• تاریخ انشار: ۱۹ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12516
  • 743 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

هر روز، روز جوان است / جوان حلقه اتصال دو نسل گذشته و آینده است

n00147984-b

علماء در نشست هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با موضوع ” جوانان و روز خاص ۱۱ شعبان یا ۱۲ آگست ؛ تفاوت ها و پیامد ها ” تاکید کردند: جوان حلقه اتصال دو نسل گذشته و آینده است و علماء می توانند با تبیین الگویی جامع، جوانان را به سوی اسوه کامل […]

علماء در نشست هفته وار مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با موضوع ” جوانان و روز خاص ۱۱ شعبان یا ۱۲ آگست ؛ تفاوت ها و پیامد ها ” تاکید کردند: جوان حلقه اتصال دو نسل گذشته و آینده است و علماء می توانند با تبیین الگویی جامع، جوانان را به سوی اسوه کامل سوق دهند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، حجت الاسلام والمسلمین حسن رضایی در نشست هفته وار بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس در خصوص ارزیابی” روز جوان از ریشه های دینی تا قراردادهای جهانی” ابراز داشت: سازمان ملل متحد روز ۱۲ آگست را روز جهانی جوان نامیده است و در جهان اسلام هم بر اساس منابع دینی و ارزشهای اخلاقی، ۱۱ شعبان؛ روز ولادت با سعادت حضرت علی اکبر (ع) به این عنوان نام گذاری شده است.

 

حجت الاسلام رضایی اظهار داشت: بر اساس متون دینی بایستی روابط بین جوانان و خانواده ها بر اساس عاطفه باشد همانطور که الگوی بزرگ ما یعنی حضرت علی اکبر(ع) نماد عطوفت ، جوانمردی و ولایتمداری و عشق به پدر بود.

 

در ادامه این نشست حجت السلام و المسلمین سید مقدس علوی با بیان این که اگر جوانان ما امام شناسی را در زندگی خویش سرلوحه قرار دهند، در زندگی شان هیچ مشکلی به وجود نمی آید ، گفت: جوانان باید دو ویژگی حضرت علی اکبر (ع) را در خود داشته باشند و آن را پیاده کنند که یکی از آن ها تقوا و دیگری امام شناسی است اما متاسفانه جوانان ما در این بخش بسیار ضعیف عمل می کنند.

 

وی با تاکید بر این که جوانان با اتکا به خداوند در دنیا و آخرت موفق خواهند بود، گفت: اگر جوانی مشکلی داشته باشد و ارتباط صحیح با خداوند خویش برقرار کند، پروردگار در دنیا و آخرت به او از نعمت هایش ارزانی خواهد کرد.

 

حجت الاسلام و المسلمین حسین رحیمی؛ یکی دیگر از حاضرین این نشست حضرت علی اکبر(ع) را الگوی جامعی برای جوانان خواند و تاکید کرد: اگر جوانان ما این الگو را در زندگی خود مد نظر بگیرند ، دچار هیچ مشکلی نخواهند شد.

 

حجت السلام والمسلمین میرزایی نیز بر ارتباط بیشتر علماء و جوانان تاکید کرد و گفت: جوانان باید با حضور در محافل معنوی و تلمذ از علمای دین بر معنویت و گسترش ارتباط خود با خداوند استمرار داشته باشند.

 

وی یکی از مشکلات جوانان را سرخوردگی دانست و گفت: جوانان از نظر اجتماعی دستشان از همه جا کوتاه است و ما علماء باید آن ها را از این سرخوردگی که گریبان گیر جوانان شده ، نجات دهیم.

 

حجت الاسلام و المسلمین ضیایی به عنوان دیگر صاحب نظر ، جوانی را دوره قدرت و اوج زندگی انسان خواند و گفت: جوانی که آینده کشور را می سازد نباید دست کم گرفته شود اما اگر نادیده گرفته شود به سن پیری که برسد حسرت می خورد که چرا در گذشته از قدرت خود نتوانسته استفاده کند.

 

وی نقش علماء را موثر خواند و گفت: ما باید دغدغه جوانان را مکتوب کنیم و ابتکار عمل به خرج دهیم.

 

حجت السلام و المسلمین سید علی حسینی سولج نیز گفت: هر روز روز جوان است. دوره جوانی دوره دست نیافتنی است و ما باید از ابزارهای جدید برای رشد و تعالی جوانان خود استفاده کنیم.

 

حجت الاسلام حسینی هم در این نشست گفت: سر خوردگی جوانان ناشی از عدم بها دادن پدر و مادر است و ما باید خود را در کنار جوانان نگه داریم تا از ما الگو بگیرند.

 

حجت الاسلام و المسلمین اکبری نیز در این نشست گفت: سازمان های جهانی و جهان غرب با همه پیشرفت های خود در برنامه ریزی خود ناقص عمل می کنند اما علمای ما باید تمام جوانب زندگی جوانان را در نظر بگیرند و برای اعتلای زندگی ایشان برنامه ریزی و اقدام کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین واعظی نیز در این نشست تاکید کرد: جوان حلقه اتصال دو نسل گذشته و آینده است .

 

مسول بخش علمای مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس با توجه به بحران های پیش روی جوانان دو نکته کلیدی را یادآوری کرد : اولین بحران شناسایی خود انسان ، جوان و جایگاه اوست که جوانان به این موضوع توجه کمتری دارند.

 

وی دومین بحران را الگو پذیری و الگوگریزی خواند و گفت: جوان چون کانون احساسات است و یکی از نیاز های اساسی او تعیین الگو است.

 

وی نقش و وظیفه علماء را در قبال جوانان مهم خواند و گفت: علماء می توانند با تبیین الگویی جامع جوانان را به سوی اسوه کامل سوق دهند.

 

واعظی حضرت علی اکبر (ع) را بهترین الگو ‌برای جوانان خواند و گفت: جوانان با الگو گیری از حضرت علی اکبر(ع) می توانند برای جامعه اثر گذار باشد.

 

حجت الاسلام و المسلمین واعظی در پایان سخنان خویش وظیفه علماء را به رسمیت شناختن و اهمیت دادن به جوانان دانست و گفت: به رسمیت شناختن جوان و حل مشکلات روحی و روانی آن ها از دو طریق ارتباط همزبانی و استفاده از اندیشه و توانمندی آن ها در عرصه های مختلف زندگی میسر می باشد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>