• تاریخ انشار: ۱۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20611
  • 315 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غدیر برای شیعیان یعنی حفظ وحدت اسلامی، انجام اعمال نیک و انفاق

n00169725-b

دانشجویان و اشتراک کنندگان در گفتمان دانشجویی “غدیر در پرتو ولایت” تأکید کردند که دشمنان با ابزاری چون وهابیت می خواهند تا وحدت شیعه و سنی را برهم بزنند و غدیر را نقطه جدایی جلوه دهند.   به گزارش خبرگزاری آوا، سید سجاد موسوی؛ محصل دانشگاه بلخ در گفتمان دانشجویی ” غدیر در پرتو ولایت” […]

دانشجویان و اشتراک کنندگان در گفتمان دانشجویی “غدیر در پرتو ولایت” تأکید کردند که دشمنان با ابزاری چون وهابیت می خواهند تا وحدت شیعه و سنی را برهم بزنند و غدیر را نقطه جدایی جلوه دهند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، سید سجاد موسوی؛ محصل دانشگاه بلخ در گفتمان دانشجویی ” غدیر در پرتو ولایت” که از سوی مرکز فعالیت فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ برگزار شد، گفت ولایت علی ابن ابوطالب(ع) نعمت الهی برای امت اسلامی بود که بر اثر منفعت خواهی بعضی از افراد، شکر حقیقی این نعمت بزرگ بجا آورده نشد و بعضی از اختلافات بوجود آمد.

به گفته وی، شیعه و سنی با حفظ ارزش های مذهبی همدیگر با هم برادر هستند و خواهند بود، شیعیان حضرت علی (ع) را از زبان پیامبر اسلام و قرآن توصیف می کنند و همین کلام و رسول خدا دستور دادند تا وحدت و اخوت میان امت اسلامی استوار باشد و هر مسلمان ملزم به رعایت وحدت است.

موسوی تصریح کرد: دشمنان با ابزاری چون وهابیت می خواهند تا وحدت شیعه و سنی را برهم بزنند و غدیر را نقطه جدایی جلوه دهند. اما اینطور نیست، شیعه طبق دستور شریعت اسلام و مراجع تقلید موظف هستند تا اخوت را مستحکم نمایند. اما این باعث نمی شود که ارزش های بزرگ شیعی تقویت نشود و از آنها تجلیل صورت نگیرد، وحدت و ارزش ها در نزد مذهب شیعه هر دو اصل است.

نامبرده اذعان داشت که سنی و شیعه باید با ایجاد اتحادیه اسلامی از نکات ولایت و امامت محور وحدت و اخوت را تشکیل بدهند. همانطوری که امامان معصوم شیعیان هر کدام اعمال نیک چون انفاق، مهربانی، خوش رویی و عطوفت با دیگران را در روز غدیر توسعه کردند، غدیر برای شیعیان یعنی حفظ وحدت، انجام اعمال حسنه و کمک به دیگران می باشد.

 

بانو حسینی؛ طلبه مدرسه دینی می گوید: حادثه غدیر خم یک پیام همیشگی و عهد الهی است همانطوری که خداوند متعال وفا به عهد را مهم دانسته، پروردگار هستی نیز بر عهد خود وفا دار خواهد بود و تا ظهور منجی ادامه دارد.

به گفته وی، غدیر یک برکه ایستاده نیست و همیشه جریان دارد ما جوانان رسالت داریم که باید غدیر باور  باشیم، برای غدیر یاور بودن الگو گیری از حامیانی چون حضرت زهرا (س) خیلی مهم است و همه رسالت داریم تا به فرزندان و اطرافیان خود بیاموزیم تا مبلغ غدیر باشیم.

حسینی افزود که ایمان داشتن به عهد خداوند، نشانگر اخلاص و بندگی است، پس غدیر عهد خداست. این امر را باید در سیاست و اجتماع پیاده کنیم و گسترش دهیم.

 

عبدالله مهدی یار؛ فعال فرهنگی نیز گفت: چرا روز عید غدیر روز اتمام نعمت و اکمال دین است؟ تمام کردن نعمت در صورتی می باشد که همه ضروریات بشر برآورده شده و طبق نظریات دانشمندان اسلام، امام روح دین محسوب می گردد پس خداوند متعال با ابلاغ روح دین بر بشریت نعمت خود را تمام کرد.

مهدی یار افزود: اکمال دین زمان شدنی است که تمام احکام آن بالای جامعه تطبیق شود. این حکم را کسی تطبیق می کند که خود آن کامل و معصوم باشد. یعنی خدا با ولایت علی خواستار فراگیر شدن احکام خود گردید.

 

آناهیتا حسین‌زاده؛ دانشجوی دانشگاه بلخ گفت: بر همگان رسالت بزرگ حضرت محمد (ص) پیامبر اسلام آشکار است، ایشان آخرین رسالت خود را با ابلاغ ولایت علی بر امت خود تمام کرد، اما بعضی از افراد منفعت جو نخواستند تا امامت و ولایت فراگیر شود.

خانم حسین زاده با اشاره بر پیام رسان بودن غدیر گفت، جوانان دانشجو شما می توانید با تزیین صنف خود پیام رسان غدیر باشی، یا جناب استاد شما با یک تبریک عید می توانید پیام رسان غدیر باشید. یعنی طبق فرمایش پیامبر مان، ما موظف هستیم تا پیام رسان غدیر باشیم.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ هر هفته روز جمعه ساعت ۹ صبح با حضور کارشناسان و دانشجویان برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>