• تاریخ انشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 26688
  • 527 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

واقعه غدیر خم آخرین دستور خداوند بر پیامبر/فلسفه غدیر هدف نهایی اسلام است

n00190107-b

عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان در بلخ گفت: پیامبر (ص) بعد از ادا مراسم حجت الوداع در ۱۸ ذی الحجه بیش از یکصد هزار حاجی را در منطقه غدیر خم جمع نمود و آخرین دستور خداوند متعال را اجرا کرد و با ولایت حضرت علی (ع) دین اسلام را کامل و نعمت را بر بشریت […]

عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان در بلخ گفت: پیامبر (ص) بعد از ادا مراسم حجت الوداع در ۱۸ ذی الحجه بیش از یکصد هزار حاجی را در منطقه غدیر خم جمع نمود و آخرین دستور خداوند متعال را اجرا کرد و با ولایت حضرت علی (ع) دین اسلام را کامل و نعمت را بر بشریت تمام نمود.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)، حجت الاسلام محمد اسحاق بهروزنژاد عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان در بلخ پیرامون گفتمان دانشجویی ” غدیر منادی وحدت در سایه امامت ” گفت: فلسفه غدیر هدف نهایی اسلام است چون آنچه را که دین اسلام به ارمغان آورده امامت می باشد.

 

وی افزود: پیامبر (ص) بعد از ادا مراسم حجت الوداع در ۱۸ ذی الحجه بیش از یکصد هزار حاجی را در منطقه غدیر خم جمع نمود و آخرین دستور خداوند متعال را اجرا کرد و با ولایت حضرت علی (ع) دین اسلام را کامل و نعمت را بر بشریت تمام نمود.

 

این عضوی شورای اخوت اسلامی افغانستان ادامه داد: حضرت محمد (ص) طبق دستور خداوند با نصب حضرت علی (ع) به منسب امامت و جانشینی رسالت خود را کامل و دین را به کمال رسانید‌.

 

بهروز نژاد اظهار داشت: هزاران محقق اسلامی با مطالعه تاریخ و صد ها کتاب واقعه غدیر خم را ثابت ساخته اند، فلسفه غدیر فلسفه اسلام است چون دین اسلام با رهبری پیامبر (ص) آمد تا بشر را از ظلمت بیرون و به سوی روشنایی رهنمایی کند واقعه غدیر این مسئولیت را بعد از حضرت محمد(ص) به حضرت علی (ع) واگذار نمود بنابراین بررسی و مطالعه دقیق از حادثه غدیر خم رسالت همه مسلمانان می باشد.

 

وی یادآور شد: جوانان مسلمان باید با پیروی از پیامبر رحمت حضرت علی (ع) و حادثه غدیر را به معرفی بگیرند، اختلاف و تعصب در این امر کارساز نیست چرا؟ چون یکی از فلسفه های غدیر برپایی حکومت اسلامی توسط رهبر مسلمان و صالح می باشد پس جوانان وظیفه دارند تا طبق منطق و احکام دین اسلام به ترویج و گسترش واقعه غدیر خم بپردازند.

 

حجت الاسلام سجادی کارشناس مسائل دینی و اجتماعی خاطر نشان ساخت: گهگاهی شنیده می شود که واقعه غدیر خم باعث اختلاف و تعصب میان مذاهب می گردد نه! اشتباه است، بحث غدیر جنجالی و مخالف با مذاهب نیست بلکه غدیر منادی وحدت مسلمانان جهان است.

 

وی گفت: اهلبیت (ع) و قرآن دو امانت پیامبر (ص) در میان امت شان می باشد و هیچگاه این دو از هم جدا نبودند نمونه‌اش امام حسین (ع) حتی سر مبارکش روی نیزه قرآن تلات کرده است.

 

سجادی افزود: منظور پیامبر (ص) از “من کنت مولا فعلی مولا” تنها دوستی با حضرت علی نیست بلکه حکم جانشینی آن حضرت می باشد، کدام عقل و منطق می‌پذیرد که حضرت محمد (ص) هنگامی که عازم جنگ های بیرونی می‌شدند جانشین تعیین می کرده اما بعد از رحلت شان سرنوشت امت اسلام را بدون تعیین سرپرست و جانشین در نظر بگیرد.

 

وی تصریح کرد: حضرت ابوبکر بعد از خطبه غدیر نخستین فردی بود که به حضرت علی (ع) تبریکی داده اند، آیا فردی برای اعلام دوستی ساده تبریکی میدهد؟

 

کارشناس مسائل دینی و اجتماعی افزود: اساس و فلسفه غدیر اصلاح امت است نه اختلاف افگنی میان امت، پس حدیث غدیر را مطالعه نکنید بلکه ضرورت امامت و جانشینی پیامبر (ص) را درک و بررسی نماید.

 

وی خطاب به برادران اهل سنت گفت:مذهب اهل سنت قابل احترام است اما این را در نظر داشته باشیم که حضرت ابوبکر بعد از خود جانشین تعیین کرده بتواند ولی حضرت محمد (ص) جانشین تعیین نکند عقلانی و منطقی نیست.

 

این عالم دین ادامه داد: پیامبر (ص) دستورات مسجد رفتن و رفع حاجت را برای مسلمانان معین کرده تا در مسجد با پای راست وارد شوند و در دستشویی با پای چپ بروند حالا چطور بپذیریم که چنین پیامبر جانشین و سرپرست امت اسلامی را مشخص نکرده است.

 

قابل ذکر است: گفتمان دانشجویی خبرگزاری صدای افغان آوا هر هفته روز جمعه ساعت ۸:۳۰ صبح در سالن جلسات مرکز فعالعیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهرمزارشریف برگزار می گردد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>