• تاریخ انشار: ۲۳ سرطان ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 19731
  • 381 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هدف از شعارهای فمینیستی غرب، سلب عزت و اصالت زنان مسلمان است

n00167087-b

به گزارش آوا، به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت خواهر امام رضا(ع) حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، روز جمعه (۲۲ سرطان) گفتمان دانشجویی را تحت عنوان  “دختران امروزی و جامعه افغانستانی “با حضور دانشجویان و طلاب مدرسه برگزار کرد.   کارشناس این […]

به گزارش آوا، به مناسبت فرارسیدن میلاد با سعادت خواهر امام رضا(ع) حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها و روز دختر، مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف، روز جمعه (۲۲ سرطان) گفتمان دانشجویی را تحت عنوان  “دختران امروزی و جامعه افغانستانی “با حضور دانشجویان و طلاب مدرسه برگزار کرد.

 

کارشناس این گفتمان، خانم زهرا احمدی؛ مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا و سید آقاحسین احمدی؛ مؤسس لیسه خصوصی سیدالشهدا(ع) بودند که در مورد سرفصل های “ضرورت و نیازهای دختران امروزی، دختران افغانستانی، الگوگیری از بانوان اسلامی یا غربی  و نقش و جایگاه دختران در مسائل اجتماعی و سیاسی” صحبت کردند.

 

در ابتدا، زهرا احمدی؛ مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا گفت: اولین چیزی که دختران امروزی نیاز دارند، شناخت ارزش و جایگاه خود شان است.

 

وی مشکلات و انحرافات بانوان را ناشی از نپذیرفتن هویت شان عنوان کرد و گفت: علت مشکلات و نابسامانی هایی که امروز از جانب بانوان در جامعه دیده می‌شود، نپذیرفتن و نشناختن هویت شان است.

 

به باور خانم احمدی، اگر بانوان از کانال و مجرای دین به ارزش و کرامت خود آگاه شوند، هیچگاه فریب شعارهای میان تهی حقوق بشری و جنبش های فمینیستی را نخواهند خورد.

 

احمدی با بیان اینکه هدف اصلی تهاجم فرهنگی در کشور، منحرف کردن دختران و زنان جامعه می باشد. اظهار داشت: با تحت تاثیر قرار گرفتن بانوان تحت تهاجمات فرهنگی در عصر حاضر، آنها هویت خود را فراموش کرده اند و سعی می کنند که مثل مرد باشند و کارهایی که یک مرد انجام می‌دهد را انجام دهند و تمام استعدادهای خود را خرج این راه می کنند.

 

وی علت این طرز دید بانوان را عدم آگاهی آنها از حقوق و جایگاه شان در اسلام بیان کرد و گفت: اگربانوان از راه معارف اسلامی به جایگاه شان پی ببرند، سعی خواهند کرد که یک زن نمونه، خواهر نمونه، همسر نمونه و دخترا نمونه باشند.

 

مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا سلام الله علیها تفاوت نگاه کردن والدین به فرزندان دختر و پسر را یکی از علت های اینگونه رفتارها بیان کرد و گفت: “وقتی رسانه ها از جامعه غربی تصویری از دخترخانمی را نشان می‌دهند که برای او حتی دروازه موتر را  باز می کنند و در رستورانت ها چوکی را برای شان عقب می کشند و زمانی که دختر ما به جامعه و خانه خود نگاه می کند و می بیند که  حتی دید والدین نسبت به او و برادرش تفاوت دارد، اینجاست که فکر می کند زنان در غرب به حقوق اصلی شان رسیده اند و فریب شعارهای حقوق بشری و فمینیستی را می خورد”.

 

احمدی با بیان اینکه زن در اسلام یعنی خوشبختی و سعادت، به حدیث پیامبر خدا(ص) اشاره نمود و گفت: پیامبر خدا(ص)می فرماید: از سعادت زن این است که فرزند اولش، دختر باشد.

 

او همچنین به واجب بودن احترام به زن اشاره کرد و گفت: پیامبر خدا(ص) فرموده است که هیچکس زن را پست نمی شمارد مگر اینکه خودش پست باشد.

 

وی نقش علما را در تبلیغ جایگاه زن در جامعه مؤثر عنوان کرد و گفت: متاسفانه شماری از عالمان دینی در سخنرانی های شان اکثرا از حقوق مردان و وظایف زنان صحبت می کنند؛ اما در مورد حقوق زنان چیزی گفته نمی شود؛ در حالیکه اکثر مخاطبان شان مردها هستند.

 

احمدی در ادامه به الگوگیری زنان امروزی از بانوان اسلامی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در اثر تبلیغات غرب و شعارهای فمینیستی در جامعه، شماری از بانوان مسلمان از الگوهای غربی پیروی می کنند که این مایه ننگ است که انسان اصالت و عزت خودش را کنار بگذارد، هویت و فرهنگ بیگانه را بپذیرد و از آن پیروی نماید.

 

مدرس حوزه علمیه جامعه الزهرا به الگوهای اسلامی اشاره نمود و گفت: اسلام الگوهای فراوانی برای زنان مسلمان دارد که نمونه آن شجاعت و شهامت زنانی است که در کربلا حماسه آفریدند.

 

وی با بیان اینکه زنان حماسه آفرین کربلا تمام شان از خانواده معصوم نبودند، خاطرنشان ساخت: شماری به این تفکر هستند که حضرت زینب سلام الله چون از خانواده معصوم بود، توانسته چنین رسالت بزرگی را انجام بدهد و قیام عاشورا را جاویدان نگهدارد؛ در حالی که در کربلا خانم هایی حضور داشتند که تازه به اسلام رو آورده بودند و شوهران شان را به جهاد تشویق و ترغیب می کردند.

 

در ادامه، سید علی آقاحسین احمدی؛ مؤسس مکتب خصوصی حضرت سیدالشهداء به کرامت انسان اشاره کرد و گفت: خداوند متعال در سوره اسراء آیه ۷۰ می فرماید که کرامت ویژه انسان است و هیچکس جز انسان‌ها ارزش و لیاقت آن را ندارد.

 

وی همچنین به سوره طین آیه ۴ اشاره نمود و گفت: خداوند متعال در این آیه بیان کرده است که همه چیز مورد ضرورت انسان را برایش داده و هیچ چیز را در وجودش کم نگذاشته است.

 

آقای احمدی شناخت و معرفت از خویش را یگانه نیاز بانوان در عصر حاضر عنوان کرد و گفت: هر زمانی که دختران مسلمان به ارزش و جایگاه خود شان پی بردند و خود را شناختند آن وقت است که به حقوق و جایگاه شان دست خواهند یافت.

 

وی ضمن بیان اینکه خداوند متعال قوه شهویه، قوه غضبیه و قوه عقلانیه را در وجود انسان قرار داده است تا وی به تکامل برسد اضافه کرد: اگر انسان در قوه شهویه، افراط  نماید مثل  جامعه غرب می گردد که همه چیز را در لذایذ می داند و دیگر به هیچ چیز فکر نمی کند که حتی با حیوانات و هم جنس خود ازدواج می کند.

 

این کارشناس امور فرهنگی تصریح کرد: اگر انسان در این قوه تفریط کند نمونه اش می شود رهبانیت و کلیساهای غرب؛ اما در اسلام نه افراط جایز است و نه تفریط؛ بلکه انتخاب اوسط این دو و استفاده درست از قوه عقلانیه می باشد.

 

وی عفت و حیا را نتیجه استفاده از قوه عقلانیه عنوان کرد و گفت: اگر بانوان این فضلیت اخلاقی و معرفت نفس را داشته باشند، هیچ گاه دنبال هویت دیگران نخواهند رفت.

 

مؤسس لیسه خصوصی حضرت سیدالشهداء همچنین نقش و حضور بانوان را در جامعه مهم عنوان کرد و گفت: طبق فرمایشات اسلام، زنان نیز مانند مردان حق دارند که علوم را فرابگیرند و در جامعه مطابق چوکات دین اسلام فعالیت داشته باشند.

 

قابل ذکر است که ارائه نظر توسط دانشجویان پیرامون موضوع، پاسخ به سؤالات دانشجویان توسط کارشناسان و اهدای جوایز برنده های دومین سوگواره عکس های محرمی از دیگر برنامه های این گفتمان بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>