• تاریخ انشار: ۱۵ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 11810
  • 1,258 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

فرهنگ مردم بامیان با جشنواره “دمبوره” احیا نمی شود

n00145946-b

افراد ولگرد که خود را احیاگر فرهنگ مردم بامیان معرفی می کنند باید بدانند که شما افراد عیاش، شهوتران و دمبوره زن هیچ وقت نمی توانید سابقه تاریخی یک هزار وچند صد ساله دینی و جهادی مردم بامیان را زیر سوال ببرید و دنیا نیز بدانند که مردم بامیان به چهارتا دمبوره چی خلاصه نمی […]

افراد ولگرد که خود را احیاگر فرهنگ مردم بامیان معرفی می کنند باید بدانند که شما افراد عیاش، شهوتران و دمبوره زن هیچ وقت نمی توانید سابقه تاریخی یک هزار وچند صد ساله دینی و جهادی مردم بامیان را زیر سوال ببرید و دنیا نیز بدانند که مردم بامیان به چهارتا دمبوره چی خلاصه نمی شود.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، خانم نوریه حسینی؛ درجمع بندی پنجمین دور گفتمان پژوهشی در دفتر مرکزی فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان گفت: به فرموده قرآن کریم در دنیا فقط دو نوع ولایت وجود دارد ولایت و سر پرستی خداوند و دیگر طاغوط و شیطان اما نوع سومی وجود ندارد.

 

به گفته او، مردم یا پیرو حق هستند و یا باطل، یا در خط رحمان قرار دارند و یا در خط شیطان به همین دلیل نیز بهشت وجهنمی وجود دارد.

 

به گفته او، قرآن به صراحت می فرماید: کسانیکه سرپرستی خداوند را می پذیرند از ظلمات به سوی نورسوق داده می شود، اما کسانیکه تحت ولایت طاغوت هستند از نور به سوی ظلمات کشانده می شود و اینها اصحاب آتش هستند.

 

به گفته خانم حسینی کسانیکه ولایت خداوند را می پذیرند دارای مشخصه های هستند اول اینکه دید نافذ دارند وهمچنین عقلانیت را بکار می بندد و پیرو هوای نفس نیستند و خداوند هم راهنمایی شان می کند.

 

جشن دمبوره نوع بت پرستی مدرن

به گفته خانم حسینی امروز کسانیکه ادعای روشن فکری دارند در یک کشور اسلامی و در یک منطقه کاملاَ‌ اسلامی و با سابقه درخشان بسیار دراز به پهنای تاریخ جشن دمبوره و یک نوع بت پرستی مدرن را راه اندازی می کند.

 

به گفته این استاد دانشگاه، سوال دراین مورد مطرح است که آیا فرهنگ مردم بامیان فقط با دمبوره شناخته می شود؟ به این معنی که اگر دمبوره از بامیان حذف شود دیگر فرهنگی وجود ندارد؟

 

به گفته او، این عین بی هویتی و پستی خواهد بود که فرهنگ یک مردم ریشه دار به دمبوره و رقص خلاصه شود.

 

به عقیده او، امروز کسانیکه دراین خط حرکت میکنند عملاَ‌ درخط شیطان گام بر می دارند و مردم را نیز به این سمت و سو سوق می داده و هنجار شکنی می کنند.

 

این درحالی است که به گفته خانم حسینی؛ دشمن قدم به قدم و به صورت موزیانه پیش می روند و در نقاب روشن فکری و فرهنگ منویات خود را پیاده و یک سری مسائل را در ذهن مردم تزریق می کنند.

 

به گفته او، در حال حاضر دشمن زمینه را بگونه ی فراهم کرده است که اگر کسی از دمبوره و سایر کارهای حرام انتقاد کنند می گویند شما با فرهنگ و پشینه مردم مخالف هستید.

 

به گفته مسوول بخش زنان مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان، پیروان شیطان کسانی هستند که کارهای بد را خوب جلوه می دهند و به صورت مرموزانه با ارزشها بازی می کنند.

 

وی تصریح کرد: امروز سپاهیان قاتل و اولیای شیطان درقالب افراد روشن فکر کارهای خلاف ارزشهای اسلامی و انسانی را انجام می دهند بنا براین وظیفه همه ما است که جلو این معضلات اجتماعی را بگیریم.

 

به عقیده او، اگر امروز در بامیان جشن دمبوره برگزار شد یقینا فردا در سایر ولایات و حتی شهر کابل نیز اجرا خواهد شد.

 

او همچنان اظهار داشت: مبارزه با منکرات تنها وظیفه علما نیست هرچند وظیفه شان سنگین است، اما همه باید حرمت دین را نگاه دارند و در برابر معضلات موضع مشخص بگیرند.

 

به باور او، اگر امروز اکثریت از علما حمایت می کردند گروه های منحرف همه ساله در محرم و ماه ماتم شیعیان برنامه ستاره افغان را تدارک نمی دیدند.

 

او با خطاب به حاضرین گفت: امروز در افغانستان هم از طرف دشمن و هم از سوی سردمداران این دولت تمام بحث این است که تفرقه بینداز و حکومت کن و در مورد دیگری توجه نمی شود.

 

به گفته او، برگزاری جشن دمبوره نیز یک نوع از تفرقه افگنی است بنا براین سوال ایجاد می شود که چرا جشن دمبوره در بامیان برگزار می شود؟ مردمی که از رفتن برق در منطقه شان جلوگیری می شود چرا از اشاعه فساد و فحشا نه تنها جلوگیری نمی شود که هر روز رونق داده می شود.

 

به گفته او، در این جشنواره نه تنها دمبوره که سایر اعمال حرام مانند رقص و پایکوبی نیز صورت خواهد گرفت و بد اخلاقی و بی فرهنگی شایع خواهد شد که به لحاظ بیرونی و داخلی برای شیعیان افغانستان ننگ خواهد بود.

 

خانم حسینی در پایان به چند نکته اشاره کردو گفت: دین برای ما در اولویت قرار دارد و هرکار ضد دینی باید درنطفه خفه شود، دوم اینکه درهمه حال از نظر ما فرهنگ اسلامی و انسانیت معیار است درحالیکه امروز ما با تحجر جدید رو برو هستیم که همان بحث دمبوره و جشنواره های از این قبیل است.

 

نکته لازم به ذکر دیگر به باور خانم حسینی این است که امروز روشن فکری را با بی دینی یکسان گرفته اند درحالی که روشن فکری به معنی بی دینی نیست بلکه عمیق شدن در فرهنگ، دینی و ثقافت است.

 

به گفته او، کسی که ادعای روشن فکری دارند اما درعین حال کارهای خلاف دینی انجام می دهند درجهالت فرو رفته است و به دروغ نام دین و فرهنگ را یدک می کشند.

 

او خطاب به افراد ولگرد که خود را احیاگر فرهنگ مردم بامیان معرفی می کنند گفت: شما افراد عیاش شهوت ران دمبوره زن هیچ وقت نمی توانید سابقه ی تاریخی یک هزار و چند صد ساله دینی و جهادی مردم بامیان را زیر سوال ببرند و مردم دنیا نیز بدانند که مردم بامیان به چهارتا دمبوره چی خلاصه نمی شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>