• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 20212
  • 503 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وابستگی علمی و اقتصادی، زمینه‌ساز تهاجم فرهنگی در افغانستان شده‌است

n00168369-b

به گزارش آوا، خان‌محمد اخلاقی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در گفتمانی با موضوع تهاجم فرهنگی در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف شرکت کرده بود، گفت: نقطه آغاز تهاجم فرهنگی در کشور ما از زمان اشغال جماهیر شوروی بود که تاکنون توسط مؤسسات، اتحادیه ها و پروژه بگیرهای غربی ادامه داده می شود. […]

به گزارش آوا، خان‌محمد اخلاقی؛ دانشجوی دانشگاه بلخ که در گفتمانی با موضوع تهاجم فرهنگی در مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان در مزار شریف شرکت کرده بود، گفت: نقطه آغاز تهاجم فرهنگی در کشور ما از زمان اشغال جماهیر شوروی بود که تاکنون توسط مؤسسات، اتحادیه ها و پروژه بگیرهای غربی ادامه داده می شود.

 

اخلاقی اذعان داشت: دومین اقدام هجوم فرهنگی در کشور، رقابت اطلاعاتی قدرت های جهانی به‌خصوص امریکا و روسیه است که فیسبوک یک بانک اطلاعاتی برای امریکا محسوب می شود.

 

او با اشاره به پیامدهای منفی فیسبوک گفت: کاربران صفحات اجتماعی متوجه باشند که از رخنامه خود به عنوان مرکز اطلاعات استفاده نکنند.

 

اقبال کمال؛ فعال فرهنگی ولایت بلخ نیز گفت: تهاجم فرهنگی در افغانستان یک امر معنوی است که در جامعه ما حتی وابستگی علمی، اقتصادی و چالش های بزرگ دیگر، زمینه حملات فرهنگی غرب را فراهم نموده است.

 

کمال تصریح کرد: عوامل غربی در قالب ها و چهره های مختلف چنان بر ما نفوذ کرده اند که حتی از روی بیکاری خود را در فیسبوک و امثال آن غرق می‌کنیم.

 

وی افزود که نخستین قدم برای مبارزه با تهاجم فرهنگی غربی رهایی از بند وابستگی علمی و اقتصادی می باشد.

 

صفت الله رضایی؛ یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه بلخ گفت: فرهنگ‌ یعنی شناخت ارزش ها و عنعنات مردم که در یک جغرافیا زندگی می کنند.

 

وی افزود که متاسفانه ارزش ها، عنعنات و فرهنگ مردم افغانستان مورد تهاجم شدید قرار گرفته است. مردم بدانند که ضربه اقتصادی بر پیکر یک کشور قابل جبران است و احیای دوباره آن ممکن می باشد؛ اما جبران ضربه فرهنگی جبران و حتی ناممکن است.

 

وی گفت: برای هر فرد جامعه لازم است که از هر طریقی که امکان دارد از فرهنگ خود دفاع کند تا اینکه یک زندگی راحت و فرهنگ اصیل داشته باشد.

 

سیدعلی اکبر موسوی؛ طلبه حوزه علمیه نیز با اشاره به عوامل تهاجم فرهنگی و بی حجابی گفت: یکی از عوامل بی حجابی در جامعه عدم آگاهی از حجاب و آثار آن است. اگر زن مسلمان از فلسفه حجاب و آثار آن آگاهی داشته باشد هیچ وقت تن به پوشش های مبتذل نمی دهد. دومین عامل و اثر بی حجابی در جامعه آموزش های نادرست و اعتقادات بی پایه است. آموزش نادرست و تعلیم و تربیه غربی سبب بی حجابی در جامعه می شود .

 

آقای موسوی ادامه داد: سومین عامل بی حجابی در جامعه ضعف ایمان و اعتقادات مذهبی و اخلاقی است. اگر زن و مرد مسلمان در قلب شان ایمان به خدا و روز جزا داشته باشند هیچ وقت تن به پوشش نامناسب نمی دهند. عامل چهارم بی حجابی تهاجم فرهنگی و غرب زدگی است. کشورهای غربی توسط آلات و ابزارهای فرهنگی می خواهند کشورهای اسلامی را استحاله فرهنگی کنند و فرهنگ های اسلامی را از بین ببرند و فرهنگ بی بند باری و غیر اخلاقی را جایگزین سازند .

 

وی علاوه کرد که عامل پنجم بی حجابی رسانه های جمعی مثل تلویزیون رادیو و سینما می باشند که نقش زیادی در بی حجابی در کشور ما دارند.

 

قابل ذکر است که گفتمان دانشجویی دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف هر هفته روز جمعه ساعت ۹ صبح برگزار می شود.

 

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>