• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26700
  • 636 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر؛ ظاهر شدن حقایق تاریخی از زیر لایه های تاریک اوهام و تعصب است

n00190242-b

به مناسبت فرا رسیدن عیدالله الاکبر، روز اتمام نعمت و اکمال دین، روز تقدیر ازمجاهدت ها و فدا کاری های افسر رشید و شکست ناپذیر اسلام حضرت علی(ع)، مقطع تاریخی حساس، سرنوشت ساز، تحکیم اصل وصایت، تثبیت منسوب بودن امام ازطرف خداوند و همچنین اظهار پیام خداوند متعال در میان هزاران حاجی توسط پیامبر اسلام(ص) […]

به مناسبت فرا رسیدن عیدالله الاکبر، روز اتمام نعمت و اکمال دین، روز تقدیر ازمجاهدت ها و فدا کاری های افسر رشید و شکست ناپذیر اسلام حضرت علی(ع)، مقطع تاریخی حساس، سرنوشت ساز، تحکیم اصل وصایت، تثبیت منسوب بودن امام ازطرف خداوند و همچنین اظهار پیام خداوند متعال در میان هزاران حاجی توسط پیامبر اسلام(ص) برای ادامه خط نبوت بوسیله ی شایسته ترین فرد بعد از رسول خدا (ص)، روز “غدیرخم” نمایشگاه بزرگی تحت عنوان “میثاق” در لیسه عالی عترت درکابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،خانم نجمه موسوی مسئول بخش زنان مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مصاحبه با آوا، با اشاره به هدف برگزاری این نمایشگاه گفت: هدف از برگزاری  این نمایشگاه ترویج فرهنگ غدیر و بیرون ساختن حقایق تاریخی این واقعه از زیر لایه های تاریک اوهام و تعصب  می باشد.

 

وی افزود: هر چند غدیر تا قیام قیامت زنده است، اما این روز مهم در افغانستان به دلیل نا امنی ها و نا هنجاری های اجتماعی و سیاسی در چند سال اخیر مانند سایر برنامه های دینی و مذهبی نه تنها مورد توجه قرار نگرفته بلکه پیروان غدیر اغلب منفعل شده اندبنا براین برگزاری نمایشگاه ها مانند میثاق می تواند اذهان مردم را دوباره متوجه آن روز مهم و حقایق تاریخی کند.

 

موسوی ادامه داد: دشمن همواره تلاش کرده تا روزهای مهم تاریخی و سرنوشت ساز به فراموشی سپرده شود و افتخارات را از صحنه زندگی مسلمانان حذف کند، لذا نخبگان دینی و فرهنگی باید متوجه این خطر باشند و نگذارند که تیر دشمن به هدف اصابت کند.

 

مسئول بخش زنان مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان تصریح کرد: استقبال مردم از نمایشگاه میثاق بسیار خوب بوده  با توجه به اینکه وضعیت امنیتی درکشور خراب است، اما طی دو روز افراد زیادی از اقشار مختلف مردم از نمایشگاه دیدار کرده است.

 

وی از جوانان و فرهنگیان خواست که تحت تاثیر تبلیغات منفی بد خواهان قرار نگیرند و سعی کنند که مردم را نسبت به هویت دینی و مذهبی شان آگاه کنند، تا فعالیت فعالین و افراد متحرک جامعه درعرصه های مختلف فرهنگی حداقل کمرنگ نشود.

 

در همین حال “فاطمه ابراهیمی” یک تن از اعضای مرکز تبیان و برگزار کنندگان این نمایشگاه نیز هدف از برگزاری نمایشگاه را معرفی فرهنگ غدیری، حفظ ارزشهای دینی و اسلامی در قالب نمایش حجاب و … عنوان کرد.

 

ابراهیمی افزود: باتوجه به  اینکه دشمن همواره مراکز فرهنگی و دینی را مورد حمله قرار داده و در میان مردم ترس و هراس ایجاد کرده برآن شدیم تا ثابت کنیم که درهیچ شرایطی از ارزشها دست بر نخواهیم داشت و هویت دینی خود را درهر شرایطی زنده نگاه  داشته و درکنار هم قویتر از گذشته فعالیت خواهیم کرد.

 

وی ترویج فرهنگ غدیر را در شرایط کنونی افغانستان یک ضرورت جدی عنوان کرده ابراز داشت: یکی از پیام های عمده غدیر ایجاد و حفظ وحدت میان مسلمانان است، زیرا در آن روز که پیامبر(ص) دست امام علی(ع) را بالای برد و ایشان را به عنوان ولی و جانشین  معرفی کرد پیش ازهمه دو صحابی بزرگ رسول خدا ابوبکر و عمر خلافت حضرت علی(ع) را تبریک گفتند و قبول کردند، امروز نیز می تواند این حقیقت تاریخی نقطه ی وصلی باشد برای اتحاد شیعه و سنی در سراسر جهان.

 

ابراهیمی با اینکه دشمنان اسلام تلاش دارند تا جنگ مذهبی را در افغانستان راه اندازی کنند، گفت: خوشبختانه مردم به این آگاهی رسیده اند  که با اتکا به فرهنگ غدیر و اصول مشترک عقیدتی، وحدت و هبستگی خود را برخلاف میل دشمن بیشتر از پیش تحکیم ببخشند.

 

خانم علوی مسئول بخش صنایع دستی زنان درغرب کابل نیز ضمن تبریک و تهنیت به مناسبت فرا رسیدن عید غدیر خم، از نبود بازار صنایع دستی زنان شکایت داشته و خاطر نشان ساخت:  با اینکه زنان برای تولیدات داخلی نهایت تلاش می کنند، اما کسی به آنان بها نمی دهند و حکومت هیچ توجهی به تولیدات آنان ندارد.

 

وی که بیشتر از صد زن کارگر و تولید کننده را سر پرستی و مدیریت می کند اظهار داشت: متاسفانه با توجه به شرایط  توان گرفتن دکان را نداشته و صنایع دستی را از خانه به فروش می رساند.

 

علوی که انواع صنایع دستی زنان را به صورت افتخار آمیز درنمایشگاه میثاق به نمایش گذاشته است افزود:  زنان افغان اگرحمایت شوند می توانند در رشد اقتصاد جامعه نقش حیاتی داشته باشند.

 

لازم به ذکر است: نمایشگاه میثاق که از سوی دارالقران بیت الهدا، لیسه عالی عترت و چند نهاد فرهنگی دیگر راه اندازی شده انواع صنایع دستی زنان، حجاب، نمایش های غدیری در قالب تصویر، نقاشی، شرکت جهان گشت و… به نمایش گذاشته شده و تا سه روز از ۹ صبح تا ۵ عصر بروی بازدید کنندگان باز می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>