• تاریخ انشار: ۹ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20083
  • 265 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

وظیفه امام تنها مباحث علمی و عبادی نیست/ بخشی عمده‌یی از زندگی امام رضا(ع)، سیره سیاسی ایشان است

n00168104-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید رضا موسوی؛ یکی از دانشجویانی که در گفتمان دانشجویی “زیر سایه خورشید هشتم” مرکز تبیان در مزارشریف صحبت می‌کرد، در مورد سیره زندگی امام رضا(ع) صحبت نمود و گفت: سیره سیاسی امام رضا(ع) در سه دوره خلاصه می شود.   وی افزود: در ده سال اول امامت امام(ع) که […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، سید رضا موسوی؛ یکی از دانشجویانی که در گفتمان دانشجویی “زیر سایه خورشید هشتم” مرکز تبیان در مزارشریف صحبت می‌کرد، در مورد سیره زندگی امام رضا(ع) صحبت نمود و گفت: سیره سیاسی امام رضا(ع) در سه دوره خلاصه می شود.

 

وی افزود: در ده سال اول امامت امام(ع) که همزمان  با حکومت هارون‌الرشید بود؛ آن‌حضرت از آزادی نسبی برخوردار بودند و از این زمینه استفاده کرده و فعالیت‌های‌شان را تا حد توان گسترش دادند.

 

موسوی دوره دوم امامت حضرت را در زمان خلافت امین عباسی بیان کرد و گفت: در این دوره، امام فعالیت‌های گسترده‌یی را در عرصه سیاست و فرهنگ انجام‌ دادند و شاگردان زیادی را نیز تربیت نمودند.

 

به گفته وی، زندگانی سیاسی امام رضا(ع) در دوران سوم، همزمان با پنج سال حکومت مأمون عباسی بود و مامون برای حضرت پیشنهاد ولایت عهدی را نمود.

 

این دانشجو به هدف پیشنهاد مأمون از ولایت عهدی به امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت:  یکی از دلایل مامون این بود که می‌خواست از طریق قبولاندن ولایت عهدی به امام، وانمود کند که می‌خواهد ‌حکومت را به صاحب اصلی آن برگرداند.

 

به گفته موسوی، هدف از قبول کردن ولایت عهدی امام رضا(ع) اولا اجبار بوده و ثانیا حضرت می‌خواسته از طریق پذیرفتن ولایت عهدی به پیروانش گوشزد نماید که آن‌ها در عرصه سیاست نیز فعالیت می‌کنند و وظیفه امام تنها بحث و کارهای علمی و عبادی نیست.

 

وی ضمن این‌که تاکید نمود مسلمانان باید از سیره امام رضا(ع) الگو بگیرند، هم‌چنان گفت: یکی دیگر از دلایلی که امام ولایت عهدی مامون را قبول کرد، می‌خواست از این طریق چهره واقعی مامون(حاکم آن زمان) را به مردم معرفی نماید که همان‌طور هم شد.

 

هم‌چنان خان محمد اخلاقی، یک تن از دانشجویان دیگر در مورد سخنان امام رضا(ع) در این گفتمان خاطرنشان کرد: امام رضا(ع) فرموده است: دوست هرکس عقل او و دشمن هرکس، جهل و نادانی اوست.

 

وی هم‌چنان اذعان داشت: امام(ع) فرموده است: مهرورزی و دوستی با مردم، نصف عقل است.

 

هم‌چنان سجاد عباسی، فعال فرهنگی در ولایت بلخ در مورد این‌که امام رضا(ع) امام ‌هشتم شیعیان ‌است، اما به آن حضرت قبله هفتم می گویند، اشاره کرد و گفت: بارگاه و مدفن ائمه معصومین(ع) هفت تا می‌باشد که هفتم‌اش در مشهد مقدس، یعنی آرامگاه امام رضا(ع) است.

 

گفتنی است که کارشناس این گفتمان، حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحمید مدقق، استاد حوزه علمیه و  یکی از عالمان دینی در ولایت بلخ بود که روی سر فصل‌های “وحدت در سیره خورشید هشتم، سیره سیاسی حضرت امام رضا(ع) و چرایی قبول کردن ولی‌عهدی مامون توسط امام(ع)” در حضور دانشجویان و طلاب حوزات علمیه صحبت نمودند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>