• تاریخ انشار: ۹ حمل ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 18411
  • 888 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مشکلات امروز جامعه مهاجر به خاطر بی‌توجهی آحاد مهاجرین به مسائل سرنوشت‌ساز است/ فعالین اقتصادی مهاجر به داشتن روح سیاسی نیاز دارند

n00160823-b

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از کارخانه‌داران افغانستانی سنگ میمه و شاهین شهر ولایت/استان اصفهان ایران، مشکلات و موانع فرا راه فعالیت آن‌ها را جویا شد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این‌که مرکز تبیان به دنبال ایجاد یک دفتر برای پی‌گیری مشکلات مهاجرین اصفهان است، مشکلات امروز جامعه مهاجر […]

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در دیدار با جمعی از کارخانه‌داران افغانستانی سنگ میمه و شاهین شهر ولایت/استان اصفهان ایران، مشکلات و موانع فرا راه فعالیت آن‌ها را جویا شد. حجت‌الاسلام والمسلمین حسینی مزاری با بیان این‌که مرکز تبیان به دنبال ایجاد یک دفتر برای پی‌گیری مشکلات مهاجرین اصفهان است، مشکلات امروز جامعه مهاجر را به خاطر بی‌اهتمامی و بی‌توجهی خودشان به مسائل خواند و خواستار انسجام، هماهنگی، هم‌سویی و فعالیت‌های سازمان‌یافته مهاجرین و داشتن روح سیاسی در امور خود شد. وی از کارخانه‌داران سنگ میمه و شاهین شهر اصفهان خواست که همانند اتحادیه کسبه‌داران مشهد، اتحادیه کارخانه‌داران سنگ را تشکیل دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، در ادامه سفر به ولایت/استان اصفهان ایران، با کارخانه‌ داران سنگ میمه و شاهین شهر این ولایت/استان دیدار و گفت‌وگو کرد. در این دیدار بیش از ۳۰ تن از کارخانه‌داران سنگ میمه و شاهین شهر اصفهان در محل دفتر موسسه خیریه حضرت ابوالفضل العباس(ع)، به صحبت با رئیس عمومی مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان پرداختند.

photo_2018-03-28_22-15-46

در ابتدا، محمدجمعه رضایی یک تن از کارخانه داران سنگ به نمایندگی از بقیه حاضران در رابطه با روند کار کارخانه داری، منافع و مضار سرمایه گذاری مهاجرین و موانع کارشان صحبت کرده، از حسینی مزاری خواهان راهنمایی و همکاری جهت رشد و پیشرفت کار سنگ کاران اصفهانی شد.

 

همچنان محبی یک تن دیگر از کارخانه‌داران نیز به ایراد صحبت پرداخت.

 

در ادامه جلسه، از سوی برخی کارخانه‌داران سوالاتی صورت گرفت که از سوی حجت الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری پاسخ مناسب ارائه گردید.

 

باید همواره پیگیر و در صحنه باشید/ شما به داشتن روح سیاسی سیاسی نیاز دارید!

ریییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان ضمن اشاره به مسؤلیت های مرکز تبیان در قبال مهاجرین به ویژه سرمایه گذاران و وظایف مهاجرین در ارتباط به خودشان و کشور، برای رفع مشکلات کار مهاجرین، گفت: “ما به دنبال این هستیم که هزینه اخذ پروانه کار در ایران پایین بیاید و حتی کسی که مبالغ کمتر از۳۰ میلیون تومان دارند نیز بتوانند مجوز کار اخذ کنند تا به این ترتیب از یک طرف زمینه اشتغال قانونی کسبه کاران مهاجر فراهم شده، پول های سرگردان زیادی وارد بازارشود و از طرف دیگر به رونق اقتصاد ایران  نیز افزوده شود.

 

وی بیان داشت: “شما باید همواره پیگیر و در صحنه باشید؛ تعامل داشته باشید و کارهای‌تان را به صورت سازمان ‌یافته پیگیری کنید.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری افزود: “مشکل سرمایه‌گذاران و کارخانه‌داران مهاجر تنها در اصفهان نیست، بلکه فعالان اقتصادی ما در تهران، قم، مشهد و شهرهای دیگر مشکل دارند. برای دستیابی به توفیقات بیشتر، تعامل خود را با تشکیلات مرکز تبیان بیشتر کنید تا بیش از گذشته در جریان کارتان قرارداشته، بتوانیم با مطالعه بیشتر از وضعیت فعالیت اقتصادی مهاجرین، همکاری اثرگزارتری در راستای رفع مشکلات و فراهم آوری تسهیلات کار و فعالیت اقتصادی عمل کنیم. ما از شما پول و امکانات نمی‌خواهیم، وظیفه داریم با شما همکاری کنیم تا زمینه کار شما فراهم شود، تا رشد کنید و از یک سو برای ارتقای وضعیت زندگی مهاجرین به فعالیتهای عام المنفعه بپردازید و از سوی دیگر نگاه ویژه به مسایل داخل داشته و دستی هم در راستای تأمین امنیت، ایجاد اشتغال و بهبودی چرخه اقتصاد افغانستان داشته باشید. این مأمول هم زمانی به دست می آید که سازمان یافته عمل کنید و برای قوی شدن و قوی عمل کردن اتحادیه تشکیل بدهید” .

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان یادآور شد: “شما باید همانند اتحادیه کسبه‌ کاران مشهد، اتحادیه کارخانه ‌داران سنگ را تشکیل بدهید و محور شوید. ما نیز به دنبال حمایت از کار شما خواهیم بود و برای قانونی شدن کار شما کوشش می‌کنیم تا برای‌تان مجوز گرفته شود، چنانچه با توجه به صحبتی که با مسئولان جمهوری اسلامی ایران داشته‌ایم، نگاه مثبتی برای ایجاد تسهیلات در فراروی عناصر اقتصادی مهاجر وجود دارد و ارگان های ذیربط به ویژه اداره کل اموراتباع وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران در این راستا مصمم هستند.

photo_2018-03-28_22-15-47

حجت‌الاسلام و المسلمین حسینی مزاری در مورد برنامه‌های اقتصادی مرکز تبیان افزود: “اگر تلاش های ما برای فراهم سازی اخذ پروانه کار آسان در ایران نتیجه مثبت بدهد، نه فقط پولدارهای مهاجر در ایران، بلکه سرمایه گذاران افغانستانی از سراسردنیا به ویژه کشورهای غربی به سمت ایران سرازیر گردیده، به سرمایه گذاری در بخش های مختلف اقتصادی اقدام خواهند کرد که این روند اولا به نفع اقتصاد ایران است و ثانیا به منفعت مهاجرین افغانستانی خواهد بود و در عرصه فعالیترهای اقتصادی داخل کشور نیز تاثیر مثبت خواهد داشت و سرمایه گذار می تواند از نزدیک شرایط کشور را زیر نظر داشته، به محض فراهم بودن زمینه های امنیتی، کارهای اقتصادی اثرگذارتر را در افغانستان روی دست بگیرند و نیز روابط تنگاتنگ اقتصادی بین ایران و افغانستان ایجاد نمایند. مهم تر این که از ظرفیت ها و امکانات جمهوری اسلامی ایران استفاده صورت گرفته، در راستای تقویت اقتصاد افغانستان اقدامات مفید روی دست گرفته شود.

 

مرکز تبیان به دنبال ایجاد یک دفتر برای سازماندهی مهاجرین و پی‌گیری مشکلات شان در اصفهان است/ مشکلات مهاجرین، به خاطر بی‌اهتمامی خودشان است

حجت الاسلام والمسلمین حسینی مزاری در پاسخ به سوالاتی از سوی کارخانه داران سنگ گفت: “اگرچه ما همواره به دنبال رفع مشکلات مهاجرین بوده و در ولایت/استان اصفهان هم در این حوزه فعال تر از قبل خواهیم شد و انشالله این هدف با افتتاح دفتر مرکزتبیان در این شهر به دست آمدنی خواهد بود اما مطمئن باشید اگر افراد جامعه مهاجر، زنده و پویا و در صحنه باشند، عمده مشکلات حل می‌شود. امروز اگر جامعه مهاجرین با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند، به خاطر بی‌اهتمامی و بی‌توجهی خودشان به مسائل است. امروز شما در جامعه مهاجرین هیچ‌گونه انسجام، هماهنگی و همسویی نمی‌بینید و اختلاف و تفرقه در تمام لایه‌های اجتماعی مهاجرین وجود دارد. ما از همه جامعه مهاجرین توقع داریم که پی‌گیر مسائل باشند و این به حل خیلی از معضلات شان کمک می‌کند” .

 

رئیس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان تأکید کرد: هر زمان مهاجر افغانی به این نتیجه رسید که روح سیاسی را در کارهای خود در نظر بگیرد، فرق نمی‌کند  فرهنگی باشد یا اجتماعی، فعال اقتصادی در هررشته و میزانی باشد یا حتی سیاسی،  روح سیاسی را در نظر گرفته و با مبنا قراردادن احکام دین عمل کند، قطعا موفق خواهد شد” .

 

وی ادامه داد: “امروز عمده‌ ترین مشکلات ما از بی دینی و یا ضعیف عمل کردن بر اساس دین است. شاید بگویید بسیاری از غربی‌ها که بی‌دین هستند، چرا اینقدر قوی هستند، پاسخ این خواهد بود که آنها بر اساس باورهای خود عمل جدی می‌کنند، اما مسلمانان اظهار ایمان می کنند و به بسیاری مبانی دینی باور دارند اما براساس این باورها عمل نمی کنند، یا به برخی عمل می کنند و به برخی دیگر کفر می ورزند و وجود این روند در زندگی مسلمان‌ها باعث ضعف مفرط و عقب مانی آنها می گردد.

 

این فعال فرهنگی اجتماعی اظهار داشت: “ما باید بر اساس و بنیان زندگی توجه کنیم و به آن چیزی که خدا می‌گوید، عمل کنیم. در مباحث دیگر هم جدی باشیم و تلاش کنیم و بدانیم که مشکلات کم خواهند آورد و افق‌های روشن برای انسان به وجود می‌آید”.

photo_2018-03-28_22-16-00

وی خاطرنشان ساخت: “شما باید با استفاده از امکانات، برای کشور کار کنید و کارهای عام‌المنفعه انجام دهید، و مثلا سالانه ۵۰ نفر را بورسیه کنید تا بچه‌های کشور باسواد شوند، چون بچه‌هایی هستند که توانایی تحصیل در مقطع دبیرستان و حتی ابتدایی را ندارند و شما باید بیایید و سهم بگیرید و آن‌ها را باسواد کنید”.

 

رییس مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در پایان گفت: “سرمایه‌داران باید فکرهای اساسی برای پیشرفت جامعه کنند، چرا که پیشرفت جامعه، بستگی  تنها به دولت ندارد، صعود و ظهور و بروزمهاجرین فقط با کمک دولت ایران امکان‌ پذیر نیست، بلکه افغانی‌ها باید بر اساس برنامه کار کنند و با شناخت اولویت‌ها، اولویت‌سنجی کرده و در راستای پیشرفت و ارتقای سطح  زندگی وارد عمل شوند، در عرصه‌های اقتصاد و سیاست نیرو تربیت کنند و ده‌ها نفر را برای پی‌گیری مشکلات و معضلات مهاجرین وارد صحنه نمایند”.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>