• تاریخ انشار: ۲۰ حوت ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 18198
  • 830 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نگاه غرب، زن را به کالایی تجاری تقلیل می‌دهد

n00159832-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با ولادت با سعادت دخت نبی مکرم اسلام (ص)، حضرت زهرا سلام الله علیها، گفتمان دانشجویی “روز زن؛ ۸ مارچ یا ولادت حضرت زهرا(س)؟”  با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه اعم از بانوان و آقایان در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، همزمان با ولادت با سعادت دخت نبی مکرم اسلام (ص)، حضرت زهرا سلام الله علیها، گفتمان دانشجویی “روز زن؛ ۸ مارچ یا ولادت حضرت زهرا(س)؟”  با حضور شخصیت‌های فرهنگی، دانشجویان و طلاب حوزه های علمیه اعم از بانوان و آقایان در دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

کارشناسان این گفتمان زهرا حسنی، حکیمه احمدی و سجاد عباسی؛ اعضای دانشجویی مرکز تبیان بودند که در مورد سرفصل های چرایی جا انداختن الگوهای غربی در کشورهای اسلامی، الگوی زن مسلمان؛ زن غربی یا حضرت زهرا(س) و الگوگیری زنان از سیره علمی و اخلاقی حضرت زهرا(س) صحبت کردند.

 

زهرا حسنی، ضمن انتقاد از پرشکوه برگزارشدن ۸ مارچ در کشورهای اسلامی  نسبت به ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها گفت: هدف تجلیل از ولادت و شهادت معصومین علیهم السلام این است که با شادی آنها شاد و با غم آنها اندوهگین باشیم؛ اما در این روزها که در آستانه ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها قرار داریم، این موضوع در حاشیه قرار دارد و از ۸ مارچ در کشورهای اسلامی بیشتر استقبال می‌شود.

 

وی به تاریخچه این روز اشاره کرد و گفت: ۸ مارچ برمی‌گردد به تاریخ ۱۸۵۷میلادی که گروهی از زنان کارگر در شهر نیویارک امریکا به‌خاطری که بتوانند حق خود را به دست بیاورند، دست به اعتصاب زدند.

 

بانو حسنی تصریح کرد: حرکت این خانم های اعتصاب‌گر در آن سال به نتیجه نرسید و حدود ۵۰ سال بعد دوباره در همین شهر۱۲۹ زن، دست به اعتصاب زدند که توسط حاکم زمان به آتش کشیده شدند که اکنون از آن‌روز که مصادف به ۸ مارچ بوده به عنوان روز همبستگی زنان یاد می شود.

 

این فعال فرهنگی با ابراز اینکه در فرهنگ اسلام، روز زن باید از ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها که الگوی تمام زنان عالم است، تجلیل گردد، اظهار داشت: متاسفانه در کشورهای اسلامی ۸ مارچ، نسبت به ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها، پررنگ تر تجلیل و استقبال می شود.

 

بانو حسنی در مورد جایگاه و شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها صحبت نمود و گفت: حضرت زهرا سلام الله علیها به تمام معنا انسان کامل بود و تمام زیبایی هایی که در هستی وجود دارد، در وجود آن حضرت زهرا نهفته بوده و آنحضرت کسی است که با پا گذاشتن بر این دنیا، با جهالت عرب که تولد دختر را مایه ننگ می دانست، مبارزه کرد و آن‌حضرت به‌خاطر سیر کردن گرسنه، غذایش و نیز برای پوشاندن برهنه ای، لباس عروسی خود را داد.

 

وی همچنین خاطرنشان ساخت: زن هایی که در ۸ مارچ اعتصاب کرده بودند خواست شان فقط به خاطر بیشتر شدن حقوق شان بود؛ اما اسلام آنچه حق زن بوده را برایش داده است؛ پس چرا ما مسلمانان، زنان غربی را الگوی خود قرار بدهیم و از آنها تبعیت کنیم؟

 

حکیمه احمدی؛ کارشناس اشتراک کننده دیگر این گفتمان در مورد سیره علمی حضرت زهرا(س) صحبت نمود و گفت: هنگام بررسی ابعاد زندگی فاطمه(ع) درمی یابیم که ایشان در زمینه علم و دانش، شناخت اسلام و تعلیم در محضر پیامبر گرامی نیز والاترین اسوه و الگو بوده است. وی مانند سایر اهل بیت (ع) هر آنچه را که از حضرت رسول می شنیدند به رشته تحریر درمی آوردند.

 

وی خاطرنشان ساخت: اموری را که پیامبر اکرم(ص) در جلسات و ملاقات های خصوصی بیان می فرمود، اگر این احادیث و سخنان اهل بیت نگاشته نمی شد، تحریف یا از بین می‌رفت؛ بنابراین حضرت زهرا سلام الله این احادیث را تدوین نمود.

 

این فعال فرهنگی همچنین اظهار داشت: حضرت زهرا سلام الله علیها به علت نزدیکی و قرابتی که با پدر بزرگوارش داشت، در زمینه شناخت احکام شرعی، شریعت اسلامی، تفسیر قرآن و همه مفاهیم اسلامی نیز برجسته و الگو بود و آگاهی کامل داشتند.

 

احمدی در آخر خاطرنشان ساخت: با توجه به فعالیت های حضرت زهرا سلام الله علیها که در آن زمان داشتند، ایشان یک مرجع دینی به شمار می‌رفت و نقش وی در شریعت اسلامی تا حد زیادی همسان نقش امام علی (ع) است.

 

سجاد عباسی؛ کارشناس دیگر این گفتمان حضرت زهرا را واسطه بین وحی و مفسیر وحی معرفی کرد.

 

وی اظهار داشت: پیامبر(ص) خودش منبع وحی است و حضرت علی(ع) مفسر وحی و حضرت زهرا(س) واسطه بین این دو تاست.

 

عباسی با بیان اینکه اسلام روز زن را ۱۴۰۰ سال قبل در روز ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها قرار داده است، خاطرنشان ساخت: هدف غرب از تجلیل ۸ مارچ این است که آنها با استفاده از نام آزادی، آنها را وسیله ای برای تجارت اجناس استفاده کنند نه چیزی دیگر.

 

وی تصریح کرد: ما مخالف ۸ مارچ در دیگر کشورها نیستیم؛ اما اینکه چند تا غربی برای زن مسلمان روز تعین کنند و ارزش بدهند ما این را قبول نداریم.

 

قابل ذکر است که بیان نظریات اشتراک کنندگان، پاسخ په پرسش های مخاطبان و نیز معرفی کتاب شامل این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>