• تاریخ انشار: ۳۰ سرطان ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12077
  • 864 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نخستین دانشگاه بزرگ اسلامی توسط امام صادق(ع) تاسیس شد/دشمن تجملگرایی و بی حجابی را در افغانستان ترویج می‌کند

n00146770-b

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ می‌گوید که امام جعفر صادق(ع) نخستین دانشگاه بزرگ اسلامی را تاسیس و چهار هزار شاگرد را تربیه کرد.   به‌گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ طی سخنرانی اش امروز ۳۰ سرطان […]

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ می‌گوید که امام جعفر صادق(ع) نخستین دانشگاه بزرگ اسلامی را تاسیس و چهار هزار شاگرد را تربیه کرد.

 

به‌گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی؛ مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ طی سخنرانی اش امروز ۳۰ سرطان در مسجد سطانیه در شهر مزارشریف در مورد استفاده امام از فرصت‌ها صحبت و بر پیروی از آن امام بزرگ تاکید کرد.

 

آقای موسوی با بیان اینکه «پیشوای مان امام جعفر صادق (ع) از فرصت های زمان خودش استفاد کرد»، گفت: جدال میان بنی امیه و عباسی ها فرصت های خوبی را برای حضرت امام فراهم کرده بود، تاریخ شاهد است که بهترین استفاده را حضرت نمودند که باعث شد تا ۴ هزار شاگرد زبردست را در سایر علوم تحویل جامعه بدهد؛ شاگردانی که هر کدام شان علامه عصر خود بودند.

 

او افزود: اگر ما پیرو چنین امام هستیم باید از ظرفیت ها و فرصت های امروز جامعه خود به وجه احسن استفاده نماییم و این پیروی را در عمل و گفتار خود نمایان کنیم. میان حسین گفتن و حسینی شدن تفاوت وجود دارد، بهترین فورمل ما همین جمله است.

 

به گفته این عالم دینی، امام جعفر صادق (ع) اولین دانشگاه بزرگ اسلامی را تاسیس نمود و علمیت امام (ع) زبان زد عام و خاص آن زمان بود که در حدود ۴ هزار شاگرد تربیت کردند. اسم همه شاگردانش در تاریخ تک تک درج است از جمله مالک ابن انس؛ رئیس مذهب مالکی ها از مذاهب چهارگانه اهل سنت.

 

آقا موسوی ادامه داد: مالک ابن انس؛ رئیس مذهب مالکی در باره‌ی شخصیت امام جعفر صادق فرمودند: هیچ چشمی ندیده، هیچ گوشی نشنیده و در قلب هیچ بشری خطور نکرده فردی با فضیلت تر از امام جعفر صادق (ع) نظر بر علمیت، عبادت و بردباری حضرت.

 

همچنان موسوی افزود: ابوحنیفه رئیس مذهب حنفی در باره‌ی امام جعفر صادق اینگونه می فرماید: اگر دو سال شاگرد امام نبود، لقمان هلاک می شد یعنی من هر چه دارم از مکتب و شاگردی امام جعفر صادق (ع) است.

 

ترویج بی حجابی و تجملگرایی

 

مسئول نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در بلخ در بخشی از سخنانش گفت که افغانستان با چالش‌های زیادی مواجه است، اما ترویج فرهنگ غربی و بی سوادی از مشکلات اساسی ماست که به کارگیری از فرصت ها و روش‌های قرآنی آنها را حل کنیم.

 

وی با اشاره به بحث رسانه ها تصریح کرد: رسانه ها از خود زیر مجموعه های زیادی دارد، از جمله ترویج مسئله بی حجابی و بد حجابی است؛ شما شاهد هستید بانوانی که در تلویزیون ها با چه طرز حجاب ظاهر می شوند و این مسئله بی حجابی و بد حجابی در جامعه افغانستان توسط رسانه ها به شدت در حال ترویج است.

 

او افزود: دشمن برای برداشتن حجاب از سر زن مسلمان به شدت کار می کند؛ برای دختر مسلمان تلقین می کند که اگر می خواهی در جامعه ظاهر شوی با این وضع ظاهر شو! رسانه ها حتا به من و تو می گوید چگونه فکر کنیم خوب بحث پوشش حجاب همین طوری است.

 

آقای موسوی خطاب به زنان مسلمان گفت: آی زن مسلمان اسلام برای مردی که بخواهد تو را نگاه کند یک هزینه تعیین کرده یعنی” تهد بدهد برای تامین غذا، پوشاک، خانه و سایر فرمایشات دین اسلام برای تو” اما زن که با بدحجابی در جامعه ظاهر می شود مثل آنست که مفت/رایگان خود را در اختیار مردان قرار داده است.

 

این عالم دینی با بیان اینکه دانشگاه به فیشنتون تبدیل شده، ابراز داشت که بعضی از دختران محجبه از محیط دانشگاه های کشور اسلامی افغانستان شکایت دارند؛ یعنی فرد باحجاب تحقیر می‌شود، دختران با وضعیت بد حجابی وارد دانشگاه می شوند آیا آن جوانی که در اوج شهوت است دیگر می تواند در آن صنف کنار آن دختر درس بخواند؛ از نگاه حقوق بشر هم نقص حق است.

 

او گفت قرآن می فرماید زن نباید زینت خویش را بر مردان نامحرم آشکار کند؛ خب آرایش کردن جزء از فطرت زن است پس چطور، در ادامه قرآن می فرماید زیبایی زن فقط باید برای شوهر باشد، همچنان قرآن شریف می گوید اولویت برای زنان در خانه ماندن است، خوب اگر زن بیرون نرود پس بحث تربیت فرزندان و سواد چی می شود؟ در اینجا می فرماید اگر زن بیرون رفت “خود نمایی” نکند.

 

بر اساس اظهارات موسوی، مسئله دوم که رسانه ها به ترویچ آن می پردازد، بحث تجمل گرایی و اصراف است؛ چه کسی گفته عروسی جوانان در تالارهای گران قیمت برگزار شود و سه نوع غذا داشته باشد، کجا ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) اینگونه بوده، پدران و مادران اگر به علت مصارف هنگفت ازدواج جوانان آلوده گناه شوند، شما هم شریک هستید.

 

این عالم دینی در ادامه افزود: امام فرموده اند که ریختن نصف گیلاس آب اصراف است، اصراف گناه کبیره است و گناه کبیره انسان را فاسق می کند؛ در مرده داری، عروسی و مناسبت های مختلف اصراف می شود.

 

حجت الاسلام موسوی معضل دوم که در افغانستان وجود دارد را بحث بی سوادی عنوان کرد و گفت: الحمد الله دانشگاه و دانشجو زیاد داریم، ولی در دانشگاه های ما امروز علم چپتری حاکم است، دانشجو درس نمی خواند مگر شب امتحان جزء همان چپتر، کتاب دوم را نمی خواند؛ خوب این دانشجو با این مایه علمی چطور می تواند در افغانستان خدمت کند؟!

 

وی اضافه کرد که متاسفانه امروز لیسانسه ها دانشجویان را تدریس می کنند، یعنی لیسانسه ها استاد لیسانسه دارند و انتخاب استاد بر اساس روابط است نه بر اساس ضوابط و در مکاتب تحت عنوان آموزش موسسات خارجی آمده مسایل جنسی را برای دختران ما می آموزانند؛ چرا پدران و مادران اطلاع ندارند، دین اسلام خودش آموزش ندارد؟ قبل از این جامعه اسلامی چه کار می کرده است.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>