• تاریخ انشار: ۱۴ جوزا ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 26085
  • 409 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

محبوبیت امروز جمهوری اسلامی در میان ملل اسلامی به دلیل رعایت اصل “اخلاق در سیاست خارجی” است/ سیاستی که امام خمینی (ره) ارائه کرد متأسی از قرآن و ائمه معصومین (ع) است

n00186146-r-b-026

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که در همایش فوق صحبت می‌کرد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، موضوع “اخلاق در سیاست خارجی امام خمینی (ره)” را یکی از موضوعاتی دانست که در مورد ایشان قابل بحث بوده و کمتر به آن پرداخته شده است؛ […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری که در همایش فوق صحبت می‌کرد، ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام ارتحال بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، موضوع “اخلاق در سیاست خارجی امام خمینی (ره)” را یکی از موضوعاتی دانست که در مورد ایشان قابل بحث بوده و کمتر به آن پرداخته شده است؛ موضوعی که نظام اسلامی ایران مبتنی بر آن، همچنان به تاثیرگذاری خود ادامه خواهد داد.

 

حسینی مزاری، موضوع اخلاق در سیاست خارجی را بحث بسیار مهمی عنوان نمود که امام خمینی (ره) نیز آن را چه در مبارزات خویش و تداوم این مبارزات و چه در پیروزی انقلاب اسلامی و تاسیس نظام،‌ در محراق توجه قرار داده و مبتنی بر آن حرکت می‌نمود.

 

رئیس مرکز تبیان با بیان اینکه “اخلاق در سیاست خارجی” در بحث مدیریت کلان اجتماع، مملکت و حتی جهان موضوعی بسیار اساسی و مهم است، گفت: قطعا اگر امروز نظام اسلامی در سطح دنیا و به خصوص در سطح کشورهای اسلامی تاثیرگذار بوده و بسیاری از مبانی که در این نظام وجود داشته اکنون به عنوان گفتمان در میان مسلمانان مطرح می‌باشد، به خاطر رعایت اصول اخلاقی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.

 

وی در توضیح اصل فوق گفت: رعایت بحث اخلاق در سیاست خارجی یعنی هر آن چیزی که بر محور اخلاق اسلامی بچرخد و در آن جای بگیرد، در عرصه سیاست خارجی قابل پیگیری باشد و هر آن چیزی که خارج از چارچوب اخلاقی باشد اصولا پیگیری نشود.

 

n00186146-r-b-024

 

حسینی مزاری افزود: اما این در حالی است که منافع ملی و مادی در بسیاری از کشورها به عنوان مبنای سیاست خارجی آنها واقع می‌شود؛ بنابراین سران این کشورها برای توفیق بر این سیاست و رسیدن به اهداف سیاسی مورد نظر، موضوعات مادی و منافع ملی‌شان را مورد توجه و دقت قرار داده و طبعا برای رسیدن به آنها از بهره‌گیری از هیچ وسیله‌ای دریغ نمی‌کنند. به عبارت دیگر، می‌توان گفت که از نگاه بسیاری از کشورهای غربی و کشورهای مادی‌گرا، هدف وسیله را توجیه می‌کند.

 

رئیس مرکز تبیان ضمن اشاره به وضعیت فعلی افغانستان، اظهار داشت: اگر به سیاست خارجی کشورهایی که در عرصه‌ی مسائل سرزمین ما حضور داشته و کار می‌کنند توجه کنیم مشاهده می‌کنیم که این کشورها تا چه اندازه به منافع مادی‌ و ملی‌شان توجه دارند. می‌بینیم که خون انسان‌ها نزد سران این کشورها هیچ ارزشی ندارد. خرابی و آبادانی افغانستان و آبروی یک ملت و تخریب زیرساخت‌ها برای این افراد اهمیتی ندارد، آنچه برایشان مهم است رسیدن به منافع خودشان است. ما با نگاه به گذشته، می‌بینیم انگلستان که سابقا در افغانستان دخالتی آشکار داشت، برای رسیدن به منافع ملی و مادی خود چه بسیار جنگ‌هایی را برپا و چه قتل و کشتارهایی را به راه انداخت. در واقع هیچ‌گونه معیار اخلاقی و انسانی توسط انگلیسی‌ها رعایت نمی‌شد.

 

وی ادامه داد: شوروی‌ها نیز افغانستان را تخریب و مردم ما را تضعیف کردند. آنان حتی به دوستان خودشان هم رحم نکردند، ترکی و حفیظ ‌الله امین با وصف اینکه از نوکران و سرسپردگان خودشان بودند را کشتند. از آنجا که بحث اخلاق و معیارهای انسانی در میان نبوده و رسیدن به منافع مادی و منافع ملی‌شان مطرح می‌باشد، خون مخالف و خون دوست خودشان مطرح نیست و حتی ممکن است خون اعضای خانواده‌ی خودشان را نیز بریزند. واقعیت این است که شوروی‌ها جنایات بی‌شماری را در افغانستان رقم زدند.

 

این آگاه مسایل سیاسی با اشاره به دخالت‌های پاکستان در امور افغانستان،‌ گفت: این کشور در رابطه با سیاست خود در مورد مسائل افغانستان جنایات زیادی را طی سال‌های گذشته مرتکب شده است. برای پاکستانی‌ها منافع مادی و رسیدن به عمق استراتژیک‌‌شان اهمیت دارد. منافع یک کشور اسلامی و یک ملت متدین انقلابی و جهادی همچون ملت افغانستان برای سران پاکستان اهمیتی ندارد. لذا متاسفانه به دلیل دخالت‌های طولانی‌مدت پاکستان در امور افغانستان، ما، ده‌ها هزار کشته داده و صدها هزار خانه و امکانات زیرساختی‌مان تخریب گردید.

 

وی با بیان اینکه کشورهای غربی و در رأس آنها کشور آمریکا بیش از ۱۸ سال است که در مسایل افغانستان دخالت دارند، اظهار داشت: ما می‌بینیم که غربی‌ها در اعمال سیاست خارجی خود در قبال افغانستان، به هیچ قاعده و قانون و به هیچ اخلاق و معیار انسانی پا‌بند نیستند، هر آنچه که دلشان بخواهد و هر آنچه که برنامه‌های اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، نظامی و امنیتی‌شان ایجاب کند را بدون توجه به منافع، آبرو و حیثیت مردم ما اجرا کرده‌اند. برای آنان نیز منافع مادی‌شان اهمیت دارد و تلاش می‌کنند به هر قیمتی که شده به اهداف خود در افغانستان دست پیدا کنند.

 

حسینی مزاری در ادامه با استثناء دانستن سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، خاطرنشان کرد: مسائلی که در مورد کشورهای مداخله‌گرِ غربی مطرح شد، در چارچوب سیاستِ اسلامی و اخلاقی جمهوری اسلامی ایران جایی ندارد. اگر منافع ملی و مادی ایران مدنظر می‌بود، ایجاب می‌کرد که جمهوری اسلامی در زمان جهاد، طرف دولت افغانستان را بگیرد و مجاهدین افغانستان را به حال خود رها کند؛ چرا که از لحاظ منافع ملی و مادی، به نفع جمهوری اسلامی بود که در کنار دولت افغانستان قرار می‌گرفت، نه اینکه از یک عده مجاهد پابرهنه‌ ی مظلوم به مدت ۱۴ سال حمایت کند و به تبع آن میلیون‌ها مهاجر را در طول این مدت پذیرا باشد.

 

موصوف با اشاره به ملاقات معروف وزیر خارجه شوروی با امام خمینی (ره)، اظهار داشت: وزیر خارجه شوروی نزد امام آمده و به ایشان پیشنهاد می‌دهد که شما دست از حمایت از مجاهدین بردارید، در عوض ما دو کار برای شما می‌کنیم؛ یکی اینکه دیگر موشک‌‌های اسکات به رژیم صدام نمی‌دهیم تا آن‌ها قلب ایران (تهران) را نشانه گرفته و منهدم کنند و دوم اینکه ما تسلیحات نظامی و امکانات اقتصادی در اختیار شما قرار می‌دهیم. خوب اگر در محور سیاست خارجی حضرت امام خمینی (ره) بحث اخلاق و معیارهای اسلامی و انسانی مطرح نمی‌بود، قطعا پیشنهاد وزیر خارجه شوروی را می‌پذیرفت، اما امام خمینی (ره) با توجه به آن سیاست اخلاقی و اسلامی که داشت دست رد به سینه وی می‌زند؛ همچنان به پشتیبانی از مجاهدین افغانستان ادامه داده و از مهاجرین حمایت می‌کند.

 

n00186146-r-b-028

 

وی ادامه داد: در دوران مقاومت که ۹۰ یا ۹۵ درصد خاک افغانستان را طالبان گرفته بود، موقعیت پاکستان، عربستان و امارات بسیار برجسته بود. اگر جمهوری اسلامی ایران و سیاستی که امام خمینی (ره) ترسیم کرد مطرح نبود، از نگاه مادی و منافع ملی ایجاب می‌کرد که ایران با این کشورها کنار بیاید و با به رسمیت شناختن رژیم طالبان، در کنار پاکستان، عربستان و امارات قرار بگیرد. اما جمهوری اسلامی ایران از مجاهدین و مقاومت‌گران ما در بلخاب، دره‌صوف و دره پنجشیر آنچنان حمایت کرد تا نهایتا آن‌ها پیروز شدند و افغانستان دوباره از چنگال طالبان آزاد شد. امروز اگر غربی‌ها در برخی از مناطق افغانستان نفس راحتی می‌کشند نتیجه‌ی زحمات و حمایت‌های جمهوری اسلامی از مقاومت‌گران افغانستان است.

 

رئیس مرکز تبیان با بیان اینکه در طول ۱۸ سال اخیر جمهوری اسلامی ایران در محور سیاست‌های خود همواره بحث اخلاق و معیارهای انسانی را در نظر داشته است، گفت: با توجه به رعایت اصول اخلاقی در سیاست خارجی است که جمهوری اسلامی ایران، هم با دولت افغانستان در تعامل بوده و هم با سازمان‌ها، احزاب و جریان‌های مختلف افغانستان در تعامل است. در غیر این صورت اگر صرفا منافع ملی جمهوری اسلامی مطرح می‌بود، بایستی امروز ایرانی‌ها بیشتر از پاکستانی‌ها در عرصه مسائل داخلی افغانستان فعال بودند، در راستای انفجارات و انتحارات و ترورهای مختلف می‌توانستند عمل بکنند. خاصه آنکه دست جمهوری اسلامی ایران در افغانستان به مراتب بازتر از دست پاکستانی‌ها است. آن حضور گسترده و نفوذ وسیعی که ایرانی‌ها در افغانستان و در میان شیعه و سنی و میان پشتون و تاجیک و اقوام مختلف دارند، پاکستانی‌ها، آمریکایی‌ها و هیچ کشور دیگری ندارد. بنابراین ایرانی‌ها در افغانستان به راحتی می‌توانستند در برابر آمریکایی‌ها و قوای ناتو قد علم کنند و ضربه بزنند.

 

وی تصریح کرد: اما امروز شما می‌بینید کاری که نهایتا جمهوری اسلامی ایران در افغانستان انجام می‌دهد، فعالیت‌های فرهنگی و رسانه‌ای آن هم از کانال دولت افغانستان و از مسیری است که دولت برای ایرانی‌ها ترسیم می‌کند. همچنین ایرانی‌ها در افغانستان سرمایه‌گذاری‌های فرهنگی و اقتصادی می‌کنند و در راستای بازسازی کشور عمل می‌کنند. جمهوری اسلامی ایران بارها عنوان کرده که امنیت افغانستان امنیت ما و رشد افغانستان در عرصه‌های مختلف رشد ایران است. بنابراین ایرانی‌ها در عرصه‌های مختلف به افغانستان خدمت می‌کنند.

 

حسینی مزاری افزود: اخلاق اسلامی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران حکم می‌کند که با جریان‌ها و شخصیت‌هایی که در گذشته در افغانستان با ایرانی‌ها بوده و در ادامه‌ی راه علیه ایرانی‌ها شدند، نیز رفتار اسلامی و انسانی صورت بگیرد، در غیر این صورت اگر پای منافع ملی در میان می بود، ایجاب می‌کرد که ایرانی‌ها نیز مثل امریکایی‌ها، شوروی‌ها و پاکستانی‌ها عناصری را که طی سال‌ها تقویت کرده و امکانات دادند ولی این عناصر در ادامه راه علیه جمهوری اسلامی ایران شدند را از میان بردارند؛ اما شاهد هستیم که در افغانستان از ناحیه‌ی ایرانی‌ها هیچ ترور و یا انفجاری صورت نگرفته‌است.

 

وی ادامه داد: حتما در جریان هستید که شخصیت‌هایی در حوزه علیمه مشهد و قم درس خواندند و بیش از ۲۰ سال مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران بودند، اما همین افراد یک روزی آمدند و از تریبون پارلمان علیه نظام و حاکمیت ایران حرف زدند و جمهوری اسلامی را متهم به کشتار مهاجرین کردند. ادعایی کاملا مضحک که از اساس دروغ بود. در همان زمانی که این آقایان یک چنین موضعی در کابل داشتند فرزندانشان در تهران بورس وزارت تحصیلات عالی جمهوری اسلامی ایران بوده و خانواده‌ شان در ایران  با داشتن  پروانه اقامت و خانه و زمین، در رفاه و امنیت زندگی داشتند و حالا نیز دارند. اگر در سیاست خارجی ایران منافع ملی و مادی مطرح می بود، جمهوری اسلامی باید با چنین اشخاصی برخورد می‌کرد. اما ما شاهدیم که کوچکترین برخوردی از جانب نظام علیه این عناصر صورت نگرفته است و اینکه چرا جمهوری اسلامی ایران برخلاف سیاست سایر کشورها از برخورد با چنین اشخاصی اجتناب می‌کند به خاطر این است که نظام اسلامی ایران در اداره امور اجتماع، از سیاست اسلامی و اخلاق ‌محور استفاده می‌کند. در حقیقت جمهوری اسلامی در این راستا به این افراد فرصتِ اصلاح می‌دهد به امید آنکه از اشتباهات خود برگردند.

 

رئیس مرکز تبیان در ادامه با بیان نمک‌نشناسی برخی افراد و جریان‌ها و پاس نداشتن خدمات اسلامی و انسانی ایرانی‌ها، گفت: شخصیت‌هایی که چه در افغانستان و چه در داخل ایران از امکانات نظام استفاده ولی علیه آن تبلیغ می‌کنند و فحش می‌دهند، نمی‌دانم پیرامون دنیا چه دیدی دارند و آخرت را به چه شکل تفسیر می‌کنند اما به نظر من به چنین آدم‌ها و جریان‌ها جز عناصر و جریان‌های احمق، بی‌شعور و فاقد تحلیل و شناخت از خود و خدا نمی‌توان نسبت دیگری داد و حتی بعضی از شخصیت‌ها و جریان‌های افغانستانی ما یک دست‌‌شان در جیب امریکایی‌ها و یک دست‌شان در جیب ایرانی‌ها است و تصور هم می‌کنند که هم امریکایی‌ها و هم ایرانی‌ها را فریب می‌دهند! نخیر یک چنین چیزی نیست، نه امریکایی‌ها و نه ایرانی‌ها هیچکدام فریب نمی‌خورند؛ اما این که ایرانی‌ها وارد عمل نمی‌شوند و مچ طرف را نمی‌گیرند به خاطر آن سیاست اخلاق ‌محوری است که امام خمینی(ره) در ابتدای این نظام ترسیم کرد و این نظام نیز در مسائل داخلی و خارجی خود بر اساس این سیاست اسلامی و انسانی در حال ادامه‌ی حیات است.

 

n00186146-r-b-023

 

رئیس مرکز تبیان در بخش دیگری از سخنان خود به روز جهانی قدس پرداخت و ضمن طرح این پرسش که چرا امروز ایرانی‌ها با جدیت پیگیر موضوع قدس هستند، خاطرنشان ساخت: طبیعتا منافع ملی و مادی جمهوری اسلامی ایران حمایت از فلسطین را ایجاب نمی کند. چرا که اگر ایرانی‌ها از روز قدس و طرح مسئله‌ی اشغال فلسطین دست بکشند و رژیم اسرائیل را به رسمیت بشناسند، امریکا نیز دست از دشمنی و تحریم ایران برمی‌دارد و این کشور نیز مثل رژیم عربستان در کنار امریکا به رفاه ظاهری خواهد رسید. اما اینکه چرا ایرانی‌ها نزدیک به ۴۰ سال است که این زندگی راحت را نمی‌خواهند و به لبخند و تبسم امریکایی‌ها اهمیتی نمی‌دهند و در عوض از یک ملت مظلوم دفاع می‌کنند، به این خاطر است که احکام اسلامی و سیاست اخلاق ‌محور اینچنین ایجاب می‌کند که اگر حکومتی، از مردمی که در نهایت مظلومیت قرار دارند حمایت نکند، نباید شعار اسلام داده و ادعای اسلامیت داشته باشد.

 

حسینی مزاری  گفت: افراد و جریان‌هایی که ادعای مسلمانی دارند ولی بدون احساس درد و غم و رنج مردم افغانستان، فلسطین، یمن، سوریه، عراق، کشمیر و… می‌خوابند، مسلمان نیستند و نباید بگویند که ما شیعه و یا سنی هستیم و ادعای اهل سنت بودن و شیعه بودن بکنند و حتی احتمال انسان بودن‌شان ضعیف به نظر می‌رسد.

 

رئیس مرکز تبیان ضمن اشاره‌ی مجدد به سیاست اسلامی و اخلاق‌محوری که امام خمینی (ره) از ابتدای مبارزات خود مدنظر داشت و نظام ایران نیز مبتنی بر آن شکل گرفته و به حیات خود ادامه می‌دهد، تاکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در دل ملت‌های جهان محبوب است. امروز آن موقعیتی را که ایرانی‌ها در سطح منطقه -در عراق، سوریه، لبنان، یمن و حتی عربستان و افغانستان و پاکستان- دارند، امریکا با این همه امکاناتش و با این همه ترس و وحشتی که ایجاد می‌کند، ندارد. دلیل آن این است که امریکایی‌ها و کل غربی‌ها و تمام مادی‌گرایان، سیاست شیطانی دارند که بر محور منافع ملی و مادی‌شان استوار بوده و با آن دنیا را به خاک و خون کشانده‌اند اما ایرانی‌ها سیاست اسلامی اخلاق‌محور را پی گرفته و می‌گیرند.

 

وی ادامه داد: امروز در هر نقطه‌ای از دنیا که جنگ، نفاق و مشکلات مشاهده می‌شود به خاطر سیاست‌های خارجی امریکا و اعضای ناتو بوده که بر محور منافع ملی و مادی‌شان استوار است. در حقیقت سیاستِ شکم، شهرت و شهوت باعث شده که کشورهای غربی دمار از روزگار مخالفین خودشان در سراسر دنیا به خصوص در کشورهای اسلامی در بیاورند و همین ویژگی باعث شده که امروز در برابر نظام جمهوری اسلامی ایران صف ‌آرایی کنند و در راستای در هم کوبیدن سیاست اسلامی و مدیریت ارزشمند و تاثیرگذار نظام اسلامی ایران تحت رهبری حضرت امام خمینی (ره) در زمان خودش و تحت رهبری امروز حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) تلاش نمایند.

 

حسینی مزاری در ادامه با خطاب قرار دادن حاضرین، خاطرنشان ساخت: اگر ما نیز علاقه داریم که در حرکت‌های دینی خود در افغانستان موفق شویم و در سطح مهاجرین به توفیقات خوبی نائل شویم، بایستی محورهایی که حضرت امام خمینی (ره) مورد توجه قرار داده بود و حالا مورد توجه حضرت امام خامنه‌ای (حفظه‌الله تعالی) می‌باشد را مدنظر داشته باشیم. سیاستی که امام خمینی (ره) طرح و ارائه کرد سیاست قرآن است، سیاست پیامبر اسلام (ص) و سیاست ائمه معصومین (علیهم‌السلام) است.

 

رئیس مرکز تبیان در پایان سخنان خود گفت: اگر امروز امام خامنه‌ای (حفظه‌الله) در سطح ایران، منطقه و جهان درخشش دارد، به دلیل اجرای سیاست‌های اسلامی و اخلاق‌محور از جانب ایشان است. به توفیق الهی این سیاست و این روند موفق خواهد شد و جبهه‌ی حق همانگونه که امام خامنه‌ای(حفظه‌الله) بارها نوید آن را داده، به موفقیت خواهد رسید و جبهه‌ی باطل منکوب خواهد شد. آمریکا رو به زوال می‌رود و اسرائیل نابود خواهد شد. زمینه‌های ظهور یکی پس از دیگری در حال نمایان‌شدن می‌باشند. ما امیدواریم که بتوانیم با عمل دینی و اسلامی در مسیر اهداف خدا، قرآن و ائمه معصومین (علیهم‌السلام) قرار بگیریم و آرزو داریم که آخر عمر همه‌‌ی ما شهادت در مسیر حق‌تعالی باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>