• تاریخ انشار: ۱۹ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18184
  • 684 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

‘فاطمه زهرا(س) بهترین الگوی سیاست‌ورزی، خانواده‌داری و اخلاقی‌زیستن است’

n00159713-b

    به گزارش خبرگزاری آوا، صادق موحدی؛ کارشناس این گفتمان پژوهشی یادآور شد که برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف و برون‌رفت از وضعیت کنونی، ما نیازمند به فاطمه‌‌شناسی و بازخوانی اندیشه‌های آن‌حضرت هستیم. آقای موحدی با بیان ‌اینکه زمانی که ما یک انسان را به‌عنوان الگو برای خود تعیین می‌کنیم، به خصلت‌های این الگو […]

 

 

به گزارش خبرگزاری آوا، صادق موحدی؛ کارشناس این گفتمان پژوهشی یادآور شد که برای پیشرفت در عرصه‌های مختلف و برون‌رفت از وضعیت کنونی، ما نیازمند به فاطمه‌‌شناسی و بازخوانی اندیشه‌های آن‌حضرت هستیم.

آقای موحدی با بیان ‌اینکه زمانی که ما یک انسان را به‌عنوان الگو برای خود تعیین می‌کنیم، به خصلت‌های این الگو نگاه می‌کنیم، افزود: با الگو قرار دادن حضرت فاطمه‌ زهرا(س) درمی‌یابیم که این بانو بهترین الگوی سیاست‌ورزی، خانواده‌داری و اخلاقی‌زیستن است.

او اضافه کرد که دختر پیامبر گرامی اسلام(ص) در عرصه‌ سیاست، نقش خیلی ورزیده داشت و هرچند مردم زمانش به درک و فهم و شعور کنونی نرسیده بودند و مردم پذیرای واژه‌ها نبودند؛ اما سیاست‌های آن بانو کارآمدتر از سیاست‌های کنونی بود.

او تأکید کرد که نیاز است تا مفسران تفسیر کنند که حضرت فاطمه زهرا(س) چگونه سیاست ورزی  و چگونه جامعه آن‌زمان را مدیریت کرد.

آقای موحدی اضافه کرد که حضرت فاطمه زهرا(س) با سیاست‌ورزی های خود نشان داد که زن می‌تواند در کنار تولید نسل و تشکیل خانواده، جامعه را مدیریت کند.

موحدی خاطرنشان کرد که حضرت فاطمه زهرا(س) بدون اینکه این امتیاز را برایش حضرت پیامبر اسلام(ص) و امام علی(ع) بدهند خودش حرکت کرد و خودش عملاً به عرصه سیاست ورزی آمد و برای احقاق حق، مبارزات خود را شروع کرد.

او تاکید کرد که سایر بانوان نیز می‌توانند با الهام‌ گیری از حضرت فاطمه زهرا(س) بیایند در جامعه و طوری سیاست‌ورزی کنند که هم منافع جامعه را تشکیل بدهند و هم با نظریه دین و اهل‌بیت عصمت و طهارت تضاد نداشته باشد.

به گفته‌ او، متاسفانه ما حضرت فاطمه(س) را طور دیگری و به شکل خیلی ضعیف برای مردان و زنان معرفی کردیم؛ در حالی که نوع نگرش حضرت فاطمه(س) بر هستی شناسی و جامعه و مدیریت جامعه در کل خیلی بلند بود.

موحدی همچنین به خانواده‌داری و تربیت فرزند حضرت فاطمه زهرا(س) اشاره کرد و گفت که حضرت فاطمه زهرا(س) بهترین الگوهای انقلاب، سیاست، عقلانیت و از خودگذری را تربیت کرد که انسان‌ها با دیدن به آنان به وجد می‌آید.

او اضافه کرد که بعد از سیاست‌ورزی، خانواده‌سازی و تربیت فرزند در ذهن و ضمیر فاطمه خیلی مهم بود.

این آگاه مسایل دینی، با بیان‌اینکه خانواده در قدم دوم نیازمند است که در اجتماع پراکنده شود و تجدید نسل کند، گفت که حضرت فاطمه زهرا(س) عقلانیت را در خانواده مطرح کرد که ما از اینطریق اجتماع را نجات دهیم و یک جامعه کم چالش داشته باشیم.

موحدی همچنین فاطمه زهرا(س) را بهترین الگوی اخلاقی زیستن خواند و گفت که ما به وضوح می‌بینیم که حضرت فاطمه(س) بهترین روش اخلاقی زیستن را برای ما ارائه کرد.

در همین حال، سید ابراهیم محسنی؛ یکی از دانشجویان عضو مرکز تبیان نیز گفت که حضرت فاطمه زهرا(س) ویژگی‌های منحصر به فرد خود را داشت که اگر ما این ویژگی‌ها را مورد بررسی قرار بدهیم می بینیم که هیچ کسی این ویژگی ها را ندارد.

به گفته‌ آقای محسنی، حضرت پیامبراسلام(ص) فاطمه زهرا(س) را حوریه ای به شکل انسان خوانده بود و تاکید کرده بود که اگر کسی من را دوست دارد باید او را نیز دوست داشته باشد.

محسنی با بیان اینکه حضرت فاطمه(س) الگوی زنان مسلمان و جامعه اسلامی است گفت که اگر امروز جامعه افغانستان دچار بحران فرهنگی و ایمانی شده است، دلیل آن دور شدن از خط فکری اهلبیت و خط فکری فاطمی است.

او همچنین یادآور شد که امریکا و غرب، ایدئولوژ‌ی‌ای را مطرح کردند که زنان را عروسک‌ ساخته و آنان را بی‌عفت می‌کند. دلیل مطرح شدن این ایدئولوژی‌ها دور شدن ما از خط فکری فاطمی می‌باشد که غرب از این نقطه ضعف خیلی استفاده می‌کند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>