• تاریخ انشار: ۱۶ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 19615
  • 379 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ناامنی‌های اخیر در ولایت بلخ سبب کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش بی‌کاری شده است

n00166670-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تمنا نادری، یکی از شرکت‌کنندگان این گفتمان مرکز تبیان می‌گوید: بی‌توجهی مقامات حکومتی و عدم توجه آن‌ها به بلخ، از دلایل عمده ناامنی‌های این ولایت است.   وی ضمن این‌که شماری ازوکلای پارلمان را به ناامنی‌های بلخ متهم می‌کند، اما می‌گوید: انتخاب آگاهانه مردم در انتخابات پیش رو؛ کلید راه […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، تمنا نادری، یکی از شرکت‌کنندگان این گفتمان مرکز تبیان می‌گوید: بی‌توجهی مقامات حکومتی و عدم توجه آن‌ها به بلخ، از دلایل عمده ناامنی‌های این ولایت است.

 

وی ضمن این‌که شماری ازوکلای پارلمان را به ناامنی‌های بلخ متهم می‌کند، اما می‌گوید: انتخاب آگاهانه مردم در انتخابات پیش رو؛ کلید راه حل وضع موجود این ولایت است.

 

سید علی آقا حسینی، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان گفتمان مرکز تبیان، انتخاب وکلا به اساس قوم، ملیت، زبان، حزب و منفعت‌های شخصی را عامل ناامنی‌ها در بلخ دانسته، می‌گوید: اگر انتخاب مردم در انتخابات گذشته به اساس شایسته‌سالاری می‌بود و نماینده‌های بهتری انتخاب می‌کردند؛ وضع فعلی بلخ این‌گونه نمی‌بود.

 

فرشته نادری نیز پایین بودن سطح آگاهی مردم را  دلیل انتخاب نادرست آن‌ها در انتخابات دانسته، می‌گوید: وکلا در زمان کمپاین انتخاباتی‌شان، برای بهبود وضعیت زندگی مردم، طوری وعده می‌دهند که هرکس باور می کند و از طرف دیگر، از این‌که سطح آگاهی مردم پایین است، مردم راحت‌تر وعده‌های آن‌ها را باور می‌کنند.

 

هم‌چنان زحل حیدری، یکی دیگر از شرکت‌کنندگان گفتان دانشجویی این هفته دفتر نمایندگی تبیان در مزارشریف می‌گوید: بعد از برکنار شدن آقای نور از بلخ، میزان جرایم و ناامنی‌ها در بلخ افزایش یافته است.

 

به باور وی، افزایش میزان قتل و جرایم در بلخ و نیز شدت حملات طالبان در ولسوالی‌های چمتال و چهاربولک، سبب کاهش سرمایه‌گذاری و افزایش بی‌کاری در این ولایت شده است.

 

خانم حیدری در ادامه صحبت‌های خود ضمن این‌که حکومت را بی‌توجهی در تأمین امنیت این ولایت متهم می‌کند، اذعان داشت: اکثر این بزرگان به فکر حفظ قدرت و در کارزار انتخاباتی و گرفتن چوکی برای خود و اقوام خود مشغول هستند و هیچ یک به فکر آرامی و امنیت مردم نیست.

 

یکی  دیگر از شرکت‌کنندگان این گفتمان ضمن این‌که ناامنی‌ها را به ابعاد داخلی و خارجی تقسیم نمود، تصریح کرد: یکی از اساسی‌ترین عوامل ناامنی‌ها، موجودیت قدرت‌های مافیایی در کشور است و تا زمانی‌که این قدرت‌ها از بین نرود، وضع کشور به طرف بهبودی نخواهد رفت.

 

قابل ذکر است که گفتمان مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان بیش از سه سال می شود که قبل از ظهر هر جمعه در شهر مزارشریف برگزار می‌شود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>