• تاریخ انشار: ۱۵ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 12451
  • 310 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

غرب در غیبت توجه رسانه‌های ایران به افغانستان، با سرمایه‌های هنگفت در بخش سخت‌ افزاری و نرم‌افزاری به شدت کار می کند

n00147765-b

رئیس خبرگزاری صدای افغان در دیدار با مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت که در غیبت توجه ایران به افغانستان، غرب با سرمایه‌های هنگفت، هم در بخش سخت‌افزاری و هم نرم افزاری کار می‌کند و امروز سلطه غرب در افغانستان علاوه بر بخش‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از نگاه رسانه‌ای نیز کاملا مشهود […]

رئیس خبرگزاری صدای افغان در دیدار با مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت که در غیبت توجه ایران به افغانستان، غرب با سرمایه‌های هنگفت، هم در بخش سخت‌افزاری و هم نرم افزاری کار می‌کند و امروز سلطه غرب در افغانستان علاوه بر بخش‌های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی از نگاه رسانه‌ای نیز کاملا مشهود است.

 

به گزاش خبرگزاری صدای افغان(آوا) حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در دیدار با محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در تهران، بر ضرورت کار نزدیک و مشترک رسانه ای میان دو کشور تأکید کرد.

 

در این دیدار که در دفتر مرکزی خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) در تهران و با هدف گسترش روابط و همکاری ها میان دو خبرگزاری برگزار شد، سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان، دبیرکل حزب اسلامی تبیان و رییس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا)، ابتدا با اشاره به تحولات اخیر سیاسی در جمهوری اسلامی ایران، انتخاب مجدد دکتر حسن روحانی، ریاست جمهوری اسلامی را ایران به مسئولین خبرگزاری ایرنا و ملت ایران تبریک گفت.

 

به گفته حسینی مزاری، نظام اسلامی ایران تنها نظام مستقل، اسلامی، آرمان خواه، مستکبر ستیز و حامی مستضعفین در جهان است که از گذشته های دور با افغانستان و مردم آن ارتباط داشته و نه تنها در شرایط دشوار پا عقب نکشیده که در صحنه های مختلف دشوار، مردم افغانستان را همراهی کرده است.

 

البته به گفته ایشان، همواره افراد و گروه های وجود داشته و دارند که تلاش می کنند روابط دو کشور بیش از گذشته نباشد و بلکه خراب تر نیز گردد؛ هم در افغانستان و همچنین در ایران.

 

حسینی مزاری در ادامه بر نیاز همکاری نزدیک و کار مشترک رسانه های جهان اسلام با یکدیگر به خصوص در حوزه افغانستان تأکید کرد و گفت: روز به روز بر اهمیت افغانستان و تحولات این کشور افزوده می شود.

 

به گفته وی: “اگرچه مرکز ثقل توجه جمهوری اسلامی ایران کشورهای عربی و تحولات در این کشورهاست، اما این طرف به افغانستان به عنوان یک حیات خلوت برای فعالیت غربی ها، بی توجهی شده است و ایران در آینده می تواند از این ناحیه متحمل آسیب جدی شود”.

 

رییس عمومی خبرگزاری صدای افغان(آوا) تأکید کرد که در غیبت توجه ایران به افغانستان، غرب با سرمایه های هنگفت، هم در بخش سخت افزاری و هم نرم افزاری کار می کند و امروز سلطه غرب در افغانستان علاوه بر بخش های امنیتی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، از نگاه رسانه ای نیز کاملا مشهود است.

 

وی خاطرنشان کرد که غربی ها خیلی خوب برای خود در افغانستان کار کرده و می کنند، غرب از روزی که به افغانستان آمده، گام به گام به اهداف خود در بخش های مختلف رسیده است.

 

رییس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان به عنوان مثال به دور کردن چهره های تأثیرگذار جهادی از عرصه تحولات سیاسی افغانستان و ایجاد تقابل ها و نزاع ها میان شخصیت ها و جریان های تأثیرگذار سیاسی، قومی و مذهبی در درون حکومت و بیرون از آن، به عنوان اهداف غربی ها اشاره کرد.

 

به گفته وی، متأسفانه برخی از رسانه های ایرانی که پیرامون تحولات افغانستان فعال هستند نیز دچار افراط و تفریط و نوسان اند و فقدان یک حرکت مبتنی بر عقلانیت و منافع دو کشور و جهان اسلام و همچنین خارج از دیدگاه های تنگ جناحی و سیاسی، شدیدا احساس می شود.

 

آقای مزاری افزود: خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) که یکی از رسانه های معتبر ایرانی و زبان دولت این کشور است و خبرگزاری صدای افغان(آوا) اولین توافق نامه همکاری را با این خبرگزاری داشته، می تواند کار شایسته ای پیرامون تحولات افغانستان انجام دهد که تاکنون وجود نداشته است.

 

در این دیدار، محمد خدادی، مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلانی(ایران) با اشاره به اتفاقات و تغییرات زیادی که در منطقه و جهان در حال انجام است، بر تحول و تغییر سریع کار رسانه ای تأکید کرد و گفت که نیاز است جریان رسانه خود را با این تغییرات بین المللی هماهنگ کند.

 

خدادی گفت: برای همراه شدن با تغییرات، نیاز است همزمانی که رسانه روزآمد شود، کارآمد نیز گردد و آن ها در ایرنا به دنبال این مسأله هستند.

 

وی گفت: “رسانه ها باید مخاطب محور باشند، در شرایط کنونی، دیگر مثل گذشته مهم نیست که یک رسانه یا ساختار رسانه ای داشته باشی، بلکه مهم اثر رسانه است. امروز داشتن اثر رسانه مهمتر از هر شرایط دیگر است، امروز می توانی صدایت را به همه برسانی و رساندن صدا کار بسیار ساده ای است، مهم این است که یک رسانه بتواند مطالب منطقی، قابل فهم، کاربردی و کاربری تولید کند”.

 

مدیرعامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) خاطرنشان کرد که با توجه به نیاز امروز، خبرگزاری ایرنا در سه جهت در حال تغییر و تحول است؛ اول به لحاظ نشر اطلاعات به خصوص در شبکه های مختلف اجتماعی چون تویتر، تلگرام، اینستاگرام و…، دوم به لحاظ تولید اطلاعات که بتواند حجم بیشتری از اطلاعات را تولید کند و سوم به لحاظ افزایش مهارت نیروهای انسانی که تلاش دارد مهارت کارمندان و خبرنگاران را افزایش دهد.

 

آقای خددادی از انتخاب مسئول جدید دفتر افغانستان این خبرگزاری نیز خبر داد و بر تغییر ماهیت خبری نسبت به تحولات افغانستان تأکید کرد.

 

او گفت، یکی از مشکلات عمده ای که نسبت به افغانستان وجود دارد، این است که ما فقط خبرهایی که مربوط به مرگ و میر انسان هاست و تحولات امنیتی را در بر می گیرد، پخش می کنیم. خدادی تصریح کرد که خواست غرب، ترویج ادبیات جنگ است.

 

مدیر عامل خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) افزود: “در ذهن ایرانی ها و دیگر کشورهای جهان، افغانستان و تحولات این کشور یعنی بدبختی، ما باید هویت افغانستان را بازیابی بکنیم تا چهره دیگری غیر از جنگ و خشونت از آن ترسیم شود”.

 

وی از همکاری دوجانبه میان خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری صدای افغان(آوا) استقبال کرد و با معرفی مسؤلین و کادرهای هماهنگ کننده در این زمینه، آمادگی خود را برای همکاری در عرصه های مختلف خبری اعلام کرد.

قرار شد کمیسونی مشترک میان خبرگزاری ایرنا و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در راستای بهره وری بهتراز توانمندی های دوطرف، به تشکیل جلسات مدون و مرتب بپرازد.

 

خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) عمده ترین خبرگزاری رسمی و دولتی جمهوری اسلامی ایران و همچنین یکی از باسابقه ترین خبرگزاری ها در این کشور به حساب می رود. این خبرگزاری با ۸۱ سال سابقه خبررسانی، ریشه دارترین آژانس خبررسانی در ایران است. این خبرگزاری ۶۰ دفتر نمایندگی در داخل ایران و همچنین ۳۰ دفتر نمایندگی در سراسر جهان دارد. خبرگزاری صدای افغان(آوا) تنها آژانس خبررسانی افغانستان است که با “ایرنا” توافقنامه همکاری های خبری دارد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>