• تاریخ انشار: ۱ سرطان ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 26141
  • 444 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مقامات از قدرت و نیروی جوانان استفاده ابزاری می‌کنند

n00187172-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، عصر روز گذشته (۳۱ جوزا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل بی انگیزه گی جوانان در افغانستان” با اشتراک چند تن از دانشجویان فعال، از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در هرات برگزار گردید.   در این گفتمان، عبدالغفور ناظر سیغانی، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، عصر روز گذشته (۳۱ جوزا) گفتمان دانشجویی تحت عنوان “بررسی عوامل بی انگیزه گی جوانان در افغانستان” با اشتراک چند تن از دانشجویان فعال، از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در هرات برگزار گردید.

 

در این گفتمان، عبدالغفور ناظر سیغانی، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی دانشگاه مرکزی هرات، یکی از دلایل اساسی عدم رشد چشم گیر جوانان در دو دهۀ اخیر را نبود انگیزه کافی برای کوشش و تلاش عنوان کرد.

 

به گفته او، برخی از سیاسیون و نهادهای اجتماعی، اقتصادی و سیاسی  کشور و حتی نهاد های فرهنگی از قدرت و نیروی جوانان استفاده ابزاری می‌کنند، آنان جوانان را همواره آینده کشور می خوانند و برای تشویق آن ها برنامه های دروغین را تدویر می نمایند، ولی  در زمان کسب امتیاز و بحث مدیریت، به بهانه های مختلف به خصوص، عدم تجربه کاری، جوانان را از حقوق شان محروم می گذارند.

 

این دانشجوی دانشگاه هرات تأکید کرد که اگر دانشجویان از خود استقلال عمل داشته باشند قطعا این استقلال عمل، ابتکار عمل در پی داشته و زمینه های رشد و بالندگی آن ها را فراهم می نماید.

 

او با اشاره به تأثیر مستقیم و سریع رسانه بالای افکار جوانان همچنان علاوه کرد: قدرت رسانه در دنیای کنونی به حدی مهم است که گاهاً در ردیف سه قوه مشهور مقننه، قضائیه و اجرائیه قرار گرفته و فعالیت این مؤلفه جدید در قدرت، یکی از عوامل دیگر بی انگیزه بودن در جوانان می باشد.

 

طبق اظهارات این کارشناس امور فرهنگی، اکثر رسانه های کشور رسالت اصلی خویش را انجام نمی دهند، و بدلیل عدم استقلال، با پخش و نشر اخبار دروغ و مبتذلیات باعث تضعیف امید، اراده و انگیزه در جوانان می گردند.

 

ناظر سیغانی علاوه کرد: امروز جوانان ما در مخمصه بزرگی گیر افتاده اند، اکثرشان در فضای مجازی غرق بوده و بدون هیچ محدویت و قید و شرطی در این شبکه ها دست و پا می زنند.

 

موصوف، نقش دیگر بعضی از رسانه ها در این کشور را، فعالیت در راستای تقویت حس حقارت و ترویج شدید نا امیدی از طریق دست آورد های دروغین علمی و سفید نمایی کشورهای جهان اول و سیاه نمایی مملکت ما عنوان نمود.

 

او افزود که نشر و پخش چنین مطالب به جوانان چنین القاء می کند که شما هنوز از کاروان بشری فرسنگ ها فاصله دارید و محال است به این مراحل دست پیدا نمائید.

 

همچنان، سید ذبیح الله حسینی، دانشجوی رشته ساینس دانشگاه هرات، عامل اصلی بی انگیزه گی در جوانان را، بی باوری نسبت به آینده کشور عنوان کرد.

 

آقای حسینی افزود: عده ای صرف به خاطر اخذ مدرک و کسب عنوان لیسانس و فارغ التحصیل به دانشگاه می روند و به سبب ابهام و عدم شفافیت در آینده مملکت، انگیزه کافی برای تلاش و کوشش در این راستا ندارند.

 

به باور این فعال فرهنگی هرات، عدۀ ای از جوانان با وصف اینکه مبلغ هنگفتی را در دانشگاه های خصوصی نیز می پردازند بازهم انگیزه ی کافی برای تلاش بیشتر نداشته و خروجی مطلوب را ندارند.

 

وی راه حل برطرف سازی این معضل را فعالیت مثبت رسانه ها، تلاش و توجه خانواده و روی دستگیری برنامه های مهم از سوی حکومت برای پیشرفت جوانان عنوان کرد..

 

حسینی خاطر نشان کرد: اگر رسانه ها به صورت درست مدیریت شوند، و راه مستقیم را تبلیغ کنند، و از سوی دیگر حکومت نیز برنامه های واقعی را برای رشد جوانان روی دست بگیرد و همچنان خانواده ها نیز از جوانان حمایت کنند، محال است که جوانان رشد مطلوب نداشته باشند..

 

قابل ذکر است که در این گفتمان به سوالات اشتراک کنندگان نیز پاسخ ارائه شد.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>