خود مان را در جامعه کنونی پیاده کنیم جلو افراط و تفریط را می‌توانیم بگیریم.

 

آقای سعادت اضافه کرد: فعالیت های علمی فکری امام صادق(ع) بزرگترین مبارزه ریشه ای با مخالفان ولایت اهل‌بیت و شیعیان بود.

 

او در پایان گفت: جریان‌هایی با برداشت های غلط از اسلام به قتل و کشتار و تروریسم روی آورده و به جز فرقه و جریان منتسب به خود، دیگران را با حربه تکفیر مورد حمله قرار می دهند. مکتب امام صادق مکتب استدلال و بحث و گفتگوست.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>