• تاریخ انشار: ۲۴ حمل ۱۳۹۸
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 24596
  • 720 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نقش جوانان در روند صلح کمرنگ است / صلحِ بدون حضور جوانان پایدار نمی‌باشد

n00183183-b

کارشناسان و فعالین اجتماعی در هرات می‌گویند؛ اگر در کشور صلح بدون حضور جوانان بوجود آید، آن صلح پایدار نخواهد بود و برای دسترسی به صلح واقعی باید پایه های آن را در بین جوانان و نوجوانان در محیط مکاتب و دانشگاه ها محکم کرد.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان « […]

کارشناسان و فعالین اجتماعی در هرات می‌گویند؛ اگر در کشور صلح بدون حضور جوانان بوجود آید، آن صلح پایدار نخواهد بود و برای دسترسی به صلح واقعی باید پایه های آن را در بین جوانان و نوجوانان در محیط مکاتب و دانشگاه ها محکم کرد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان دانشجویی تحت عنوان « نقش جوانان در پروسه صلح» با حضوری جمعی از اساتید، کارشناسان و دانشجویان، عصر روز جمعه (۲۳ حمل)، از سوی دفتر نمایندگی خبرگزاری صدای افغان (آوا)، در هرات برگزار شد.

 

سید اسدالله بهشتی، دانش آموخته حوزه و دانشگاه، و مسئول بخش دانشجویان دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات در این گفتمان، با اشاره به تعریف جوان و تبین جایگاه جوان در جامعه اظهار داشت: «به همان اندازه که جوانان در گرم نگهداشتن تنور جنگ نقش مؤثر دارند؛ به همان میزان در آوردن صلح نیز می توانند نقش ایفاء کنند».

 

بهشتی تصریح کرد: همانطور که در دو طرف جهبه جنگ، اکثراً جوانان است که اسلحه به دوش، در خط مقدم قربانی می دهند، و استفاده از این قشر حرف اول را در پیروزی می زند؛ می توان گفت که در آوردن صلح و از بین بردن جنگ نیز، همین قشر جایگاه اساسی را دارا می باشد.

 

وی در ادامه، آینده صلحِ بدون نقش جوانان را تحت بررسی قرار داد و گفت: اگر در کشور صلح بدون حضور جوانان بوجود بیاید، آن صلح مستمر نخواهد بود و بدرد بخور نمی باشد، چون پایه های صلح را باید در بین جوانان و نوجوانان در محیط مکاتب و دانشگاه ها محکم کرد.

 

مسئول بخش دانشجویان دفتر تبیان همچنان علاوه کرد: وقتی شخصی به عنوان استاد دانشگاه بیاید بحث حمایت از گروه تروریستی و تکفیری داعش را در شناسه شخصی فضای مجازی خود، مطرح کند؛ و هیچ انتقادی از سوی مدیریت و جامعه علمی دانشگاه بر او وارد نگردد؛ ولی به دنبال صلح در قطر و مسکو و کاخ سفید بگردند، یقینا بدست نخواهد آمد.

 

از سویی دیگر، عبدالغفور ناظر سیغانی لیسانسه رشته حقوق و علوم سیاسی دانشگاه هرات در این گفتمان اظهار داشت: از آنجایی که جوانان به عنوان سرمایه اصلی یک کشور محسوب می شوند؛ در دیگر کشور ها جوانان در تمام عرصه ها بیشتر نقش را ایفاء می کنند.

 

وی با اظهار تاسف افزود: ولی در افغانستان، جوانان در پروسه صلح مانند دیگر عرصه ها در حاشیه بوده و هیچ جایگاهی در مذاکرات، و گفتمان های صلح ندارد.

 

آقای سیغانی با اشاره به تعداد نفوس قشر جوان در کشور، علاوه کرد: نفوس جوانان در افغانستان بیش از ۵۰ درصد بوده و اکثریت را تشکیل می‌دهد، اگر در کشوری اکثریت، خواهان صلح باشد امکان آمدن صلح بیشتر می شود، ولی اگر به قشر جوان سهمی در روند صلح قائل نشود، دسترسی به آن ناممکن خواهد بود.

 

این فعال اجتماعی در اخیر سهم گیری جوانان در صلح را جزء مسئولیت این قشر دانست و تاکید کرد: همانطور که جوانان می‌توانند نقش مهم در روند صلح ایفا کنند، مسئولیت مهم در قبال این پروسه نیز به دوش دارد؛ و به سبب توانایی های انحصاری اش می تواند در پروسه صلح سهم اساسی بگیرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>