• تاریخ انشار: ۱۲ جوزا ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18949
  • 749 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مخاطب سخنان امام راحل(ره) امت مسلمه و مستضعفین جهان بود

n00164682-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)،به مناسبت فرا رسیدن سالروز ملکوتی شدن حضرت امام خمینی(ره) (چهارده جوزا) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفتمان دانشجویی را تحت نام “انقلاب امام خمینی  و پیامد های جهانی” با حضور شخصیت های فرهنگی، طلاب و دانشجویان برگزار نمود.   حجت الاسلام و المسلمین علی […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)،به مناسبت فرا رسیدن سالروز ملکوتی شدن حضرت امام خمینی(ره) (چهارده جوزا) مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف گفتمان دانشجویی را تحت نام “انقلاب امام خمینی  و پیامد های جهانی” با حضور شخصیت های فرهنگی، طلاب و دانشجویان برگزار نمود.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر نورالحق، مسئول بخش طلاب مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ و نیز شعیب سالک فعال فرهنگی در ولایت بلخ کارشناسان این گفتمان بودند که پیرامون سرفصل های “انقلاب امام خمینی بیداری جهانی، ملت افغانستان در کلام امام خمینی و چرا از امام خمینی در افغانستان تجلیل می شود” صحبت نمودند.

 

حجت الاسلام و المسلمین علی اکبر نورالحق، مسئول بخش طلاب مرکز تبیان و کارشناس این گفتمان با اشاره به انقلاب امام خمینی (ره) گفت: تا امروز در جهان، انقلاب های زیادی به وقوع پیوسته است اما هیچ یک از این انقلاب ها به بزرگی و با تاثیری گذاری قیام امام خمینی (ره) نبوده و الگوی همه ای مردم جهان قرار نگرفته است.

 

 

وی افزود: طبق فرموده امام؛ هر حرکتی که برای خدا صورت گیرد آن کار شکست ندارد و پیروزی انقلاب اسلامی نشان داد حرکت امام از روی اخلاص بوده است .

 

نورالحق ادامه داد: دلیل عمده تاثیر انقلاب حضرت امام(ره) بالای تمام جوامع؛ اخلاص، برای رضای خدا و بلند کردن صدای مستضعفین جهان بوده است.

 

این عالم دین همچنان اندیشه های امام را مختص به یک جغرافیا ندانسته گفت: وقتی به صحبت های حضرت امام توجه گردد؛ مخاطب امام راحل، تمام بشریت بوده و در کلامش همیشه ” مسلمانان جهان، امت مسلمه و مستضعفین عالم” عنوان شده است.

 

وی اظهار داشت: قبل از انقلاب امام، مسلمانان در کشورهای اسلامی چنان مهجور و غریب بودند که حتی جرات صدا بلند کردن و حق نامگذاری اطفال شان را به نام های اسلامی نداشته اند اما با ظهور انقلاب اسلامی همه از این ظلم و استبداد ها رهایی یافتند و به یک استقلال رسیدند.

 

مسئول بخش طلاب مرکز تبیان وحدت میان شیعه و سنی را یکی دیگر از آرمان های امام بیان کرد و گفت: حضرت امام(ره) می فرماید: اختلاف میان شیعه و سنی از کارکردهای ابر قدرت های دنیا است.

 

وی خاطر نشان ساخت: این حرف را امام ۴۰ سال پیش بیان کرده است اما فعلا محققین اسلامی بعد از تحقیق و بررسی های خود به این نتیجه رسیده اند که واقعا پشت این اختلافات، دست امریکا می باشد.

 

نورالحق با اشاره به اندیشه امام در باره افغانستان  اظهار داشت: یکی از حرف های امام زمانیکه افغانستان در جنگ های داخلی به سر میبرد این بود “امیدوار هستم که افغانستان عزیز روزی به استقلال واقعی خویش برسد.”

 

این عالم دینی خاطر نشان ساخت:  امام خواهان یک کشور مستقل که به دست خود ملت افغانستان تعیین شود، بود؛ اما فعلا این کشور دارای جغرافیا، حکومت و قانون است اما این حکومت دست نشان امریکا بوده که سرانش هیچ گونه استقلالیت در تصامیم خود نداشته بلکه به فرمان امریکا کارهای خود را انجام می دهند.

 

وی یاد آور شد: یکی از کارهای امام این بود که اسلام را از خانه ها به داخل شهر آورد و قرآن را که فقط مختص به تاقچه بالا و خواندن آن فقط در مراسمات ختم و فاتحه بود، از مهجوریت نجات داد و آنرا به یک کتاب سیاسی تبدیل کرد تا از آن در تمام محورها استفاده گردد.

 

این عالم دین بابیان اینکه امام می خواست که مسلمانان آزاد باشند و آزاده زندگی نمایند اذعان داشت: جنگ بر سر قدس بیش از ۷۰ سال است که جریان دارد اما این امام بود که دستور داد بایداز قدس حمایت صورت گیرد و قدس را پاره تن مسلمانان خواند و جمعه آخر رمضان را به عنوان روز حمایت از قدس نامگذاری کرد.

 

وی بزرگداشت از مقام و شخصیت  امام را از جمله شعائر دینی خواند و بیان کرد: تجلیل از این روز تجلیل از شخص امام نه بلکه از شخصیت، اندیشه، خط و راه امام می باشد واین تجلیل  از مقام و جایگاه امام(ره) نه تنها در افغانستان بلکه دربسیاری ازکشورها صورت می گیرد.

 

 

شعیب سالک کارشناس دیگر این گفتمان وجود و اندیشه ای امام را جهانی معرفی کرد و گفت: اندیشه بیدارگری در جهان اسلام زمانی پیدا شد که جهان اسلام مخصوصا کشورهای شرقی زیر استعمار رفته بودند.

 

وی ضمن بیان اینکه حرکت و انقلاب امام شبیه معجزه بود تصریح کرد: رژیم پهلوی ایران از قوی ترین رژیم ها در آسیا بود و متحدین بزرگی از جمله امریکا را با خود داشت اما با حرکت امام، تمام شان سرنگون شدند.

 

سالک پیروزی قیام امام را نتیجه تقوای ایشان دانست و اظهار داشت: این انقلاب هنوز هم پا برجاست و امروز هم کسانی این انقلاب را پاسداری می کنند که دیروز برای پیروزی آن تلاش نمودند و با وجودی که تمام شان قشر روحانی بودند و تجربه حکومت داری را نیز نداشتند ولی در اثر تقوا و اخلاص شان است که هنوز هم این انقلاب پا برجاست.

 

وی با بیان مشکلات جوامع اسلامی خاطر نشان ساخت: حضرت امام خمینی (ره) اقتصاد را وسیله رسیدن به اهداف می دانست ولی فعلا اکثر کشورها رسیدن به اقتصاد را هدف اصلی شان قرار داده اند که مشکلات و اشتباه شان از همین جا است.

 

سالک امام را یک نظریه پرداز نخبه بیان کرد و گفت: امام بر اساس نظریه خودش پیش رفت و طرح های خود را عملی کرد که  نظریات او هم کلا جهانی، همه شمول و فراگیر بود.

 

این کارشناس با اشاره به مسئله قدس عنوان کرد: مسئله اشغال قدس سالها پیش از امام جریان داشت اما از اندیشمندان اسلامی قبل از امام هیچ یک به عنوان یک رهبر، از قدس حمایت نکرده بودند بلکه این امام بود که بیت المقدس را متعلق به تمام مسلمانان عنوان کرد.

 

وی افزود: امروز ما در حالی  رحلت امام را گرامی می داریم و به روز قدس نزدیک می شویم که قدس دوباره اشغال شده و این مکان کاملا قرار است از وجود مسلمانان پاک و به منطقه یهودی نشین مبدل گردد.

 

این فعال فرهنگی به موضوع دامن زدن به تبعیض های فرهنگی از سوی کشور های غربی میان جوامع اسلامی اشاره کرد و ابراز داشت: امروز اگر در شماری از کشور های غربی تحصیل نماییم و یا سفر نماییم افتخار پنداشته می شود ولی اگر برعکس به کشور های اسلامی از جمله ایران برویم و تحصیل نماییم به دید دیگری حتی به چهره یک جاسوس به ما نگاه می کنند.

 

سالک ادامه داد: سیاست کشورهای همسایه مسلمان بهتر از سیاست غربی ها در کشور است.

 

وی با اشاره به منشاء دامن زدن اختلافات در کشور  گفت: دولت مردانی که بر اساس نظام قومی تشکیل یافته اند و حمایت خارجی ها را نیز به همراه دارند جدایی فرهنگی به نفع شان بوده در حالیکه فرهنگ دارای مرز نه بلکه دارای حوزه بوده و این حوزه می تواند گسترده باشد.

 

این فعال فرهنگی ادامه داد: آنهایی که خواهان جدایی این مسائل هستند و این موضوع را بیشتر دامن میزنند در حقیقت خواهان جدایی دین هستند چنان که منفعت آنها به نفع استعمار گران خواهد بود .

 

سالک در پایان گفت: این وظیفه روشنگران جامعه است که  این مسائل را جدی بگیرند و در صدد حل آن باشند.

 

قابل ذکراست: اظهار نظریات دانشجویان پشت تریبون، پاسخ به سوالات دانشجویان و نیز نتیجه گیری بحث توسط حجت الاسلام و المسلین سید محمد موسوی  مسئول مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی در بلخ از دیگر برنامه های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>