• تاریخ انشار: ۱۷ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18148
  • 717 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غربی‌ها به جای اصلاح ابروی زن، چشمش را کور کردند

n00159650-b

همزمان با فرارسیدن سالروز میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روز زن و افغانستان؛ الگوگیری از فاطمه‌الزهرا(س) یا غرق‌شدن در چاله غربی‌ها” با حضور جمعی از بانوان فرهیخته، از سوی بخش بانوان  دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام والمسلمین سید عارف […]

همزمان با فرارسیدن سالروز میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س)، گفتمان علمی پژوهشی تحت عنوان “روز زن و افغانستان؛ الگوگیری از فاطمه‌الزهرا(س) یا غرق‌شدن در چاله غربی‌ها” با حضور جمعی از بانوان فرهیخته، از سوی بخش بانوان  دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی‌اجتماعی تبیان در کابل برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت‌الاسلام والمسلمین سید عارف موسوی، مسؤل بخش شهدا و ایثارگران دفتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل، در این گفتمان پژوهشی با فرخنده خواندن میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س) تاکید کرد که دین اسلام بهترین و کامل‌ترین حق را به زنان در نظر گرفته است.

 

آقای موسوی به تاریخچه‌ی هشتم مارچ – روز مسمی به روز جهانی زن از سوی غربی‌ها اشاره کرد و گفت: تا قبل از قرن نزدهم جامعه‌ی غربی هیچ‌گونه حقوقی را نسبت به زنان قایل نشده بود و مافیای اقتصادی کارهای شاقه و سنگین را با مزد اندک بالای زنان انجام می‌دادند.

 

او با بیان‌اینکه هشتم مارچ هیچگونه پیشینه تاریخی ندارد، اضافه کرد که زنان کارگر در ۸ مارچ سال ۱۸۵۷ با راه‌اندازی نهضتی خواستار اضافه‌شدن حقوق و کم‌شدن زحمات شان شدند اما پاسخ کارخانه داران قتل عام آنان بود که سپس برخی از نخبگان سیاسی غربی این روز را به‌ نام روز همبستگی‌زنان نام‌گذاری کردند.

 

به گفته‌ی موسوی؛ متاسفانه برخی از زنان مسلمان که از حقوق اسلامی خود آگاهی ندارند، فریب شعارهای پوچ را می‌خورند و این روز را به عنوان روز زن می‌شناسند.

 

آقای موسوی اما یادآور شد که از ابتدای ظهور اسلام و مسلمان شدن بی‌بی خدیجه‌کبری(س)، اسلام برای زنان حق تعیین کرد و دختران از زنده به‌ گور شدن نجات پیدا کردند. همچنین پیامبر اکرم ص با “ام‌ابیها” خواندن حضرت فاطمه الزهرا(س) از یک طرف مقام‌ زن را مشخص کرد و از سوی دیگر برای جهانیان پیام انسانیت و با ارزش بودن زن را داد.

 

براساس گفته‌های این عالم دینی؛ اسلام در ذات خود، انسان درجه اول و درجه دوم ندارد و هیچ انسانی بر انسان دیگری برتری ندارد و آیه قرآن نیز ملاک‌های برتری انسان‌ها را تقوا و متقی بودن آنان خوانده است.

 

موسوی با بیان ‌اینکه ملاک‌های برتری انسانی “اکتسابی” است گفت که هر کس -زن و مرد- می‌تواند تقوا، علم و اخلاق حسنه را کسب کند و در کسب تقوا، علم و اخلاق حسنه مسایل جنسیتی هیچ تاثیری ندارد. یک خانم عالمه و با اخلاق، هزار مرتبه بهتر از یک آقای جاهل و بد اخلاق است.

photo_--_--(7)

او در ادامه اضافه کرد که؛ زنان در حالیکه با مردان از حقوق برابر برخوردار اند؛ اما تشابه و شباهت با مردان ندارند و از نظر روحی، روانی و جسمانی با مردان فرق دارند؛ از همینرو وظایف و مسوولیت های شان نیز شبیه‌ هم نیستند که غربی‌ها از همین عدم شباهت برای خود سوژه ساخته‌اند.

 

به گفته‌ی موسوی؛ اگر در اسلام از نگاه انجام وظایف میان زنان و مردان شباهت وجود می‌داشت و وظایف زنان و مردان یکسان می‌بود؛ نظام خانواده از هم می‌پاشید و بقای نسل وجود نداشت.

 

موسوی همچنان به برخی عنعنات ناپسند و سختگیری‌های بی‌مورد در جامعه اشاره کرد و گفت: متاسفانه در شرایط فعلی که برخی مردان درک درست از اسلام ندارد و حق‌زن را نمی‌شناسند، می‌آیند به‌نام اسلام و زیر بیرق‌اسلام بر زنان ظلم می‌کنند؛ درحالیکه از نظر اسلام این سختگیری‌ها جواز شرعی ندارد.

 

او گفت که تنها زن می‌تواند در بیرون رفتن‌های غیر ضروری از شوهرش اجازه بگیرد؛ در حالیکه در امر واجب نیاز به اجازه شوهر ندارد.

 

براساس گفته‌های موسوی؛ در اسلام حتی مرد حق دستور غذا پختن و لباس شستن را به خانم اش ندارد و خانم‌ها نظر به نزاکت‌های اجتماعی این کار را می‌کنند. حتی زن می‌تواند در بدل شیر دهی به طفل خود از شوهرش پول بگیرد.

 

او با اشاره به گفته‌ی مرتضی مطهری “غربی‌ها به جای اصلاح ابروی زن، چشمش را کور کردند” یادآور شد که اسلام عزت و آبرو و سعادت اخروی و دنیوی را برای زنان می‌دهد؛ اما غربی‌ها به جای خدمت بدترین جنایت را بالای زنان انجام می‌دهند.

 

موسوی در قسمت دیگری از سخنان خود اشاره کرد که وظیفه ما به ویژه زنان کارآگاه در افغانستان این است که آنان باید با استفاده از نقش تاثیر گذار خود دست به بیدارگری سایر زنان بزنند و حق اسلامی زنان را برای شان معرفی و چهره غربی‌ها را آشکار کنند.

 

موسوی در پاسخ به سوال رابعه ملبوبی مبنی بر اینکه “چه راهکارهایی در پیش گرفته شود تا زنان در جامعه آورده شوند؟” گفت: در شرایط فعلی افغانستان، اولاً خود خانم ها باید علم بیاموزند و آگاهی پیدا کنند و بعد با استفاده از علم خود به بیدارگری و روشنگری بپردازند و سایر زنان را متوجه حقوق اسلامی و دفاع از حقوق اسلامی شان کنند.

 

به گفته‌ی موسوی؛ خانم با آگاهی پیدا کردن و دفاع از حقوق اسلامی و انسانی خود هیچ گاه فریب شعارهای پوچ غربی‌ها را نمی‌خورد.

 

او همچنین اضافه کرد که آقایان نیز وظیفه دارند تا از حقوق اسلامی زن‌ها آگاهی پیدا کنند و از اعمال ظلم، شکنجه و تبعیض بالای آنان خود داری کنند و سوژه دست غربی‌ها و دشمنان اسلام ندهند.

 

آقای موسوی همچنین در پاسخ به سوال معصومه احمدی مبنی بر اینکه “چگونه هشت مارچ را کمرنگ‌تر کنیم و میلاد حضرت فاطمه الزهرا س را بیشتر به عنوان روز زن جا بیاندازیم؟” گفت که ابتدا باید از خانواده‌ها و فامیل‌ها شروع شود؛ چون فامیل‌ها جامعه و کشور را تشکیل می‌دهند.

 

او اضافه کرد که در مرحله دوم با برگزاری مجالس و محافل بیشتر به بیدارگری پرداخته شود و آنگاه هشتم مارچ به خودی خود کمرنگ و نابود می‌شود.

 

موسوی نقش دولت را نیز در این زمینه ارزنده خواند؛ اما گفت که متاسفانه دولت بیشتر از غربی‌ها حمایت می‌کند.

 

در همین حال معصومه احمدی، یکی از اعضای مرکز تبیان در این گفتمان پژوهشی ضمن تبریک و تهنیت گویی روز جهانی زن و میلاد حضرت فاطمه الزهرا(س) گفت که فاطمه زهرا(س) نه تنها الگویی نمونه برای زنان مسلمان بلکه برای تمام زنان جهان است.

photo_--_--(8)

خانم احمدی اضافه کرد که انسان‌ها برای پیشرفت در امور زندگی خود نیاز به الگو دارند و هرگاه از یک فرد دانا الگوگیری کنند به سعادت و رستگاری می‌رسند در حالیکه الگوگیری از یک فرد جاهل او را به هلاکت و نابودی سوق می‌دهد.

 

او اضافه کرد که بر این اساس چه کسی الگوی بهتر از فاطمه الزهرا(س) بوده می‌تواند که او در تمام عرصه‌ها بهترین الگو برای بشریت بوده است.

 

او تاکید کرد که برای رستگار شدن باید کوشش کنیم تا در همه ابعاد زندگی خود از این الگوی مهربانی پیروی کنیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>