• تاریخ انشار: ۲۱ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: سیاسی، نظامی
  • کد خبر: 29325
  • 235 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

مهم‌ترین موضوع برای یک مبارز پیروِ خط امام (ره) درک شرایط است/ قیام در راه خدا جمعی باشد و به صورت انفرادی اثرگذار نیست

n00203247-b

در آستانه یوم‌الله بیست و دوم دلو/ بهمن، نشست تخصصی “افغانستان و ضرورت عمل به اندیشه‌های امام خمینی (ره)؛ نگاهی به گذشته و جدیتی برای آینده” به مناسبت تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و مقام شامخ شهید مظلوم سیدعلی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در […]

در آستانه یوم‌الله بیست و دوم دلو/ بهمن، نشست تخصصی “افغانستان و ضرورت عمل به اندیشه‌های امام خمینی (ره)؛ نگاهی به گذشته و جدیتی برای آینده” به مناسبت تجلیل از سالروز پیروزی انقلاب اسلامی و مقام شامخ شهید مظلوم سیدعلی اکبر مصباح و هشت تن از یارانش، از سوی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مشهد برگزار شد.

 

خبرگزاری صدای افغان (آوا) -مشهد مقدس: حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعیسی حسینی مزاری رئیس مرکز تبیان و یکی از سخنرانان این نشست، ضمن برشمردن اهمیت خط امام خمینی (ره) در شرایط موجود برای بیرون شدن از بحران بویژه در افغانستان اظهار داشت: طبیعی است که برای همۀ رهپویانِ حقیقت لازم و ضروری است که در رابطه با تبیین خط امام خمینی”ره” و ترویج این خط و ریشه‌دار شدن آن عمل نمایند. مرکز تبیان هم که متشکل از تعدادی از رهروان راه و خط امام (ره) است، در طول سال‌های متمادی سعی کرده است که در این رابطه کار نماید و زحمت بکشد و در جهت تبیین و ترویج این مسیر عمل بکند.

 

حسینی مزاری گفت: خط امام خمینی (ره) و اندیشۀ ایشان خلاصه و عصاره تلاش پیامبران الهی، آیات قرآن کریم و سیره امامان معصوم علیهم السلام و در حقیقت در راستای تحقق فلسفۀ این آیۀ قرآن کریم است که می‌فرماید “و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون”، تمام جن و انس برای عبادت خلق شده اند ولی در این مسیر موانع و مشکلاتی وجود دارد که برای رفع آن نیاز به قدرت و توان است و برپایی حکومت اسلامی تنها چارچوبی است که به عنوان ظرفِ این قدرت و توان برای برداشتن موانع و مشکلات کارآیی خواهد داشت تا این حکومت با قدرت و اقتدار زمینه‌های عبادت خداوند را فراهم نماید.

 

وی با اشاره به این اصل که در راستای برپایی حکومت قطعا قیام لازم است، خاطرنشان کرد: بایستی همۀ مؤمنین و بندگان خدا قیام کنند و دست به مبارزه بزنند و این قیام هم برای خدا باشد. بحث قیام برای خدا ۲ لازمه دارد؛ یکی مثنی، یعنی کار جمعی در راستای تحقق خواست خدا و دیگری فرادا یعنی کار در جهت کسب معرفت الهی. اگر بخواهیم در راستای تحقق خواست خدا کار کنیم قطعا این امر به صورت انفرادی و تکی و شخصی امکان‌پذیر نیست، کار بایستی حتما جمعی و گروهی و تشکیلاتی باشد و لازمۀ دیگر هم اینکه افراد و اشخاص باید در راستای فراگرفتن معرفت الهی کار نمایند.

 

nf00203247-1

 

رئیس مرکز تبیان ادامه داد: در کنار هم بودنِ هر یک از این دو لازمه در مسیر قیام در راه خدا ضروری است. امکان ندارد که شما در راه خدا قیام کنید و بعد هدف تشکیل حکومت اسلامی را داشته باشید تا زمینه‌های عبادت بندگان خدا را فراهم کنید، اما انفرادی کار کنید. به صورت انفرادی شما هر مقدار متعبد و شب‌نماز باشید و در مسیر عبادات الهی کار کنید، سودی ندارد و به هیچ وجه در راستای رسیدن به هدف تاثیرگذار نخواهد بود، از آن طرف اگر افرادِ یک تشکل یا سازمان در جهت کسب معرفت الهی عمل نکرده و خود را مجهز نکنند قطعا کار تشکیلاتی‌شان بیهوده خواهد بود و به کار سازمانیِ شیطانی مبدل خواهد شد. کما اینکه بسیاری از تشکلاتی که امروز در دنیا هستند، کارشان جز غارت، جنایت، کشتار و تخریبِ زیرساخت‌های کشورها و مردم چیز دیگری نیست.

 

حسینی مزاری خاطرنشان کرد: بنابراین این دو مسئله یعنی ۱-کسب معرفت الهی و ۲-تلاش در راستای تحقق خواسته‌های الهی بایستی در کنار هم تحقق پیدا کنند. کسب معرفت الهی در حوزۀ فردی، و تلاش در راستای تحقق خواسته‌های الهی با کار تشکیلاتی و سازمانی محقق می‌شود. در برابر چنین حرکتی قطعا موانع و مشکلات جدی بخصوص سه دستۀ “دشمنان خدا”، “منافقین داخلی”، “متحجرین و مسلمانان ناآگاه” وجود دارند.

 

وی گفت: مبارز مسلمان قطعا در برابر هر سه دسته (دشمنان خدا، منافقین داخلی و متحجرین و مسلمانان نا آگاه) می‌ایستد و برای رسیدن به هدفش شرایط را درک نموده، برای تغییر آن در مسیر دستیابی به هدف با کار فرهنگی رسانه‌ای، یا اجتماعی و یا سیاسی اقتصادی و… و یا همه در کنارهم، در راه خدا قیام خود را تداوم می‌بخشد تا به نتیجۀ مطلوب برسد.

nf00203247-3

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>