• تاریخ انشار: ۵ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: فرهنگی
  • کد خبر: 12083
  • 840 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وجود مقدس فاطمه معصومه(س) سر زمین کویر، بی آب و علف قم را به مرکز تمدن اسلامی تبدیل کرد

n00147131-b

وجود این بانوی بزرگوار سرزمین کویر، گرم و بی آب علف قم را به زیارتگاه عاشقان، مرکز علم، فرهنگ و تمدن اسلامی تبدیل کرد.     به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، به مناسبت فرا رسیدن هفته کرامت گفتمان پژوهشی؛ تحت عنوان فاطمه معصومه(س) الگوی نجابت انسانی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان […]

وجود این بانوی بزرگوار سرزمین کویر، گرم و بی آب علف قم را به زیارتگاه عاشقان، مرکز علم، فرهنگ و تمدن اسلامی تبدیل کرد.

 

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان( آوا)، به مناسبت فرا رسیدن هفته کرامت گفتمان پژوهشی؛ تحت عنوان فاطمه معصومه(س) الگوی نجابت انسانی از سوی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان با حضور علما، روحانیون، دانشجویان، فرهنگیان و اقشار مختلف مردم درکابل برگزار شد.

 

سید رحمت الله ناصری؛ استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به فضیلت حضرت فاطمه معصومه(س) و همچنین نقش والدین در تربیت فرزند، فضیلت دختر داری در اسلام، چرایی تبعیض میان دختر و پسر درجامعه افغانستان و راهکارهای آن گفت: فاطمه معصومه(س) تربیت شده خانواده عصمت و یکی از الگوی های برتر و نمونه برای زنان عالم می باشد.

 

وی افزود: فاطمه معصومه(س) الگوی نجابت انسانی است که وجود این بانوی بزرگوار در سرزمین کویر، گرم و بی آب علف قم را به زیارتگاه عاشقان، مرکز علم، فرهنگ و تمدن اسلامی تبدیل کرده است.

 

ناصری ادامه داد: پیش از آن قم منطقه ای بود که حتی آبش قابل آشامیدن نبود، اما از برکت وجود فاطمه معصومه(س) به بزرگترین مرکز علمی تبدیل شد که از زمان تاسیس حوزه علیمه صدها تن از انسان های بزرگ را در درون خود پرورش داده است.

 

استاد حوزه و دانشگاه اظهار داشت: حضرت روح الله امام خمینی(ره) از جمله کسانی بود که از حوزه علیمه قم برخواست و تحول عظیم جهانی را بوجود آورده و زورمندان جهان در برابر نهضت خدایی این مرد زانو زدند.

 

وی با اشاره به تبعیض میان دختران و پسران در افغانستان گفت: فقر و عدم آگاهی از عمده ترین عوامل تبعیض میان زن و مرد در افغانستان به شمار می رود.

 

ناصری خاطر نشان ساخت: بهترین راهکار برای بیرون رفت از مشکل تبعیض فراگیر کردن آموزه های دینی در خانواده و اجتماع است چرا که عدم آگاهی علمی، بی توجهی به فرهنگ و فرائض دینی سبب می شود پدرو مادر  که نقش اساسی در تربیت فرزندان دارند برخورد دو گانه با آنها داشته باشند که یقیناَ این کار نتیجه نا مطلوبی را به دنبال دارد.

 

حجت الاسلام و المسلمین یار محمد رحمتی؛ از کارشناسان دیگر این گفتمان حرم حضرت فاطمه معصومه(س) را یکی از زیارتگاه های معروف در جهان عنوان کرد و ابراز داشت: امام صادق(ع) در روایتی فرمودند: برای خداوند حرمی است درمکه و رسول خدا نیز حرمی دارد در مدینه و همچنین حرم حضرت امام علی(ع) در کوفه است و حرم فاطمه معصومه نیز در قم.

 

رحمتی افزود: برای فضیلت حضرت فاطمه معصومه(س) همین بس که امام جواد(ع) گفته است هرکس حرم عمه ام را در قم زیارت کند گویا مارا زیارت کرده است.

 

وی عنوان کرد: والدین باید با توجه به درنظر گرفتن الگوهای برتر نقش موثری در تربیت فرزند داشته باشد و به تبعیت از معصومین به امور فرزندان خود بپردازند.

 

وی در این زمینه به روایتی از امام صادق(ع) اشاره کردو گفت: آن حضرت تاکید می کند که فرزندان خود را بزرگ بشمارید تا احساس حقارت نکنند و در ضمن ادب و تربیت آنان را نیز فراموش نکنید.

 

یار محمد رحمتی با اشاره به فضیلت دختر داری در اسلام یاد آور شد: خداوند با فرستادن سوره مبارکه کوثر بر سنت سیئه عرب قبل از اسلام خط بطلان کشید و برای زنان فضیلت و کرامت بخشیدکه در همین راستا روایات مختلفی از معصومین(ع) در رابطه با فضیلت زن وارد شده و حضرت رسول گرامی اسلام(ص) نیز فرموده اند در هر خانواده ای که چهار دختر وجود داشته باشد محبوبترین خانواده در نزد من است.

 

کارشناس حاضر در گفتمان ابراز داشت: اگر دختر درست تربیت شود نه تنها در خانواده ها بلکه درجامعه و حتی جهان تاثیرمثبت خواهد داشت.

 

روح الله عاشوری یک تن از اعضای نهاد اجتماعی ماندگار نیز در ادامه همایش گفت: تبعیض به معنی فرق قائل شدن و جانبداری بی مورد از کسی و یا جمعی است که در افغانستان متاسفانه در بسیاری از موارد این پدیده وجود دارد، عوامل تبعیض جنسیتی در افغانستان میتواند عامل فقر،عدم آگاهی مردم و عوامل مختلف اجتماعی دیگر باشد.

 

وی افزود: والدین به دلیل اینکه پسران زودتر صاحب کار می شوند و عامل درآمد برای خانواده محسوب می گردند و نقش اساسی در چگونگی اقتصاد خانواده دارند از این نظر بیشتر مورد توجه پدر و مادر قرار می گیرند هر چند، عدم آگاهی و محروم بودن هفتاد در صد مردم افغانستان از نعمت سواد علت دیگری تبعیض جنسیتی درکشور می باشد.

 

عضو نهاد اجتماعی ماندگار ابراز داشت: ذهنیت دیگری که در اکثر خانواده ها حاکم است این است که پدر و مادر فکر می کنند که تنها پسران است که عسای پیری آنان می شود بنا بر این توجه بیشتری به فرزند پسر تا دختر دارند.

 

لازم به ذکر است که گفتمان امروز با جمع بندی کلی توسط حجت الاسلام و المسلمین سید محمد باقر واعظی رییس مرکز فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تبیان پایان یافت.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>