• تاریخ انشار: ۲۹ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29630
  • 360 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قرآن به عنوان اصلی ترین منبع برای مدیریت جامعه، امروز در جهان اسلام مهجور است/ اندیشه های امام راحل چیزی غیر از قرآن و سنت نبود

n00203118-r-b-026

همزمان با ایام دهه مبارک فجر، نشست تخصصی “افغانستان و ضرورت عمل به اندیشه‌های امام خمینی (ره)؛ نگاهی به گذشته و جدیتی برای آینده” به مناسبت تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و مقام شامخ شهید مظلوم سیدعلی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مشهد […]

همزمان با ایام دهه مبارک فجر، نشست تخصصی “افغانستان و ضرورت عمل به اندیشه‌های امام خمینی (ره)؛ نگاهی به گذشته و جدیتی برای آینده” به مناسبت تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و مقام شامخ شهید مظلوم سیدعلی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مشهد برگزار شد.

 

حجت السلام و المسلمین مُشیری؛ از مدیران فرهنگی و فعال حوزوی ولایت خراسان رضوی به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم با بیان این که چرا امام خمینی(ره) و رهبری معظم انقلاب{ امام خامنه ای}در این چهل سال توانستند به عنوان رهبر موفق عمل کنند؟افزود:انقلاب هاdی که در کشور های مختلف رخ داده است و همه آن ها با شکست مواجه شدند به دلیل وجود رهبران ناموفق بوده و البته بخش دیگری هم به عملکرد مردم بستگی دارد.

 

وی با اشاره به این که چگونه می شود رهبری،موفق داشت، ادامه داد: سیاستمداران دنیا را می بینید، عموما اندیشه های ثابتی ندارند و دائم با منافع و مصالح و لحظات، موج سواری می کنند. برعکس این ها امام”ره” همیشه دارای یک اندیشه واصول ثابت بود و از این اندیشه ها و اصول عدول نمی کرد، حتی اگر همه ی دنیا مقابلش با ایستند.

 

مُشیری گفت: امام”ره”، افکار ، گفتار و کردارش با هم منطبق بود، شعار مردم سالاری نمی داد تا مردم موج سواری کنند،شعار اتحاد جهان اسلام نمی داد تا بخواهد بر جهان اسلام حکومت کند؛ یکی از علمای پاکستان با ایشان خیلی مخالفت می کرد، در خطبه های نماز جمعه به ایشان حمله می کرد، به بهانه ای ایشان را در یک همایشی به ایران می آورند ، آقای دکتر ولایتی می گفتند:  ایشان را خدمت امام بردیم،  وقتی ایشان خدمت امام رسید، صحبتی شد و امام پرسید: شما با ما مخالفت می کنید؟ گفت که: شما انقلاب شیعه کردید مابا شما مخالفیم. حضرت امام فرموده بودند: شما انقلاب سنی کنید ما از انقلاب شما حمایت می کنیم، برای ما این ها فرق نمی کند، برای ما مهم این است که انقلاب برای اسلام باشد؛ این عالم بزرگوار مقداری به امام نگاه می کند و می بیند امام هیچ تعارف و شوخی ای در کلامش نیست و سر حرفش ایستاده، پس از آن ایشان هم دست از مخالفت با امام در پاکستان برداشته بود.

 

این مدیر فرهنگی گفت: برای  این که بتوانیم روش امام خمینی را در جهان اسلام حاکم کنیم باید منابع فکری امام ره را بشناسیم، به چند مورد از منابع فکری حضرت امام  اشاره می کنم. که متاسفانه این منابع فکری، امروز در جهان اسلام بین ما مهجور است، قرآن کریم شکایت پیامبر را در روز قیامت از امت اسلامی چه چیزی مطرح می کند؟ قوم من (اتخذالقرآن مهجورا)  امروز قرآن در حوزه های علمیه ی شیعه و اهل تسنن، کجا جایگاه دارد؟ دکترین های قرآن کریم امروز کجای جهان اسلام جا دارد؟ امروزه باید برگردیم اینها را زنده کنیم.

 

وی به سوره حجرات اشره کرد و گفت: در این سوره بزرگ ترین دکترین‌های آداب معاشرت با بندگان خدا و رهبران جامعه ی اسلامی و معاشرت مردم با دولت و دولت با مردم را بیان می کند. سوره ای کاملا مهجور بین مسلمان ها چه در حوزه چه در دانشگاه است.  اندیشه های آدم های بدرد نخور جهان اسلام را آدمهای بدرد نخور دنیای غرب را مطالعه می کنیم، تکرار می کنیم اما به اندیشه های ارزشمند خداوند متعال در قرآن توجه نمی کنیم از این دکترین هایی که در قرآن کریم من نمونه عرض می کنم،حضرت امام همیشه شعار آنها را می داد چون ما گاهی اوقات می گوییم”اندیشه های حضرت امام” اندیشه های امام چیزی غیر از قرآن و سنت نبود، به عنوان مثال اندیشه ی اتحاد را ازکجا گرفته بود؟ ازدرون همین قرآن کریم، نمی خواهد برای اجرایی کردن اندیشه های حضرت امام دنبال چیزهای عجیب وغریبی باشیم، به همین قرآن مراجعه کنیم. اندیشه ی عزت واعتماد به نفس، وعزتمندی جامعه ی اسلامی و تکریم بشریت، اندیشه ی ارزشمند قرآن کریم(ان اکرمکم عندالله اتقیکم) همگی پیش خدا کریمید، همگی پیش خدا عزیزید، اما عزیزترینتان بشر ذاتا نزد پروردگار متعال، کریم است وارزشمند.این نگاه قرآن کریمه. نفی سلطه ی کفار بر مسلمین جزو اندیشه های حضرت امام بود (و لا یجعل الله للکافرین علل المومنین سبیلا) اتحاد ادیان توحیدی، امروز به جای اینکه شیطان پرست وکافر  وغیره وذالک همه متحد باشن علیه جهان اسلام، باید مومنین عالم با هم متحد شوند.

 

فعال حوزوی ولایت خراسان رضوی به دیگر اندیشه امام (ره) یعنی مقاومت وجهاد، اشاره کرد و گفت: امام این اندیشه را از قرآن گرفته است،من بارها وبارها به عزیزانمون در حوزه های مختلف در کشورهای مختلفی که توفیق داشتیم خدمت بزرگواران بودیم عرض کردم آقا، نگاهتون به اسلام قرآن زنده باشد نه قرآن مرده. قرآن زنده و قرآن مرده فرقش چیست؟ قرآن مرده قرآنیه که تا صدای قرأتش بلند می شود، همه یاد مرده ها می افتند. همه ی ما همین الان صدای قرآن اینجا پخش کنند می گویم چه اتفاقی افتاده؟ چه کسی مرده؟ فکر نمی کنیم یک اتفاق مهمی در جهان اسلام افتاده، یک پیروزی ویژه ای نصیب شده، یک شگفتی اتفاق افتاده. سوال این است که واقعا قرآن کتاب مرده هاست یا کتاب زنده ها؟ اینقدر که ما قرآن رو میخوانیم سر قبر اموات، در حوزه های علمیه برای مطالعه خوانده ایم؟ در دانشگاه ها برای مطالعه خوانده ایم ؟امام علی ابن موسی الرضا به امام جواد(ع) میفرمود: از ما هر سوالی بکنید جواب می دهیم از قرآن. امام بیشترین دادی که میزد زنده کردن قرآن بود. می گفت: امت اسلامی بیایید قرآن رو زنده کنید، ساده ترین راه اجرایی کردن فرمایشات حضرت امام.

 

وی با بیان این که باید اندیشه امام خمینی را به جامعه اسلامی معرفی کنیم، افزود: این دیدگاه های ارزشمند را برای مردم جهان اسلام بازخوانی کنیم. جهان اسلام هرروز این اندیشه هارا مثل اصول دین خودش تکرار و باور کند.

خدمت یکی از علمای عراق بودیم، ایشان فرمود: نمیدانم چرا وضع جهان اسلام امروز اینگونه شده؟ عرض کردم: آقا به خاطر اینکه قرآن چپه شده، فرمودند یعنی چه؟ گفتم قرآن میفرماید:(انمالمومنون اخوه)اما درجامعه ی اسلامی ما این تبدیل شده به (انمالمشرکون اخوه) تا وقتی (انمالمشرکون اخوه)  و ( انمالمومنون عدو) باشد ، فضا همین است. از خودمان علیه خودمان استفاده می کنند.

 

او در پایان سخنان خود تصریح کرد: داعش را از درون جهان اسلام علیه جهان اسلام در آوردند. غرب نمی تواند با جهان اسلام مقابله کند، سال۲۰۱۰ میلادی با توجه به آمار، گفتند اگر با این وضعیت پیش برویم تا سال ۲۰۳۰ میلادی، فرانسه یک کشوراسلامی با رئیس جمهور مسلمان می شود، کلیسای مرکزی لندن تبدیل به مسجد جامع لندن می شود، و باید قوانین انگلیس را با قوانین اسلام تطبیق کنیم، چه کنیم هرچه علیه اسلام کردیم نتیجه ی معکوس گرفتیم. راهش استفاده از مسلمان علیه مسلمان است. امام(ره) گفت: مسلمانان خودتان علیه خودتان کاری نکنید، آمریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>