• تاریخ انشار: ۲۵ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26682
  • 547 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ما باید عاشورا را در متن زندگی مردم بیاوریم و به دنبال یافتن شباهت‌ها باشیم/ آمریکای امروز آمریکای مفتضح، وامانده و مضطرب است

n00190070-b

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و آگاه امور سیاسی، در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، درباره برخی موضوعات روز کشور و منطقه به ایراد سخن پرداخت.   برش‌هایی از سخنان […]

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری، رئیس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و آگاه امور سیاسی، در مراسم دعای توسل که از سوی جلسه ختم متوسلین به امام صادق (ع) در دفتر مرکز تبیان در مشهد مقدس برگزار شده بود، درباره برخی موضوعات روز کشور و منطقه به ایراد سخن پرداخت.

 

برش‌هایی از سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در این مراسم:

 

* مردم ما باید آگاه و روشن شوند و بفهمند که چه وضعیتی در کشورشان جاری است؟ چه توطئه‌هایی در جریان است و چه موانعی بر سر راه زندگی‌شان قرار دارد و چه راهکاری را باید در پیش بگیرند که از این وضعیت نجات پیدا کنند؟ واقعیتِ امر این است که تا زمانی که مردم افغانستان هوشیار و بیدار نشوند و خودشان در صحنه نیایند و دست به کار نشوند، هیچ عامل دیگری قادر به تغییر سرنوشت‌شان نخواهد بود.

 

* هم مطالعات تاریخی در گذشته این موضوع را تأیید می‌کند و هم بررسی رویداد‌های سال‌های اخیر گویای این مطلب است که هر ملت و جمعیتی که خودشان تلاش کردند و وارد صحنه شده و دست به کار شدند، پیروز گردیده و امروز در امنیت و آرامش به سر می‌برند و زندگی‌شان در مسیر رشد و ترقی، در حال حرکت است.

 

* آمریکا در منطقه با معضلاتی جدی مواجه است. غرور و حیثیت آمریکا شکسته شده، آمریکای امروز آمریکای ۱۰ سال پیش نیست، آمریکای امروز آمریکای ۵۰ سال پیش نیز نمی‌باشد. آمریکای امروز، آمریکای مفتضح و شکست‌خورده‌ای است که به دلیل آنکه نمی‌داند چگونه جلوی شکست‌های بعدی خود را بگیرد، وامانده و مضطرب است.

 

* مشاوران اسرائیلی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بیخ گوش شاه ایران حضور داشتند و به او مشوره و جهت می‌دادند. رژیمی که زمانی به دنبال آن بود که سیطره‌ و نفوذ خود را در سایر کشورها گسترش دهد، اکنون محدود شده و در سرزمین‌های اشغالی محاصره شده است. حماس و جهاد اسلامی بیخ گلوی اسرائیلی‌ها حضور دارند و صهیونیست‌ها نمی‌توانند خود را از چنگال این دو جریان اسلامی و ملت مسلمانِ فلسطین رها کنند.

 

* بدون شک همه‌ی اقشار در عرصه‌ی رشد و تعالی جامعه نقش دارند، اما قطعا علما از این جهت که وارث انبیای الهی بوده و شخصیت‌هایی هستند که از همان ابتدای طلبگی‌شان میثاق می‌کنند در مسیر ائمه معصومین حرکت کنند، وظایف‌شان سنگین‌تر از بقیه‌ی گروه‌ها است. اما به هر حال با توجه به شرایط خطیر امروز، دانشگاهیان، دانش‌آموزان، عناصر متنفذ اجتماعی، شخصیت‌های ملی و همه و همه وظیفه‌‌ی ویژه‌ی خود را در راستای روشنگری اجتماع دارند.

 

* ما امروز مسئولیت داریم که در مسیر درست حرکت کنیم؛ از جمله اینکه جلسات مذهبی که دایر می‌شود را جهت بدهیم به سمت این مسئله که در آنها به مشکلات و معضلات روز جامعه پرداخته شود و به گونه‌ای باشد که وقتی یک جوان از آن جلسه خارج شد، تأثیر معنوی و افزایش بصیرت و درک از ریشه‌‌ی معضلات اجتماعی و سیاسی و روش‌های مقابله با آنان و نیز خصوصیات یک جوانِ مهدویِ در صحنه را به درستی دریابد.

 

مشروح سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری در این مراسم را می‌توانید در ادامه مطالعه کنید:

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حسینی مزاری در ابتدای سخنان خود، گفت: امروز افکار عامه‌ی مردم افغانستان نیاز به روشنگری دارد؛ مردم به همان اندازه که نیاز به دعا، نیایش و بندگی خدای متعال دارند به همان اندازه در مورد مسائل روز نیاز به معلومات و مطالعات دارند.

 

وی ادامه داد: امروز شرق و غرب عالم در افغانستان حضور پیدا کرده‌اند تا با منحرف‌ساختن مردم به اهداف خودشان برسند. آمریکایی‌ها ۱۸ سال قبل بخاطر اهداف خود وارد افغانستان شده و به هیچ وجه بخاطرِ خود ما نیامده و حالا هم بخاطر منافع مردم افغانستان تلاشی نمی‌کنند و برای آینده نیز چنین ذهنیت و برنامه‌ای ندارند.

 

رئیس مرکز تبیان در تکمیل مطلب فوق اظهار داشت: بنابراین مردم ما باید آگاه و روشن شوند و بفهمند که چه وضعیتی در کشورشان جاری است؟ چه توطئه‌هایی در جریان است و چه موانعی بر سر راه زندگی‌شان قرار دارد و چه راهکاری را باید در پیش بگیرند که از این وضعیت نجات پیدا کنند؟

 

موصوف با اشاره به اهمیت عنصر خودآگاهیِ مردم یک کشور در بهبود شرایط زندگی آنان خاطرنشان ساخت: واقعیتِ امر این است که تا زمانی که مردم افغانستان هوشیار و بیدار نشوند و خودشان در صحنه نیایند و دست به کار نشوند، هیچ عامل دیگری قادر به تغییر سرنوشت ‌شان نخواهد بود.

 

به باور این آگاه مسایل اجتماعی، هم مطالعات تاریخی در گذشته این موضوع را تأیید می‌کند و هم بررسی رویداد‌های سال‌های اخیر گویای این مطلب است که هر ملت و جمعیتی که خودشان تلاش کردند و وارد صحنه شده و دست به کار شدند، پیروز گردیده و امروز در امنیت و آرامش به سر می‌برند و زندگی‌شان در مسیر رشد و ترقی، در حال حرکت است.

 

حسینی مزاری اما تأکید کرد: متاسفانه در افغانستان این روند وجود ندارد، بلکه روندِ کنونی کشور، روندی قهقرایی است، ۱۸ سال از سقوط طالبان می‌گذرد و چند حکومت از طریق انتخابات روی کار آمده‌اند. حالا بعد از ۱۸ سال ما باز باید به سال‌های حاکمیت طالبان برگردیم، چرا که پروژه‌ی صلح فعلی از طرف آمریکایی‌ها روی دست گرفته شده و آنها تلاش می‌کنند تا تحت عنوان صلح مجددا موقعیت خود را در کشور ما تحکیم کرده و زمینه‌های ماندنِ درازمدت خود را در افغانستان فراهم نمایند و به خیال خودشان از این حالت اضطراب و دست‌پاچگی که دامن‌گیرشان شده نجات پیدا کنند.

 

این آگاه امور سیاسی،‌ ضمن یادآوریِ مناسب‌نبودن وضعیت کنونی آمریکایی‌ها در دنیا، گفت: این کشور در منطقه با معضلاتی جدی مواجه است. غرور و حیثیت آمریکا شکسته شده، آمریکای امروز آمریکای ۱۰ سال پیش نیست، آمریکای امروز آمریکای ۵۰ سال پیش نیز نمی‌باشد. آمریکای امروز، آمریکای مفتضح و شکست‌خورده‌ای است که به دلیل آنکه نمی‌داند چگونه جلوی شکست‌های بعدی خود را بگیرد، وامانده و مضطرب است.

 

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها در عراق، در سوریه، در برابر مردم پابرهنه‌ی یمن و در برابر مردم مسلمان ایران و حاکمیت این کشور کاملا شکست خورده‌اند. آنان ۴۰ سال تلاش کردند که این کشور و ملت را به زانو در بیاورند. نه تنها نتوانستند بلکه این کشور و این ملت روز به روز با اقتدار و عظمت بیشتری مواجه شدند، به گونه‌ای که حتی پهبادهای آمریکا که بسیار پیشرفته نیز هستند نمی‌توانند وارد فضای ایران شوند و اقدام به جمع‌آوری معلومات و اطلاعات نمایند، چرا که یا در هوا سرنگون می‌شوند و یا از آسمان به پایین آورده شده و با مهندسی معکوس از روی آنها پهبادهای دیگری ساخته می‌شود و این در حالی است که آمریکایی‌ها حتی نمی‌توانند هیچ‌گونه واکنشی هم نشان بدهند. نفت‌کش انگلیسی‌ها توقیف می‌شود، ولی هیچ کاری نمی‌توانند. این‌ها نشانگر عظمت یک ملت مسلمان و شکستِ مفتضحانه آمریکایی‌ها و هم‌پیمانان آنان از جمله انگلیس، فرانسه و اسرائیل است.

 

موصوف با بیان اینکه مشاوران اسرائیلی قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بیخ گوش شاه ایران حضور داشتند و به او مشوره و جهت می‌دادند، گفت: رژیمی که زمانی به دنبال آن بود که سیطره‌ و نفوذ خود را در سایر کشورها گسترش دهد، اکنون محدود شده و در سرزمین‌های اشغالی محاصره شده است. حماس و جهاد اسلامی بیخ گلوی اسرائیلی‌ها حضور دارند و صهیونیست‌ها نمی‌توانند خود را از چنگال این دو جریان اسلامی و ملت مسلمانِ فلسطین رها کنند.

 

رئیس مرکز تبیان با توصیفِ وضعیت نابسامان قدرت‌ها و زورگویان عالم و در رأس آنان آمریکا در روزگار کنونی، اظهار داشت: آمریکا در افغانستان طی ۱۸ سال تلاش کرد که به اهداف منطقه‌ای خود دست یابد و بتواند از سکوی افغانستان علیه ایران، روسیه، چین و هند اقداماتی انجام دهد ولی نتوانست. با وجود آنکه آمریکا در داخل افغانستان خرابی زیادی به بار آورد و به برخی از اهداف خود مانند ایجاد مشکلات متعدد اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی دست پیدا کرد، اما وضعیتِ کشورمان آنگونه که آمریکا انتظار داشت به پیش نرفت.

 

وی در توضیح چراییِ عدم توفیق آمریکایی‌ها در دست‌یابی به همه‌ی اهداف‌شان در افغانستان عنوان داشت: در طول این ۱۸ سال، جریان‌ها و شخصیت‌های اسلامی، حوزه‌های علمیه و مساجد و حسینیه‌ها در راستای گسترش و تقویت تفکر دینی در کشور و علیه اقدامات و توطئه‌های آمریکا فعال بوده‌اند و به صورت جدی کار کرد‌ه‌اند. لذا می‌بینیم که آمریکایی‌ها امروز ناچار شدند پروژه‌ی صلح آمریکایی را در پیش بگیرند و از این طریق زمینه‌های ماندنِ خودشان را در افغانستان فراهم کنند.

 

حسینی مزاری با پیچیده خواندنِ اوضاع کنونی در افغانستان، تاکید کرد که مردم باید از دست‌ها و طرح‌های پشت پرده و از موقف شخصیت‌ها و جریان‌های اسلامی آگاه شوند و به مسئولیت خودشان پی ببرند و بر اساس این مسئولیت‌ها عمل جدی داشته باشند.

 

وی ضمن اشاره به نقش کلیدی علما در امر آگاهی و بیداری مردم و سازماند‌هی افکار عمومی در راستای اهداف دینی، مکتبی و مذهبی، اظهار داشت: علمای افغانستان چه در گذشته‌های دور و چه در ۱۸ سال گذشته، نقش اثرگذاری داشته و اکنون هم نقشی اساسی دارند و در آینده نیز مسئولیت سنگینی بر عهده خواهند داشت. هرچند عده‌ای از علما در ولایات مختلف افغانستان در حال فعالیت بوده و هستند، اما آن‌گونه که بایسته و شایسته است و گستردگی و کمیت بالای علما نیز ایجاب می‌کند، کار و فعالیت از ناحیه‌ی آنان صورت نمی‌پذیرد.

 

موصوف خاطرنشان ساخت: اگر علمای کشورمان به تناسبِ تعداد و گستردگی‌شان فعالیت سازنده داشته باشند، قطعا مردم افغانستان از این وضعیت نجات پیدا خواهند کرد. البته در این قسمت مردم نیز مسئولیت دارند که با روحانیت چه تعاملی داشته باشند و علمایی را که احیانا سست و بی‌تحرک‌اند چگونه به تحرک وا داشته و به صحنه بکشانند.

 

این آگاه امور دینی، همچنین بر لزوم آسیب‌شناسی جدی در رابطه با کم‌رنگ بودن نقش علما با توجه به تعداد بالای این قشر در جامعه و نیز نحوه‌ی ورود صحیح روحانیت به مسایل اجتماع و شیوه‌ی فعالیت‌های اثرگذار تاکید کرد.

 

رئیس مرکز تبیان با ذکر این نکته که مسئولیت هدایت اجتماع تنها بر دوش علما نیست و دانشجویان و دانش‌آموزان و حتی عموم مردم نیز در این عرصه وظیفه دارند، گفت: بدون شک همه در عرصه‌ی رشد و تعالی جامعه نقش دارند، اما قطعا علما از این جهت که وارث انبیای الهی بوده و شخصیت‌هایی هستند که از همان ابتدای طلبگی‌شان با امام زمان(عج) تعهد می بندند تا در مسیر ائمه معصومین(علیهم السلام) حرکت کنند، وظایف‌شان سنگین‌تر از بقیه‌ی گروه‌ها است.

 

وی ادامه داد: اما به هر حال با توجه به شرایط خطیر امروز، دانشگاهیان، دانش‌آموزان، عناصر متنفذ اجتماع، شخصیت‌های ملی و همه و همه وظیفه‌‌ی ویژه‌ی خود را در راستای روشنگری اجتماع دارند.

 

حسینی مزاری همچنین با مخاطب‌ قرار دادن مردم عادی جامعه، اظهار داشت: متاسفانه مردم ما نسبت به قضایای اساسی کشور و دین بی‌تفاوت‌اند. ما که خود در صحنه هستیم مشاهده می‌کنیم که مردم ما تا چه اندازه در مسیر انحطاط و انحراف گام برداشته‌اند و چه مقدار ظرفیت‌ خودشان را به هدر می‌دهند. بسیاری از مردم ما امروز حاضر نیستند که هفته‌ای دو ساعت زمان خود را صرف ورود به مباحث سیاسی و اجتماعی و یا سرنوشت کشورشان نمایند.

 

وی، گریزی هم به مهاجرین و وضعیت ویژه‌ی آنها زد و ضمن بیان این مسئله که معضلات متعددی در مسیر راه مهاجرین افغانستانی وجود دارد، خاطرنشان ساخت: اقشار مختلف مهاجرین از علما گرفته تا دانشجویان و فعالین فرهنگی اجتماعی بایستی برای رفع مشکلات موجود پیگیر باشند. باید توجه داشت که حتی ایرانی‌های ساکن در شهرهای مختلف اگر از طریق نمایندگان‌شان پیگیر مشکلات‌ نباشند نمی‌توانند آنها را حل کنند. لذا وقتی ما می‌بینیم خودِ ایرانی‌ها از این طریق سعی می‌کنند برای رفع مشکلات خودشان کار بکنند، مهاجرین باید به طریق اولی این حرکت را در پیش بگیرند. به هرحال ایران از نظر جغرافیایی سرزمین خودمان نیست و خانه‌ی ما افغانستان است. ما امروز به دلایل مختلف در سرزمین همسایه‌ی خود مهاجر شده‌ایم، طبعا برای رسیدن به یک سری مطالبات و خواسته‌ها نیاز به تلاش و حرکت‌ خستگی‌ناپذیر داریم.

 

رئیس مرکز تبیان یکی از دلایل اصلی مشکلات مختلفی را که هر از چندگاه گریبان‌گیر مهاجرین می‌شود، ناشی از عدم شناخت مردم نسبت به وظایف‌شان دانست و گفت: مهاجرین ما بر اساس مسئولیت‌هایشان عمل نمی‌کنند، در صحنه نیستند، دست به دست هم نمی‌دهند و وحدت و هماهنگی و هم‌سوییِ لازم را در راستای حل معضلات کلان و حتی مشکلات حیطه‌ی خودشان ندارند. لذا بر مسئولان، علما و کسانی که عناصر آگاه هستند، لازم است تا برای به تحرک واداشتن مهاجرین کار کنند.

 

وی با ابراز تأسف از حضور کم‌رنگ مهاجرین در مجالس دعا در سطح شهرهای مختلف ایران، تاکید کرد: ما نباید صرفا به دنبال برگزاری یک جلسه‌ی دعا باشیم به این معنا که بیاییم و دعای توسل یا کمیل و ندبه‌ای بخوانیم و سپس همه پراکنده شویم. ما نباید صرفا به دنبال برگزاری مراسم شهادت و ولادت ائمه معصومین (ع) به این شیوه که جمع شویم و مداحی یا مولودی‌خوانی کنیم و چای و یا شیرینی پخش نموده و بعد جلسه را تمام کنیم. نخیر! این جلسات علاوه بر آنچه به آنها اشاره شد، باید جنبه‌ی بصیرت‌افزایی داشته باشند و سخنان مطرح‌شده در جلسه نیز باید به مباحث امروز جهان اسلام گره زده شود.

 

این آگاه امور دینی ادامه داد: ما باید حوادث سال ۶۱ هجری کربلا و عاشورا را در متن زندگی مردم بیاوریم و به دنبال شباهت‌ها باشیم. نباید صرفا برای امام حسین (ع) یک مراسم عزاداری بگیریم اما خط و اندیشه‌ی آن حضرت را در سال ۶۱ هجری قمری دفن کنیم. ما نباید فقط یزیدِ آن روز را لعنت کنیم اما به دنبال یزیدهای امروز نباشیم. ما باید جریان‌های فکری پیروِ امام حسین (ع) و همچنین جریان‌های پیروِ یزید و اسلام اموی را در دنیای امروز بشناسیم.

 

وی خاطرنشان کرد: دشمنانِ امروز ما کسانی هستند که اسلافِ آنان در صدر اسلام همین کارهایی که این‌ها می‌کنند را انجام می‌دادند. لذا ما باید این دشمنان را با اسلاف‌شان مرتبط ساخته و بعد مقایسه کنیم و ببینیم که آن‌ها چکار می‌کردند و این‌ها چکار می‌کنند. یاران امام حسین (ع) چه خصوصیاتی داشتند و ما که خود را شیعه و پیرو امام حسین (ع) می‌دانیم در چه موقعیتی هستیم. آیا حاضریم اگر امام‌مان در حال نماز باشد، سپرِ نماز شویم و اجازه دهیم که تیرهای دشمنان به بدن ما اصابت کند؟

 

رئیس مرکز تبیان با تاکید بر این نکته که جلسات ما باید جلساتِ بصیرت‌افزایی باشد، گفت: اگر جلسات مذهبی و دعا، ما را به محافل و مباحث سیاسی نکشاند، در مسایل اجتماعی به ما جهت ندهد و به ما نیاموزد که چگونه حسین‌گونه حرکت کنیم و چگونه در برابر یزیدها بجنگیم و به چه نحو بغضِ دشمنان اسلام را در دل خود بیشتر و بیشتر کنیم تا در مواقع حساس در عرصه‌های رویارویی بتوانیم به راحتی مبارزه نماییم، چنین جلساتی به درد نخواهند خورد. به عنوان مثال، ما وقتی زیارت عاشورا را می‌خوانیم می‌بینیم که خط و مشیِ این دعا این است که اعلام کند ما در شرایط موجود باید در صحنه‌ و میدان مبارزه باشیم. اگر چنین نباشد این دعا ثمری نخواهد داشت. لذا مراسم‌های مختلفِ پر زرق و برقی که به نام مذهب برپا شده و در آنها مصارف هنگفتی هزینه می‌شود در حالی که جنبه‌ی بصیرت‌افزایی در آنها وجود نداشته باشد، فایده‌ای نداشته و تاثیری نخواهند داشت.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در پایان سخنان خود اظهار داشت: ما امروز مسئولیت داریم که در مسیر درست حرکت کنیم؛ از جمله اینکه جلسات مذهبی که دایر می‌شود را جهت بدهیم به سمت این مسئله که در آنها به مشکلات و معضلات روز جامعه پرداخته شود و به گونه‌ای باشد که وقتی یک جوان از آن جلسه خارج شد، تأثیر معنوی و افزایش بصیرت و درک از ریشه‌‌ی معضلات اجتماعی و سیاسی و روش‌های مقابله با آنان و نیز خصوصیات یک جوانِ مهدویِ در صحنه را به درستی دریابد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>