• تاریخ انشار: ۹ دلو ۱۳۹۶
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 17265
  • 773 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مصباح بدون شک یکی از سرداران جهاد و مقاومت انقلاب اسلامی افغانستان بود/ غرب در تلاش بد نام کردن اسلام و وحشی نشان دادن مسلمانان است

n00157258-b

محسن دانش، مشاور فرهنگی ریاست اجراییه در شمال افغانستان در مراسم گرامی داشت از مقام شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شهید مصباح را یکی از سرداران جهاد و مقاومت انقلاب […]

محسن دانش، مشاور فرهنگی ریاست اجراییه در شمال افغانستان در مراسم گرامی داشت از مقام شهید سید علی اکبر مصباح و یاران ایشان(شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳) و همچنین شهدای حمله تروریستی ۷ جدی ۱۳۹۶ بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا)، شهید مصباح را یکی از سرداران جهاد و مقاومت انقلاب اسلامی افغانستان خطاب کرد و گفت: “جهاد تنها حرکت نظامی و با تفنگ نیست، فعالیت های فرهنگی و قلمی نیز جهاد به حساب می آید، که شهید مصباح نمونه ای از این جهادیان فرهنگی و نظامی بود که هم در سنگر نظامی از اسلام و عقیده دفاع کرد و هم در سنگر فرهنگی تا آخر عمرش جهاد نمود”.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، آقای دانش با بیان این که امام حسین فرموده است “زندگی؛ جهاد و عقیده است”، گفت: “اگر مجموعه زندگی را بررسی کنیم، سرچشمه زندگی ما از برکت جهاد، عقیده، کربلا و قیام حسین ابن علی علیه السلام است”.

 

وی افزود: “جهاد تنها حرکت نظامی و با تفنگ نیست، فعالیت های فرهنگی و قلمی نیز جهاد به حساب می آید، که شهید مصباح نمونه ای از این جهادیان فرهنگی و نظامی بود که هم در سنگر نظامی از اسلام و عقیده دفاع کرد و هم در سنگر فرهنگی تا آخر عمرش جهاد کرد و در راه جهاد به شهادت رسید”.

 

مشاور فرهنگی ریاست اجراییه در شمال افغانستان خاطرنشان کرد: “مصباح بدون شک یکی از سرداران جهاد و مقاومت انقلاب اسلامی افغانستان بود.امروز نیز شخصیت عزیز و عالم توانا استاد حسینی مزاری راه و هدف شهید مصباح را دنبال می کند که خداوند وجودشان را حفظ کند که یاد و خاطرات شهدا را با برنامه های زیبای فرهنگی زنده می کند”.

 

هادی: برخی از رهبران جهاد توسط رهبران دیگر به شهادت رسیدند که به نفع هیچ کس نبود!

n00157285-r-b-050

از سوی دیگر، سید هادی هادی، عضو شورای مرکزی حزب اعتدال افغانستان در سخنانی در این مراسم گرامی داشت از شهدای ۹ دلو ۱۳۷۳ و ۷ جدی ۱۳۹۶، گفت: “شهدا کسانی اند که قرآن آن ها را زنده و جاوید خطاب کرده است. پیامبر اسلام(ص) نیز می فرماید که بهترین مرگ، مرگ شهادت گونه است. همچنان شهدا کسانی اند که در کنار علما از مسلمانان در زور قیامت شفاعت می کنند”.

 

هادی افزود: “یکی از این شهدا، شهید مصباح است که از سال ۱۳۵۳ مبارزه و جهاد را آغاز کرد و تا آخر عمر مبارزه کرد تا به شهادت رسید. مردم مزارشریف از همه بهتر شهید مصباح را می شناسند”.

 

وی اظهارداشت: “کاروان شهید شدن افغان ها در حال حرکت است و هر روز ده ها افغان در نتیجه حملات انتحاری و نبود امنیت به شهادت می رسند. از کدام درد و از کدام انتحار و انفجار بنالیم؟ به کی شکایت کنیم؟ کجاست گوش شنوا؟!”

 

این عضو شورای مرکزی حزب اعتدال افغانستان افزود که غرب در لباس اسلام، در تلاش بد نام کردن اسلام و وحشی نشان دادن مسلمانان است، داعش را ساخته اند که آدم ها را سر ببرد و انتحار کنند تا به جهانیان بفهمانند که اسلام دین انتحار و خشونت است، نه دین منطق.

 

وی در آخر سخنان خود گفت که در ابتدای جهاد افغانستان، مسأله قوم و اختلافات حزبی مطرح نبود که متأسفانه بعدا به انحراف کشیده شد؛ برخی از همین جهادی ها به جان هم افتادند و برخی از رهبران جهاد توسط برخی از رهبران دیگر به شهادت رسیدند که این کشتارها به نفع هیچ کس نبود.

 

یک ماه از حادثه خونین تروریستی بر مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان می گذرد. در این حمله که گروه داعش مسئولیت آن را به عهده گرفت، ۵۲ تن از نیروها و جوانان نخبه و تحصیل کرده به خصوص در حوزه دین و اندیشه به شهادت رسیدند و بیش از ۹۰ تن دیگر زخمی شدند.

 

از سوی دیگر، ۹ دلو، سالروز ترور و شهادت حجت الاسلام والمسلمین شهید سید علی اکبر مصباح، و هشت تن از یاران باوفایش است. شهید مصباح اولین چهره مجاهدی بود که پس از کودتای کمونیستی در افغانستان، جهاد مسلحانه را در صفحات شمال آغاز کرد. این شهید والامقام و شخصیت جهادی، از آنجایی که علاقه سختی به وحدت صفوف مجاهدین و مبارزین داشت، توانست زمینه ایجاد جبهه متحد انقلاب اسلامی را با حضور چهار سازمان دیگر فراهم آورد. از دیگر افتخارات شهید بزرگوار مصباح، مشارکت در تأسیس تشکیلات مرکز فعالیت های فرهنگی سیاسی تبیان و اشراف بر این تشکیلات و حمایت جدی از آن بود. اما سرانجام دشمنان که فعالیت های گسترده فرهنگی، سیاسی و نظامی او برنمی تابیدند، در ۹ دلو ۱۳۷۳ و در یک حرکت سازمان دهی شده، او هشت تن از یاران باوفایش را به شهادت رساندند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>