• تاریخ انشار: ۲۸ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26703
  • 592 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

همایش “غدیرخم؛ سرآغاز تداوم راه نبوت در قامت امامت” در مشهد مقدس برگزار شد

n00190252-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این همایش خانم هاشمی؛مسوول بخش بانوان نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهدمقدس ضمن تبریک ایام خجسته و بامیمنت عید سعید غدیر گفت:آنچه که در منابع معتبر اسلامی نقل شده این است که پس از حجه الوداع نبی اکرم (ص) در محلی به نام غدیرخم فرود […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، در ابتدای این همایش خانم هاشمی؛مسوول بخش بانوان نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در مشهدمقدس ضمن تبریک ایام خجسته و بامیمنت عید سعید غدیر گفت:آنچه که در منابع معتبر اسلامی نقل شده این است که پس از حجه الوداع نبی اکرم (ص) در محلی به نام غدیرخم فرود آمدند تا درتداوم رسالت، امت را به امامت دعوت نمایند و آنان را در برکه یی به نام غدیر، که ژرف تر از دریاها و وسیع تر از سینه های اقیانوس است با امام پیوند ولایت بزند تامبلغ بلوغ مکتب و اکمال دین گردد و امت را پس از خویش با رهبری امیرمؤمنان، از حیرت وسردرگمی نجات دهد. چراکه جامعه ی بی امام  مانند گله بی شبان، راه بی علامت و شب بی چراغ است.

nf00190252-1

وی گفت:رفتن بدون راهنما، سالک را به بیراهه میبرد، عمل بدور از رأی و نظر امام معصوم، اساس باورها را در باتلاق شک و تردید فرو خواهد برد، و حرکت بی بصیرت، دوری روز افزون از مقصد را به دنبال خواهد داشت.

 

خانم هاشمی بیان کرد: از این رو در مراسم باشکوه غدیر نبی اکرم(ص) برخاستند و با فریاد رسا و استوار رسالتشان را تکمیل نمودند، وفرمودند ای، مردم! این، آخرین ودیعتی است که عشق بر شانه‏‌های خسته ولی صبور من گذاشته است، مژده می‌‏دهم شما را به پیوند خدا و ملکوت با زمین، به پیوند بی‏‌وقفه نور و رنگین کمان، به بارانی که ریشه در خاک دارد و آسمان به شستن سر و روی خودش با آن، مباهات می‏‌کند.

 

در ادامه این همایش، حجت السلام و المسلمین سید عیسی حسینی مزاری؛رئیس عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان طی سخنانی گفت:وقتی صحبت از استرداد استقلال افغانستان می شود به صورت طبیعی نام امان الله خان مطرح می شود. در رابطه با اینکه حامل استرداد استقلال افغانستان جناب امان الله خان است و از این بابت و جهت های دیگر قابل تقدیس و تکریم است یا نیست، دیدگاه های مختلفی وجود دارد، بعضی که طرفداران امان الله خان هستند  و بیشتر هم از جمع سکولار ها و غرب گراها در افغانستان هستند و نیز از تبار قوم پشتون اینها بیشتر گرایش به تکریم و تقدیس امان الله خان دارند.

 

رئیس  عمومی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنین افزود:طیف دیگر مخالفین امان الله خان از جمع مسلمانان هستند و اگر مسلمان هم نباشند، حداقل وطن دوست هستند. این ها به هر حال بین مباحث شکلی و محتوایی تفکیک قائل می شوند و می گویند که از نظر شکل شاید امان الله خان برخی خدمات را انجام داده باشد،اما از نظر محتوا آنچه امان الله خان مرتکب شد نه به عنوان خدمت ملی بلکه به عنوان یک خیانت ملی ست.

nf00190252-2

سید عیسی حسینی مزاری در بخشی از سخنان خود به مولفه های یک کشور مستقل و دارای استقلال اشاره کرد و گفت: استقلال نیاز به مولفه هایی دارد، اگر این مولفه ها وجود نداشته باشد، استقلالی وجود ندارد، نیازی هم به بحث درباه مخالفت  با امان الله یا موافقت با امان الله خان نخواهد بود.

 

وی اولین مولفه را هویت ملی عنوان کرد و اظهار داشت: اگر در یک کشور هویت ملی وجود داشت، هویت ملی یعنی احساس تعلق و وفاداری به عناصر و نمادهای مشترک در اجتماع. اگر افراد یک کشور و جریان های یک کشور به عناصر و نمادهای مشترک وفادار بودند و تعلق خاطر داشتند و همه قبول داشتند اینجا هویت ملی شکل میگیرد. این وجود هویت ملی اولین مولفه ی وجود استقلال در یک کشور است.

 

حسینی مزاری ملت شدن را دومین مولفه لازمه استقلال یک کشور بر شمرد و گفت: وقتی هویت ملی شکل گرفت ملت بوجود میاید. ملت اگر بوجود آمد این دومین مولفه ی استقلال را تشکیل میدهد.

 

او در ادامه سخنان خود که گزارش تکمیلی آن جداگانه منتشر خواهد شد، اتکا به داشته های شهروندی، خودکفایی اقتصادی، عدم وابستگی فرهنگی  ، سیاسی، نظامی امنیتی را نیاز اولیه ایجاد یک نظامی قدرتمند و توانمند ملی  دانست و تاکید کرد، با محقق شدن این مولفه ها در کشور استقلال بوجود خواهد آمد.

 

در ادامه این همایش حجت الاسلام والمسلمین محمد روحانی؛ مسول شورای سرپرستی حوزه علمیه صادقیه هرات در بخش آخر این همایش با بیان این که خداوند متعال پیامبر اسلام را با تعابیر زیبایی برمی شمرد گفت:خدای متعال پیامبر عزیزش را گرامی می دارد،تا جایی که فرمانش این است که اطلاعات از پیامبر اعظم ، اطاعت از خداست و همین طور تعابیر زیبایی را در رابطه با پیامبر بزرگوار اسلام استفاده می کند و بعد هم می بینیم که در بعضی از موارد لحن قرآن کریم،تغییر می کند.

 

وی ادامه داد:آیاتی درباره پیامبر بزرگوار اسلام گفته می شود که در ظاهر سنخیتی با آیات وحی ندارد اما این اهمیت موضوع را می رساند،که چقدر در رابطه با موضوعات مختلف حساسیت وجود دارد که همه بر مبنای این حساسیت بتوانیم تعریف خاص خودش را داشته باشیم و به آن مطالب عمل بکنیم .

nf00190252-3

مسول شورای سرپرستی حوزه علمیه صادقیه هرات افزود:به عنوان مثال خدای متعال پیامبر اعظم را به عنوان الگو و هدایت گر معرفی می کند،پیامبر را به عنوان اسوه حسنه و الگوی مناسب به بشریت معرفی می کند، و می فرمایند که اگر بخواهید راه سعادت را بپیماید این الگوی مناسب است.

 

تلاوت قرآن توسط مجتبی شریفی و اجرای برنامه توسط گروه سرود آل طاها مربوط به مرکز تبیان از دیگر برنامه های این همایش باشکوه بود.

 

 

گزارش تکمیلی متعاقبا ارسال می شود

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>