• تاریخ انشار: ۸ جدی ۱۳۹۷
  • سرویس: سیاسی
  • کد خبر: 22756
  • 835 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

نیروهای ارزشی در افغانستان در یک جنگ نابرابر رسانه‌ای قرار دارند

n00176782-b

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات بر این باور است که در هر جامعه‌ای که آگاهی انسان افزایش و اطلاع‌رسانی در آن گسترش پیدا کند، انسان‌ها آزادی، حریت و استقلال بیشتری را می‌چشند و طعم این آزادی برای انسان‌ها خوشایند‌تر خواهد بود. آگاهی ارتباط مستقیمی با آزادی دارد و مرکز تبیان […]

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات بر این باور است که در هر جامعه‌ای که آگاهی انسان افزایش و اطلاع‌رسانی در آن گسترش پیدا کند، انسان‌ها آزادی، حریت و استقلال بیشتری را می‌چشند و طعم این آزادی برای انسان‌ها خوشایند‌تر خواهد بود. آگاهی ارتباط مستقیمی با آزادی دارد و مرکز تبیان و خبرگزاری آوا می‌رفت که این آگاهی را به مردم مومن و متدین این جامعه تزریق کند تا میزان آزادی‌خواهی مردم افزایش پیدا کند، اما نیروهای دشمن متوجه این موضوع شده و مجموعه‌ی آوا و تبیان را مورد حمله قرار دادند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا؛ دفتر نمایندگی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با برگزاری همایش “حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی؛ تقابل خونین تروریزم با فرهنگ و رسانه” از اولین سالگرد شهادت شهدای حمله انتحاری به خبرگزاری صدای افغان”>7 جدی، تجلیل و گرامی‌داشت به عمل آورد.

 

در این همایش شخصیت‌های نخبه‌ی سیاسی، جهادی، فرهنگی، رسانه‌ای، دانشجویان، عالمان و طلاب حوزات علمیه و متعلمین و متنفذین ولایت هرات حضور داشتند. کارشناسان این همایش نیز پیرامون عوامل، پیامدها و چرایی حمله انتحاری بر دفاتر مرکزی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان در کابل به بحث و تبادل نظر پرداختند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید عبدالله نایاب -مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات- با اشاره به اینکه چرا مرکز تبیان و خبرگزاری آوا، مورد حمله مرگبار تروریستان قرار گرفت بیان کرد: از سال ۷۳ مجموعه‌ای ارزشی و دینی با یک تفکر و اندیشه‌ای خاص قد علم کرد و در راستای هموطنان مهاجر ما در خارج از کشور فعالیت‌های مثمر ثمری را انجام داد.

 

وی ادامه داد: چند دلیل برای اینکه مرکز تبیان و خبرگزاری آوا پس از سالها فعالیت ارزشی، تربیت نیرو، اطلاع رسانی و خبررسانی فرهنگی و دینی مورد حمله قرار گرفت وجود دارد؛ اولا، مرکز تبیان و خبرگزاری آوا مجموعه‌ای استکبارستیز بود. مجموعه استکبارستیز مجموعه‌ای است که استقلالیت فکری، سیاسی، ارزشی، اقتصادی و اجتماعی کشور را مبتنی بر تکیه و توان داخلی کشور می‌شمارد و شیوه‌ی تعامل با سایر کشور‌های منطقه و جهان را بر اساس اقتدار و عزت می‌داند.

 

آقای نایاب با بیان اینکه مرکز تبیان و خبرگزاری آوا نسبت به حضور نیروهای خارجی، تکفیری، تروریستی و انتحاری که تحت عناوین مختلف در افغانستان فعالیت دارند انتقاد داشت تصریح نمود: در عین حال این روحیه می‌رفت تا قوی و قوی‌تر شود، این اندیشه گسترش پیدا کند و برای خودش هواداران زیادی پیدا کرده بود. سایر ارگان‌ها، اندیشه‌ها و تشکلات را هم‌سو می‌کرد که افغانستان از نظر سیاسی، نظامی و  اقتصادی مستقل باشد و اگر تعاملی هم با جهان داشته باشد بر پایه‌ی عزت و اقتدار باشد. این یکی از عواملی بود که نیروهای تکفیری و تروریستی با حمایت‌های استکبار جهانی مجموعه‌ی تبیان را که یک صدای رسا بود مورد هدف قرار داد.

 

وی با اشاره به عامل دوم حمله‌ی دشمن به این دو نهاد ارزشگرا اظهار داشت: در هر جامعه‌ای که آگاهی انسان افزایش و اطلاع‌رسانی در آن گسترش پیدا کند، انسان‌ها آزادی، حریت و استقلال بیشتری را می‌چشند و طعم این آزادی برای انسان‌ها خوشایند‌تر به نظر می رسد. آگاهی ارتباط مستقیمی با آزادی دارد و مرکز تبیان و خبرگزاری آوا می‌رفت که این آگاهی را به مردم مومن و متدین این جامعه تزریق کند تا میزان آزادی‌خواهی مردم افزایش پیدا کند اما نیروهای دشمن زود متوجه این موضوع شده و مجموعه آوا و تبیان را مورد حمله قرار دادند.

 

مسئول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات عنوان نمود: فرهنگ‌های مختلف وارداتی در جامعه با پول‌های هنگفتی وارد می‌شوند که پیامدهای خطرناکی داشته و در حال فروپاشی شیرازه‌ی بسیاری از زندگی‌ها می‌باشند. نیروهای تکفیری نیز از این فرصت استفاده نموده و از آن بر علیه مردم جامعه استفاده می‌کنند.

 

این فعال فرهنگی همچنان خاطر‌نشان ساخت: تروریزم با استفاده از ابزارهای مختلف، برای مقابله با رسانه‌ها‌ی آرمان‌گرایانه کار می‌کنند، اما متاسفانه فعالیت فرهنگیان ما آرمان‌گرایانه نبوده و کم‌ترین فرصت و سرمایه را برای کارهای فرهنگی مصرف می‌کنند. جامعه‌ای که امکانات و بودجه‌ی مشخصی در راستای فرهنگ بنیادی و ارزشی حاکم در خود نداشته باشد رو به افول و سقوط خواهد بود.

 

آقای نایاب با باور به اینکه دشمن از امکانات و وسایل ارتباطی و اطلاع‌رسانی‌شان بیشترین و مهم‌ترین بهره را در راستای عقاید و باور‌های‌شان می‌برند بیان داشت: اما بزرگان، دولتمردان و مدیران کشورِ ما بودجه‌ای برای کارهای فرهنگی و رسانه‌ای اختصاص نمی‌دهند. ما هم هدفمندانه و آرمان‌گرایانه فعالیت نمی‌کنیم.

 

این آگاه امور رسانه‌ای در پایان خاطر نشان ساخت: تعداد محدودی از مجموعه‌ها که از این ابزار استفاده می‌کنند، همیشه مورد هجمه و حملات نیروهای تکفیری و تروریستی قرار می‌گیرند. نیروهای ارزشی در افغانستان در یک جنگ نابرابر رسانه‌ای قرار دارند و اگر توده‌ی عام جامعه، روشنگران و فرهنگیان به فریاد هم‌فکران‌شان نرسند قطعا هم فرهنگیان و هم مردم این جامعه ضرر خواهند کرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>