• تاریخ انشار: ۲ ثور ۱۳۹۸
  • سرویس: زنان
  • کد خبر: 24842
  • 393 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش “زنان و انتظار؛ کارکردهای گذشته و راهکارهای آینده” در مشهد مقدس برگزار شد

n00183788-b

به گزارش خبرگزاری آوا،  این همایش با حضور صدها تن از  دوستداران خاندان ائمه عصمت و طهارت، عصر امروز با تلاوت قرآن کریم توسط استاد جلیل اشرفی؛ از قاریان ممتاز کشورمان و پخش سرودهای ملی جمهوری اسلامی افغانستان و ایران آغاز شد.   سپس خانم نظری؛ یکی از بانوان فعال مرکز تبیان که اجرای این […]

به گزارش خبرگزاری آوا،  این همایش با حضور صدها تن از  دوستداران خاندان ائمه عصمت و طهارت، عصر امروز با تلاوت قرآن کریم توسط استاد جلیل اشرفی؛ از قاریان ممتاز کشورمان و پخش سرودهای ملی جمهوری اسلامی افغانستان و ایران آغاز شد.

 

سپس خانم نظری؛ یکی از بانوان فعال مرکز تبیان که اجرای این مراسم را برعهده داشت از حجت الاسلام و المسلمین سید محمد هاشمی راستی؛ مسوول علمای مرکز تبیان برای عرض خیر مقدم به مدعوین و حضار دعوت به عمل آورد.

 

حجت الاسلام  والمسلمین هاشمی طی سخنان کوتاهی ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت ولی عصر(عج)  گفت: سبک زندگی منتظران با فرهنگ مهدویت ارتباط عمیق و ریشه ای دارد و می توان انتظار را سبک خاصی از زندگی در عصر غیبت بر شمرد.

nf00183788-3

وی اظهار داشت: فرهنگ انتظار همان تمامیت اسلام ناب محمدی است و  برگزاری جلسات، محافل و همایش ها یکی از موثرترین مکانیزم ها در پخش و نشر افکار و اندیشه های مهدوی و ترویج سبک زندگی منتظران می باشد.

 

در ادامه خانم هاشمی؛ مسوول بخش بانوان نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهد مقدس، طی سخنانی اظهار داشت: همه ی پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) در برابر امام زمان (عج) مسئول هستند وبرای زمینه سازی ظهور آن حضرت وظایف مهمی دارند. زنان علاوه بر نقش عمومی که عهده دار هستند، می توانند در مواردی به طور خاص ایفای وظیفه نموده، در رابطه با زمینه سازی ظهور حضرت بطور جدی  وارد عمل شوند، وزمینه های ظهور را فراهم نمایند، این مسئله، اهمیت نقش زنان را در زمینه سازی ظهور روشن می نماید.

nf00183788-1

وی خاطر نشان کرد: منتظران واقعی مجدانه میکوشند تا با اجرای دو مسئولیت مهم در جامعه زمینه تحقق ظهور را تسهیل نمایند، نخستین مسئولیت که شاید مهمترین نیز باشد همان خوداندیشی وخودسازی است؛ یعنی منتظِر واقعی قبل از دیگران باید با احیای شاخصه های مهدی پسند ومزین شدن به خصلت های نیک واخلاق اسلامی خود را در زمره یاران واقعی مهدی موعود (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) قرار دهد.

 

مسوول بخش زنان مرکز تبیان در مشهد مقدس، تصریح کرد :جامعه زنان میتوانند پس از شکل گیری جامعه مهدوی با پشتوانه ایمان، در صدد تقویت روحیه جهادی در بین مردم باشند، بنابراین جامعه مهدوی از طریق آگاهی های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی واقتصادی شکل می گیرد، اما زمینه سازی برای ظهور امام عصر (ع) را از دو جهت رشد ایمانی، جهادی و آگاهی سیاسی  و کارسازمانی، ایجاد تشکیلات سیاسی، نظامی و اقتصادی  مورد توجه قرار دهند.

 

وی در تشریح مطلب فوق بیان داشت: برای رویارویی با دشمن؛ فعالیت های اقتصادی و نظامی برای آمادگی فیزیکی لازم است؛باتوجه به اینکه نیروهای مسلمان از سلاح ایمان بهره می گیرند، اما از آماده سازی امکانات مورد نیاز نیزغفلت نشود؛ چرا که پیام آسمانی آنها فرموده است: «هر آن چه در توان دارید به کار بندید». مهیا کردن بستر لازم در ابعاد یاد شده از وظایف جامعه مهدوی است.

 

خانم هاشمی در پایان سخنان خود متذکر شد: زنان برای ایفای نقش مؤثر برای ظهور امام زمان (عجّل الله تعالی فرجه الشریف) باید با وظایف عمومی منتظران آشنا گردند وپس از آن، برای عملکرد بهتر، با نقش های عمومی وهم چنین ویژه زنان آشنایی بیشر پیدا کنند.

 

 

خانم حسنات؛ مدیر موسسه امام باقر(ع) با بیان اینکه انتظار پیامد های خوبی برای زندگی ما خواهد داشت، اظهار نمود:  آثاری که انتظار دارد اول امید به آینده است، ما که برای این دنیا خلق نشده ایم، مومن در هر لحظه زندگی در معرض امتحان است.

nf00183788-2

 

وی با اشاره به برنامه های دشمنان از ترویج فرهنگ و پوشش غربی  در جوامع اسلامی یادآورشد و گفت: تجمل گرایی ، مد گرایی، پوشش های ناهنجار، لباس های تنگ  و کوتاه، با عقاید، ارزش و باور های زنان مسلمان همخوانی و سازگاری ندارد.

 

 

 

مراسم با اجرای گروه سرود آل طه مربوط به مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان ادامه یافت.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛ رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان  نیز به عنوان سخنران اصلی مراسم، پیرامون موضوع همایش “زنان و انتظار؛ کارکردهای گذشته و راهکارهای آینده” سخن گفت .

حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود با بیان اینکه انتظار فرج به طور کل همه اعتقادات اساسی یک فرد مسلمان اعم از توحید ،نبوت و امامت و دیگر عقاید اسلامی را در برمی گیرد  اظهار داشت:  طبعا هم مردان و هم خانم ها در رابطه با بحث انتظار فرج وظایفی دارند،  مطالعات نشان می دهد که از گذشته تا حالا زنان حداقل در دو حوزه  کارهای بیسار مفید و اثر گذاری انجام داده اند.

 

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان خاطر نشان کرد: خانم ها، در عرصه تربیت انسان های منتظر کار اثر گذاری انجام داده اند،با مطالعه در زندگی بزرگان دینی ما ،فقهای ما ،مبارزان ما،مجاهدان ما،و رهبران نهضت های دینی متوجه می شویم که  همه این بزرگواران از دامان  زنان  پاک و انقلابی و خدا جو چشم به این جهان گشودند، و تحت نظر چنین خانم هایی تربیت شدند تا زمینه ها و مقدمات ظهور را فراهم نمایند.

 

حسینی مزاری  با طرح این سوال که  چه عاملی باعث شد که امروز تمام زنان مسلمان در کشور های اسلامی به صورت گسترده در راستای انتظار عمل نکنند، گفت: دو تا عامل باعث شده که زنان مسلمان به صورت گسترده وظایف دینی خودشان را در عرصه انتظار فراموش نمایند و به جای توسل و تمسک به ملاک های دینی و احکام اسلامی و اندیشه مذهبی به گرایشات مادی ، آرایش، چشم و هم چشمی، غیبت ،تهمت ،سخن چینی و اختلاف و زیر پای هم خالی کردن توجه بکنند، وضعیت درونی خود مسلمان ها است.

 

وی افزود، ضعف هایی که در درون کشور های اسلامی، مجموعه های اسلامی و در  نواقصی که در سطح رهبران مسلمان وجود دارد و اگر مردان و آقایان،  خانم ها را حمایت و هدایت می کردند قطعا وضع کشورهای اسلامی این گونه که هست نمی بود.

 

حسینی مزاری از دشمن به عنوان دومین عامل نام برد و بیان داشت:  دشمن دقیقا می داند که در برابر انتظار بایستی چیکار انجام بدهند ،در جهت این که فرج آقا امام زمان(عج) به تاخیر بی افتد چه برنامه های وسیع و گسترده ای را روی دست بگیرند.

 

n00183788-t

رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان گفت: امروز دشمنان برنامه های گسترده ای در سطح کشورهای اسلامی دارند، تا با ایجاد وضعیت نا به هنجار در داخل ملل مسلمان، باعث  عقب افتادن آمدن ظهور حضرت امام زمان (عج)شوند ، که یکی از کار های گسترده و پر مصرف غربی ها در سطح زنان مسلمان می باشد.

 

حسینی مزاری  ابراز داشت: اگر در سطح زندگی خانم ها مطالعه داشته باشید ، در می یابید که اوضاع فردی و اجتماعی زنان ما چقدر متاثر از توطئه ها و تبلیغات دشمنان است به خصوص در کشور ما افغانستان، امروز غرب همان مقدار پول و اسلحه و رسانه و مواد نرم و سخت علیه مردان مبارز مصرف می کنند، بیشتر از آن را در برابر زنان مسلمان ما مصرف می کند .

 

این فعال فرهنگی در  بخشی دیگر از سخنان خود که مشروح آن در یک گزارش جداگانه منعکس می شود، تصریح کرد: امروز زنان به عنوان بنیان خانواده در افغانستان مورد توجه و هجمه جدی غرب قرار دارند، از یک طرف افکار سکولاریستی زنان مسلمان را مورد تهاجم قرار داده و از طرف دیگر افکار وهابیت.

 

پخش کلیپ در مورد حمله تروریستی هفتم جدی سال ۹۶ به دفاتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان و خبرگزاری صدای افغان(آوا) دیگر برنامه  همایش “زنان و انتظار؛ کارکردهای گذشته و راهکارهای آینده”  بود که مورد توجه حضار قرار گرفت، به نحوی که عملکرد و فعالیت های مرکز تبیان طی سه دهه گذشته تحسین آنان را برانگیخت و از سویی هم هدف قرار گرفتن این تشکیلات ولایی از سوی گروه تروریستی داعش که ۵۲ شهید و بیش از نود زخمی برجای گذاشت، همگان را متاثر ساخت.

 

شایان ذکر است که به تعدادی از مدعوین به قید قرعه جوایز نفیسی اهدا شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>