• تاریخ انشار: ۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17269
  • 998 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مراسم گرامی‌داشت از مقام شهدای ۹ دلو و ۷ جدی در مزارشریف/ ضیایی: اگر مقام‌های امنیتی توان کار ندارند، استعفا دهند!

n00157254-b

مراسم گرامی‌داشت از مقام شامخ شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز تبیان، سایر مسئولین این مرکز، شخصیت ها و […]

مراسم گرامی‌داشت از مقام شامخ شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس مرکز تبیان، سایر مسئولین این مرکز، شخصیت ها و علمای برجسته ولایات شمالی به خصوص ولایت بلخ، شورای علمای شیعه افغانستان، شورای اخوت اسلامی، چهره‌های سیاسی، اعضای شورای ولایتی و مردم متدین و همیشه در صحنه شمال کشور اعم از مردم و زن، در مسجد محمدرسول الله(ص) واقع در یولمرب، جنوب شهر مزارشریف آغاز شد.

photo_2018-01-29_09-58-16

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، امیرمحمد ضیایی، مشاور ریاست اجراییه و از علمای برجسته دینی که نخستین سخنران این نشست بود، پیرامون مقام و جایگاه شهید سخن گفت. وی گفت: “خداوند در قرآن درباره شهدا فرموده است: شهدا را مرده فکر نکنید، آنان زنده اند، پس کسانی که در میدان دفاع از حق و در راه حق، مثل شهدای حادثه ۷ جدی به شهادت می رسند، زنده های جاوید اند”.

 

وی افزود: “همچنان خداوند در قرآن فرموده است کسانی که برای خدا جهاد و تلاش کنند، خداوند راه های بیرون رفت از مشکلات را به آنان نشان خواهد داد”.

 

ضیایی همچنان در مورد حوادث جاری در کشور اظهار داشت: “متاسفانه همه روزه مردم ما در سرک ها، کوچه ها، مساجد و مراکز فرهنگی توسط تروریست ها به شهادت می رسند و مجروح می گردند، که نمونه این حملات، حمله بر مرکز تبیان در کابل بود که در نتیجه این حمله، ده ها تن که بیشترشان جوان و تحصیل کرده بودند، جام شهادت نوشیدند”.

 

وی از دولت خواهان تامین امنیت مراکز فرهنگی شد و اظهارداشت: دولت و نیروهای امنیتی مسئول تأمین امنیت مردم در هر نقطه اند که متأسفانه مقامات بلندپایه امنیتی ضعف دارند و توان تأمین امنیت شهروندان را ندارند، اگر مقامات امنیتی توان کار ندارند، استعفا بدهند تا کار به اهل کار سپرده شود”.

 

مشاور ریاست اجراییه همچنان از دولت خواست که جلو فعالیت جریان ها و رسانه های نفاق افگن را بگیرند، زیرا همین جریان و افراد، زمینه را برای خون ریزی و نفاق در کشور فراهم می کنند.

 

مهدی یار: عبدالله و غنی اگر توان کار ندارند، مردانه استفاده دهند!

n00157285-r-b-065

 

در ادامه این مراسم، آقای مهدی یار، مسئول شورای جهادی در مزارشریف در سخنانی گفت: “داکتر عبدالله و آقای غنی، وعده تأمین امنیت را در زمان کمپاین های انتخاباتی داده بودند، اما کجاست امنیت و عملی شدن این وعده؟!”

 

وی ادامه داد: “جنگ و انتحار در همه نقاط افغانستان به خصوص در صفحات شمال در حال گسترش است و هر روز ده ها افغان حتی در مساجد و مرکز فرهنگی توسط حملات انتحاری به شهادت می رسند که نمونه این حملات، حمله بر مرکز تبیان است که ده ها جوان تحصیل کرده به شهادت رسید”.

 

مهدی یار همچنان افزود که آقای غنی و عبدالله وعده ایجاد زمینه کار را داده بودند، اما کجاست کار؟! هر روز صدها افغان به دلیل بیکاری و ناامنی در حال فرار از کشور اند.

 

وی از آقای عبدالله و غنی خواست که اگر توان کار ندارند، مردانه استفاده دهند.

photo_2018-01-29_09-58-52

یک ماه از حادثه خونین تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان می گذرد. در این حمله که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، ۵۲ تن از نیروها و جوانان نخبه و تحصیل کرده به خصوص در حوزه دین و اندیشه به شهادت رسیدند و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند.

 

از سوی دیگر، ۹ دلو، سالروز ترور و شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح، و هشت تن از یاران باوفایش است. شهید مصباح اولین چهره مجاهدی بود که پس از کودتای کمونیستی در افغانستان، جهاد مسلحانه را در صفحات شمال آغاز کرد. این شهید والامقام و شخصیت جهادی، از آنجایی که علاقه سختی به وحدت صفوف مجاهدین و مبارزین داشت، توانست زمینه ایجاد جبهه متحد انقلاب اسلامی را با حضور چهار سازمان دیگر فراهم آورد. از دیگر افتخارات شهید بزرگوار مصباح، مشارکت در تأسیس تشکیلات مرکز فعالیت های فرهنگی سیاسی تبیان و اشراف بر این تشکیلات و حمایت جدی از آن بود. اما سرانجام این شخصیت مبارز و جهادی و هشت دیگر از یارانش در یک حمله سازمان دهی شده از سوی کسانی که این فعالیت های او برنمی تابیدند، در ۹ دلو ۱۳۷۳ ترور و به شهادت رسیدند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>