• تاریخ انشار: ۶ حوت ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29692
  • 374 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

متاسفانه امروز جز خدا همه چیز در افغانستان است

n00203961-r-b-015

چهارمین جلسه ” کرسی هم اندیشیِ علمی و پژوهشی مصباح” با محوریت جهاد مردم افغانستان از سوی نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهد مقدس برگزار گردید. در این جلسه که تحت عنوان فرعی” افغانستان؛ اشغال، جهاد، مقاومت و اشغال مجدد” برگزار شد، با حضور عبدالله آرزو و حجت الاسلام و المسلمین احسانی از مجاهدین و […]

چهارمین جلسه ” کرسی هم اندیشیِ علمی و پژوهشی مصباح” با محوریت جهاد مردم افغانستان از سوی نمایندگی خبرگزاری صدای افغان(آوا) در مشهد مقدس برگزار گردید.

در این جلسه که تحت عنوان فرعی” افغانستان؛ اشغال، جهاد، مقاومت و اشغال مجدد” برگزار شد، با حضور عبدالله آرزو و حجت الاسلام و المسلمین احسانی از مجاهدین و فعالین سیاسی کشورمان، اوضاع و مسائل افغانستان از آغار قیام های مردمی علیه حکومت کمونیستی و تجاوز ارتش سرخ، پیروزی جهاد مردم ، رویدادهای پس از آن و وضعیت جاری کشور مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

حجت الاسلام و المسلمین احسانی؛ مسوول مدرسه علمیه رضویه در مشهد مقدس به عنوان یکی از کارشناسان این نشست گفت:زمانی که قیام های مردمی در افغانستان علیه حکومت کمونیستی وقت و ارتش شوروی سابق آغاز شد،دلایل خاصی داشت؛ دشمن هر کسی که میخواهد باشد، اما این را بدانند که اگر به مقدسات ما تجاوز کردند، ملت افغانستان هم دشمنی را آغاز می کند.

وی با توجه به مطلب فوق اولین عامل قیام های مردم از افغانستان علیه حکومت کمونیستی وقت و ارتش شوروی سابق را به خطر افتادن اسلام و ارزش اسلامی عنوان کرد و گفت: شوروی در آن زمان تقریبا در نیمی از جهان ادعا داشتند که سیطره دارند،مردم افغانستان احساس کردند که کشورشان زمینه جغرافیای شوروی شد، از طرفی ملت افغانستان فرزندان همان، پدران و مادران و همان کسانی که هیچ گاه افغانستان را نگذاشتند مورد تاخت و تاز و سیطره و تسلط دشمن باشد، به عنوان نمونه، انگلیس ها در افغانستان سه بار آمدند در هر سه نوبت شکست خوردند، یک ملت مسلمان و دین مدار قطعا در برابر دشمن می ایستد، پس یک اصل و یک امر مهم این بود که وظیفه میدانستند که باید دفاع کنند از دین و اسلام و از ارزش های اسلامی.

مسوول مدرسه علمیه رضویه در مشهد مقدس، گفت: یک فرد مسلمانان و یک جامعه اسلامی و یک ملت مسلمان طبیعی است وقتی احساس کند، خاک و سرزمینش مورد هجمه های دشمن قرار گرفته قیام می کند، ما در آموزه های دین و اسلام داریم که باید قیام کرد و ایستاد،به نام جهاد.

احسانی یکی دیگر از عوامل قیام مردم افغانستان را غیرت ناموس داری عنوان کرد و اظهار داشت: در بحث ناموس داری ملت افغانستان زبان زدِ تمام جهان بود، چرا که در این بحث تعصب خاصی داشتند،.

این عالم دینی با بیان این که بعد از چهل سال هنوز افغانستان آن طور که باید می بود، نیست، گفت: در یک کشور ۳۵ میلیون جمعیتی ما، چهار نوع حکومت داریم؛ اشرف غنی ، داکتر عبدالله ،طالبان و داعش.

حجت الاسلام و المسلمین احسانی با توجه به این که در زمان جنگ و جهاد یک اسم و رسم خوبی داشتیم، اظهار داشت:مردم افغانستان این باور را در خود داشتند که اگر کشته شوند،به سعادت می رسند و اگر زنده ماندند، نصرت الهی شامل حالشان می شود، در آن زمان رنگ و بوی خدایی حس می شد.

موصوف گفت: ما نباید خود را فراموش کنیم، همان کسانی هستیم که یک روزی دعا می کردیم که آیا در افغانستان خواهد شد مستقل باشیم و از زیر چکمه شوروی نجات پیدا کنیم، خداوند متعال باعث شد تا ما سرافراز باشیم؛ آن روزی که خدا در زندگی ما بود، خدا در جهاد ما بود، ما را یاری کرد، پیروز شدیم و موفق شدیم، اما امروز چی شد،که جز خدا همه چیز متاسفانه است، بیاییم خدا را در افغانستان و زندگی خود نقش بدهیم.

وی به اتحاد و انسجام در شرایط کنونی تاکید کرد و گفت:اتحاد و انسجام ما عملی باشد، حرف نباشد، هم دیگر را تحمل کنیم؛ اگر این طور باشد قطعا به پیروزی در مقابل دشمن می رسیم.

این گزارش ادامه دارد….

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>