• تاریخ انشار: ۱ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 24797
  • 537 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش ”تبیین جامعه مهدوی در اجتماع بانوان فاطمی“ در هرات برگزار شد

n00183723-b

به مناسبت فرارسیدن فرخنده میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود «عج»، همایشی تحت عنوان “تبیین جامعه مهدوی در اجتماع بانوان فاطمی” در مسجد قمر بنی هاشم، واقع در شهرک المهدی جبرئیل هرات برگزار شد.   به گزارش خبرگزاری آوا، این همایش از سوی بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و […]

به مناسبت فرارسیدن فرخنده میلاد با سعادت منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود «عج»، همایشی تحت عنوان “تبیین جامعه مهدوی در اجتماع بانوان فاطمی” در مسجد قمر بنی هاشم، واقع در شهرک المهدی جبرئیل هرات برگزار شد.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، این همایش از سوی بخش بانوان دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان با حضور زیادی از جوانان، نوجوانان، دانشجویان و بانوان فعال راه اندازی گردیده بود.

 

در این همایش سید عبدالله نایاب، مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در هرات در رابطه با ویژگی های یک جامعه مهدوی که یک منتظر واقعی باید برای رسیدن به آن جامعه تلاش نماید، ایراد سخن نمود.

 

نایاب با اشاره به آیۀ شریفه اظهار داشت: خوبی های این جهان از آن بنده صالح خداست.

 

وی افزود: پیامبر خاتم (ص) یکی از بهترین و برترین اعمال بنده گان صالح خدا را “انتظار فرج” حضرت مهدی موعود «عج» عنوان کردند.

 

آقای نایاب با اشاره به کیفیت انتظار فرج خطاب به حاضرین، تصریح کرد: منظور از انتظار فرج این نیست که ما دست روی دست گذاشته و صبر کنیم، بلکه انتظار فرج دارای ویژگی ها و خصوصیت هایی می باشد که دانستن و عمل کردن به آنها برای شما که ادعای پیروی از حضرت زهرا(س) را دارید، ضروری می باشد.

 

وی ادامه داد: واقعیت های جامعه نشان می دهد که میزان درک و شناخت درست ما از مسئله انتظار فرج و مهدویت بسیار کم است.

 

این جامعه شناس و فعال فرهنگی، یک منتظر واقعی را کسی دانست که همواره برای فراهم نمودن زمینه های ظهور امام زمان «عج» و تبدیل جامعه موجود به یک جامعه مهدوی تلاش کند که در نخست مستلزم شناخت شاخصه های آن جامعه است.

 

وی ادامه داد: اولین مشخصۀ یک جامعه مهدوی “نماز بر پا داشتن” آن جامعه می باشد، چون نماز عمود خیمۀ دین است و اگر نماز قبول نشود، هیچ عملی قبول نخواهد شد.

 

به گفتۀ مسئول دفتر تبیان در هرات، دومین شاخصه یک جامعه مهدوی “اداء حقوق” می باشد که اداء حق دیگران مانند؛ همسر، والدین، فرزندان، همسایه، مسجد، معلم و همچمنان حق خود انسان که عبارت از مسئولیت هایی است که بر دوش انسان گذاشته شده است.

 

وی همچنان ادامه داد: سومین ویژگی جامعه مهدوی و منتظر واقعی “اخلاص و اخلاق” است که خداوند (ج) نبی مکرم اسلام (ص) را برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث به رسالت نمودند.

 

نایاب با یادآوری اهمیت ارزشگرایی در جامعه خاطرنشان کرد: یکی دیگر از شاخصه های مهم جامعه مهدوی ارزشگرایی مبتنی بر عدالت است که متأسفانه در جامعه ما کمتر به انسان های ارزشگرا بها داده می شود.

 

وی در اخیر، عزت مداری و کسب عزت و عزت دیگران را نگهداشتن را بسیار مهم دانسته عنوان نمود که در جامعه مهدوی، اکثر اقشار جامعه اعم از فقیر وغنی، پیر و جوان و خصوصا بانوان به عنوان همسر، مادر، خواهر و مادر بزرگ، عزیز است.

 

از سویی دیگر، سارا محسنی عضو فعال بخش بانوان دفتر تبیان هرات در این همایش، در رابطه با مقام و جایگاه زن در دین اسلام صحبت کرد و گفت: زنان در تمام بلندای تاریخ دچار آسیب های فراوانی شده تا اینکه مردی از جنس مهربانی با دینی به نام اسلام ظهور می کند.

 

بانو محسنی افزود: پیامبر گرامی اسلام زن را به عنوان انسان قلمداد می کند و هویت از دست رفته اش را آشکار می سازد.

وی همچنان ادامه داد: در اسلام زن مادر است و بهشت زیر قدم های او قرار دارد ولی او مسئولیت خطیر انسان سازی و پرورش انسان را بدوش دارد.

 

به گفتۀ این بانوی فعال و آگاه امور فرهنگی؛ در عصر فعلی که انواع تهاجمات فرهنگی و اجتماعی جامعه اسلام را تهدید می کند، وظیفه بانوان و مادران نیز دشوار تر شده است.

 

بانو محسنی خاطر نشان کرد: امروز در جوامع غربی زنان برای بدست آوردن عدالت جنسیتی در سر در گمی هستند، زیرا الگوی مناسب و قانونی که با فطرت و هویت ذاتی شان مطابق باشد، شناخته نشده است.

 

وی در اخیر با اظهار تأسف اظهار داشت: متأسفانه امروز در جوامع اسلامی نیز عده ای از زنان و دختران از اسلام -با وجود بهترین الگو و اسوه ای مانند حضرت زهرا و بهترین قانون مانند قانون اسلام که بیشترین ارزش را برای زنان قائل شده- رویگردان شده و بنحوی دچار از خود بیگانگی هویتی گردیده اند.

 

شایان ذکر است که این همایش با قرائت قرآن کریم، خوانش مقاله، سرود، دکلمه شعر و دل نوشته، مسابقه برای کودکان و جوانان همراه بود.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>