• تاریخ انشار: ۱۸ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20826
  • 360 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

قمه زنی در تضاد با اهداف قیام امام حسین (ع) است

n00170396-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رشید نعمتی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز تبیان گفت: عدم آگاهی جوانان مسلمان از ابعاد مادی و معنوی دین اسلام سبب شده تا بعضی از انحرافات با جلوه دینی وارد شود، قمه زنی یک عمل خشونت بار است و جز عزاداری اباعبدالله حسین محسوب […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، رشید نعمتی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ در بخش نظریات گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز تبیان گفت: عدم آگاهی جوانان مسلمان از ابعاد مادی و معنوی دین اسلام سبب شده تا بعضی از انحرافات با جلوه دینی وارد شود، قمه زنی یک عمل خشونت بار است و جز عزاداری اباعبدالله حسین محسوب نمی شود در این شرایط حساس علما وظیفه دارند تا پیامد های اخلاقی، جسمی و عقلانی قمه زنی را بازگو نمایند.

 

نعمتی افزود: صدمه زدن به بدن در اسلام گناه بزرگی است حال آنکه از بحث قمه دشمنان بر علیه اسلام و مذهب تشیع استفاده  می کنند.

 

مهدیه حیدری دانشجوی دیگری ادامه داد: مردم ما قمه زنی را جز از مراسم عزاداری امام حسین (ع) می دانند بی خبر از اینکه قمه زدن سبب بدنامی دین اسلام است چون رسانه های دشمن با پخش فلم قمه زنی برای جهانیان نشان میدهند که اسلام یعنی خون و خونریزی!

 

حیدری یاد آور شد:  جوانان عزیز قمه زنی منبع دینی ندارد، بیاید بجای عمل غیری عقلانی بانک خون مکتب حسینی را راه اندازی کنیم تا با اهدای خون خود نجات دهنده دیگران باشیم همانطوری که امام مان با خون خود جهان را هدایت کرد، کمک به دیگران یک اصل دین اسلام می باشد.

 

آمنه میرزایی محصل دیگر دانشگاه بلخ عنوان کرد: قیام امام حسین (ع) در ماه محرم الحرام یعنی اسلام را تقویت کردن، زنده نگهداشتن و دین اسلام را در بعد های معنوی و فلسفی شناختن می باشد. قیام امام حسین (ع) تنها بخاطر شهادت نبود بلکه نجات دین اسلام و نپذیرفتن ظلم بود.

 

رحمت الله احسانی فعال فرهنگی ولایت بلخ اظهار داشت: طبق نظر عالمان دین و فتوای مراجع تقلید قمه زنی یک عمل حرام و رد شده است، در ضمن اگر خود ما هم تحقیق کنیم درمیابیم که قمه زدن بالای روان و جسم انسان تاثیرات منفی دارد چون ضرر های زیادی را بر بدن انسان وارد کرده و از نگاه شریعت اسلام حرام است.

 

احسانی در ادامه ازجوانان خواست تا با پیروی از مراجع تقلید و احکام دین اسلام دست از قمه زدن بردارند و با الگوگیری از مکتب حسینی اسلام را به جهانیان دین آزاده معرفی کنند.

 

میرحسین فاضلی؛ یکی از ساکنین ولسوالی شولگره ولایت بلخ با اشتراک در گفتمان دانشجویی” محرم و تحریفات” گفت: جوانان عزیز بروید در باره قیام و مکتب امام حسین(ع) تحقیق کنید تا عوامل، چیستی، اهداف و فعالیت های قیام امام حسین (ع) را درک کنید.

 

وی تصریح کرد: قیام امام حسین (ع) بخاطر امر به معروف و نهی از منکر بود که متاسفانه حالا به دست فراموشی سپرده شده است، امر به معروف نباشد محرم هیچ معنی ندارد بیائید در عاشورا با درنظر داشت حجاب و اخلاق اسلامی شرکت کنیم، و از اسلام با در نظرداشت همه مسایل اسلامی یاد کنیم.

 

محمد امین نبی زاده؛ محصل دانشگاه بلخ خاطر نشان ساخت: نظر به مطالعات که از کتاب های عالمان دینی داشته ایم، عاشورا دو صفحه دارد یکی سیاه یعنی ظلم، بی عدالتی و خونریزی و صفحه بعدی، صفحه سبز یعنی چراغ اسلام را روشن کردن، حالا در جامعه امروزی ما صحفه سبز آن کاملا از بین رفته و ظلم، ترور، ترس و بی عدالتی جریان دارد و ما وظیفه داریم تا پرچم دار صفحه سبز قیام امام حسین (ع) باشیم.

 

ابراهیم احدی یکی دیگر از دانشجویان ولایت بلخ گفت: هرانسانی مرجع تقلید دارد و مرجع تقلید من حضرت آیت الله محقیق کابلی است و آن حضرت در سال گذشته فتوا صادر کرد هرآن چیزی که به بدن انسان ضرر می رساند حرام است و قمه زنی چون به انسان ضرر می رساند پس حرام دانسته شده است.

 

وی افزود: این وظیفه علما، دانشمندان و بزرگان است که مردم را آگاه نمایند تا آنچه را که خداوند حلال دانسته حلال و آنچه را که خداوند حرام دانسته حرام شمارند و از علما می خواهم تا در صحنه عمل حضور پیدا نمایند و جواب فعالیت های دشمن را با عمل بدهند حرف زدن دیگر بس است.

 

سید علی رضا موسوی؛ محصل رشته تعلیم و تربیه دانشگاه بلخ یادآور شد: امروز اگر ما سری به سایت های انترنیتی بزنیم و در باره محرم و عاشورا جستجو بکنیم اولین تصویری را که به نمایش می گذارد تصویری از قمه زنی است و آنها اصل اسلام را با این کار خشونت معرفی می کند، طبق فتوای مراجع تقلید عملی که وهن به مذهب نباشد جایز است جوانان خردمند آیا قمه زنی وهن به مذهب نیست؟

 

موسوی ابراز داشت: قمه زدن و خون ریزی وحشتناک سبب می شود تا جهانیان از روآوری به دین اسلام خودداری کنند و عمل قمه زنی به صلاح مذهب شیعه نیست حتی در شریعت اسلام نیز حرام است.

 

قابل ذکر است:گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در بلخ دارای بخش های ( سخنرانی کارشناسان، ابراز نظر دانشجویان و پرسش و پاسخ ) می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>