• تاریخ انشار: ۲۸ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 19800
  • 528 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مرکز تبیان زبان گویای مهاجرین و پلی میان مهاجرین و مسائل افغانستان است

n00167410-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در سخنانی در مراسم افتتاح و آغاز به کار نمایندگی این مرکز در شهر مقدس قم گفت: شهر قم از چند جهت برای مرکز تبیان اهمیت داشته و بر اساس آن، می‌بایست در این شهر حضور حضور […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در سخنانی در مراسم افتتاح و آغاز به کار نمایندگی این مرکز در شهر مقدس قم گفت: شهر قم از چند جهت برای مرکز تبیان اهمیت داشته و بر اساس آن، می‌بایست در این شهر حضور حضور می‌داشتند و به فعالیت‌های فکری و فرهنگی می‌پرداختند.

 

به گفته وی، اولین اهمیت شهر مقدس قم، این است که این شهر ام القرای جهان اسلام بوده و از جهات مختلف خصوصا فکری، فرهنگی و تمدن اسلامی دارای برجستگی است.

 

رییس عمومی مرکز تبیان در مورد دومین اهمیت شهر مقدس قم گفت: قم از ناحیه مرقد مبارک حضرت فاطمه معصومه(س) و همچنین مسجد جمکران، مکان مقدسی است و قطعا مورد توجه مومنان و متدیان قرار دارد.

 

از سوی دیگر، به گفته وی، قم مرکز مراجع تقلید عظام است؛ مراجع تقلیدی که هر کدام‌شان میلیون‌ها پیرو و مقلد در کشورهای مختلف دنیا از جمله در افغانستان دارند و نیاز است تا با این مراجع تقلید در تعامل بود.

IMG_2580

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری افزود: شهر مقدس قم مرکز مهم حوزه‌های علمیه شیعه است که این حوزات علمیه با حوزه‌های علمیه کشورهای دیگر ارتباط دارد و از این حوزه، خط و جهت می‌گیرد.

 

به باور وی، بعد دیگر اهمیت شهر مقدس قم وجود هزاران عالم فرهیخته افغانستانی و هم‌چنان هزاران فرهنگی فرهیخته و برجسته مهاجر است و از همه مهمتر، صدها هزار مهاجر افغانستانی در شهر قم زندگی می‌کنند و حضور دارند.

 

با چنین اهمیتی، رییس عمومی مرکز تبیان تصریح کردک “ما با توجه به این اهمیت و برای ادامه کار خود، نیاز به استفاده از ظرفیت‌های این شهر داریم و تعامل با مراجع عظام و مجموعه فرهنگیان داریم، بناء نیاز بود که دفتر خود را در این‌جا افتتاح می‌کردیم.

 

وی با توجه به بحث مهاجرین به فعالیت‌ها و تلاش‌های مرکز تبیان در راستای رسیدگی به مشکلات مهاجرین خاطرنشان کرد: “مهاجرین یک موضوع بسیار مهم برای تبیان است، مرکز تبیان طی بیش از ۳۰ سال که مهاجرین در ایران حضور داشته، در رابطه با مهاجرین فعال بوده، کارهای خیلی خوبی انجام داده و همواره زبان گویای مهاجرین برای بازتاب مشکلات‌شان به نهادها و مراجع ایرانی و کمک به حل بسیاری از مسائل آن‌ها بوده است”.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری تأکید کرد: مرکز تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، مسائلی از مهاجرین را بازتاب داده که خیلی از مراکز، احزاب و شخصیت‌ها نتوانستند بازتاب بدهند، حتی دولت افغانستان هم نتوانسته به این مشکلات ورود پیدا کند، اما تبیان همواره در راستای بازتاب این مشکلات به مراجع ایرانی کار کرده، و سند و مدرک این کار و فعالیت در خبرگزاری‌های داخلی و بین‌المللی وجود دارد.

 

رییس عمومی مرکز تبیان تأکید کرد: “ماعلاقه داریم دفتر مرکز تبیان، پلی بین مجموعه‌ها و عناصر مهاجر افغانی و مسائل افغانستان باشد و زمینه‌ها و فرصت‌هایی را در راستای جذب کادرها و شخصیت‌های نخبه مهاجر و اعزام آن‌ها به داخل افغانستان فراهم کند تا این نخبگان و شخصیت‌ها بتوانند برای افغانستان و در راستای ساختن کشور مؤثر باشند.

 

عصمت‌الهی: نشست‌های فرهنگی اجتماعی، هم‌گرایی، هم‌جهتی و یک‌پارچگی ایجاد می‌کند

IMG_2625

در ادامه این مراسم، پروفسور محمدهاشم عصمت‌اللهی، استاد دانشگاه و مشاور رییس‌جمهور پیشین کشور ضمن تبریک به مناسبت افتتاح دفتر نمایندگی مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر قم، با بیان تعریف لغوی فرهنگ، به رسالت یک مرکز فرهنگی اجتماعی چون تبیان اشاره کرد.

 

وی گفت: از نظر لغت، فرهنگ از دو واژه فر و هنگ ساخته شده؛ هنگ یک پسوند است و فر به معنای شکوه و بلندی، به قول علامه دهخدا، فرهنگ یعنی از یک وضعیت پایین به یک وضعیت بالا کشاندن، حالا این وضعیت می‌تواند رفتار، چه اندیشه و مسائل دیگر باشد.

 

بر این اساس، این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: وظیفه مرکز فرهنگی این است که رفتارها، پندارها و اندیشه‌ها در سطح جامعه را از سطح پایین به سطح بالا بکشاند، و این ایجاب می‌کند که یک اجتماع فرهنگی به وجود بیاید.

 

پروفسور عصمت‌اللهی تصریح کرد: وقتی یک مرکز فرهنگی اجتماعی و یا اجتماع فرهنگیان به وجود می‌آید، تبادل نظر و افکار صورت می‌گیرد، در نتیجه این جلسات است که می‌توان به درک متقابل نائل شد و این نشست‌های فرهنگی اجتماعی، هم‌گرایی، هم‌جهتی و یک‌پارچگی را به وجود می‌آورد.

 

وی تأکید نمود، هر قدر این جلسات اجتماعی فرهنگی طولانی شود، می‌تواند جوانان را هم‌جهت و هم‌نظر کند و وقتی جوانان هم‌نظر و هم‌فکر شدند، می‌توانند از مشکلات عبور کنند و جامعه را عبور دهند.

 

این استاد دانشگاه از اجتماع فرهنگیان خواست که یک حرکت اندیشه‌مدار را دنبال کنند و برای نجات جامعه، اندیشه خلق کنند.

 

انصاری: ‌ ما در جامعه دچار لغزش‌هایی در دشمن‌شناسی هستیم

IMG_2656

جمال انصاری، مسئول بخش اموردانشجویان سفارت افغانستان در تهران از سومین سخنران مراسم افتتاح و آغاز به کار دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مقدس قم بود.

 

وی ابراز امیدواری کرد که افتتاح این مرکز، فتح بابی در راستای هم‌دلی، هم‌فکری، وحدت و یک‌پارچگی جمعی ما و حل مشکلات در عرصه‌های مختلف باشد.

 

آقای انصاری در ادامه سخنان خود، خطاب به علما و فرهنگیان، به دو نکته مهم و کلیدی اشاره کرد و گفت: نکته اول دشمن‌شناسی است و ما متأسفانه در جامعه دچار لغزش‌هایی در دشمن‌شناسی هستیم.

 

به گفته وی، امروز دشمن تلاش دارد با نیرنگ‌ها‌، فتنه‌ها و افکار ضد ارزشی و ضد دینی، مبانی ضد ارزشی را جایگزین ارزش‌ها کند و در این راستا قشر نخبه و فرهنگیان باید کوشا و دشمن‌شناس بوده، نگذارند دشمنان از آدرس‌های مختلف وحدت و ‌یک‌پارچگی ما را آسیب بزند.

 

مسئول اموردانشجویان سفارت افغانستان در تهران با بیان این‌که نکته دوم مهم ضروری در جامعه ما ایجاد انگیزه است، خاطرنشان کرد که افتتاح دفتر نمایندگی مرکز تبیان در شهر مقدس قم بتواند برای ملت و قشر مهاجر ما ایجاد انگیزه کند.

 

وی تأکید کرد: “یک ملتی که انگیزه نداشته باشد، ملتی مرده است. اگر ما از نظر کمک‌های مالی به جامعه جهانی وابسته هستیم، نباید از نظر انگیزه به آن‌ها وابسته باشیم، آن‌ها برای ما انگیزه ایجاد نمی‌کنند، بلکه خود ما باید احیاگر و ایجادکننده انگیزه باشیم. ایجاد انگیزه برای سرنوشت آینده جامعه ما بسیار مهم است”.

 

آقای انصاری تصریح کرد، همان‌طور که ملت افغانستان دوران‌های سختی را در طول تاریخ خود سپری کرده، دوره جنگ با انگلیس، روس‌ها و طالبان، مطمئنا با وحدت و یک‌پارچگی، این دوران سخت کنونی را هم سپری خواهد کرد و روزی این ملت به آرمان‌های دیرینه خود خواهد رسید، اما به شرطی که وحدت و یک‌پارچگی ما حفظ شود، ایجاد انگیزه و امیدواری کنیم و وحدت و یک‌پارچگی را بین اقوام مختلف گسترش بدهیم.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>