• تاریخ انشار: ۲۷ دلو ۱۳۹۸
  • سرویس: آئین و اندیشه
  • کد خبر: 29580
  • 229 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

ولادت حضرت زهرا (س) خط و مسیر تاریخ را تغییر داد

n00203634-b

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-مزارشریف: گفتمان دانشجویی به مناسبت تولد حضرت زهرا (س) تحت عنوان “ولادت حضرت زهرا، روز زن در افغانستان” با حضور تعدادی از دانشجویان و کارشناسان دینی در مزار شریف برگزار شد. در این گفتمان دانشجویی، زهرا احمدی استاد حوزه علمیه و اسماعیل متوکل عالم دین، روی سرفصل وجهه نام گذاری روز ولادت […]

خبرگزاری صدای افغان (آوا)-مزارشریف: گفتمان دانشجویی به مناسبت تولد حضرت زهرا (س) تحت عنوان “ولادت حضرت زهرا، روز زن در افغانستان” با حضور تعدادی از دانشجویان و کارشناسان دینی در مزار شریف برگزار شد.

در این گفتمان دانشجویی، زهرا احمدی استاد حوزه علمیه و اسماعیل متوکل عالم دین، روی سرفصل وجهه نام گذاری روز ولادت حضرت زهرا (س) به عنوان روز زن و احیاگر شخصیت زنان جهان، همچنین اهمیت تجلیل از این روز به عنوان روز زن در افغانستان و لزوم تبعیت از سیره این بانوی بزرگ اسلام بحث و تبادل نظر کردند.

nf00203634-3

همچنان اسدالله ناطقی یکی از شهروندان مزارشریف گفت که در شان و منزلت مادر باید این گفت مادران این سرزمین در طول تاریخ نقش مهمی در آبادانی کشور داشتند و نام شان در تاریخ جاویدان خواهد بود.

n00203634-b
سیدیعقوب هاشمی دانشجوی دانشگاه بلخ نیز گفت که ولادت حضرت زهرا(س) خط بطلانی بود بر اعتقاد کسانی که دختران را لایق زندگی نمی‌دانستند. او افزود: این بانوی بزرگ اسلام خط و مسیر تاریخ را تغییر داد.

n00203634-t

nf00203634-1

محمد رجا محمدی دانشجوی دانشگاه بلخ در این گفتمان دانشجوی بیان کرد که در طول تاریخ زنان به سه طیف تقسیم شدند، زنان سنت‌گرا که مسایل سنتی برای شان اهمیت دارد و معتقدند که ارزشی بالاتر از مسایل سنتی وجود ندارد، زنان تجددگرا که به جای فرهنگی شدن، فرنگی می‌شوند و در هر مکانی چهره خود را تغییر می‌دهند، و گروه سوم زنانی مبارزی است که تعدادشان اندک هستند که نقش مهمی در رساندن جامعه به وضعیت مطلوب دارند.
یلدا موسوی یکی دیگر از اشتراک کنندگان در این گفتمان دانشجویی، با بیان اینکه علت اصلی مشکلات کنونی جامعه، مخصوصا زنان افغانی، کم‌توجهی به الگوی‌های بارز اهلبیت است، گفت که اگر از زندگی اهل‌بیت آگاهی کامل داشته باشیم و توصیه های آنان را عملی کنیم به سعادت هر دو جهان خواهیم رسید.

وی حضرت زهرا (س) را الگوی کامل برای زنان جهان دانست و گفت که ما باید زندگی دختر پیامبر اسلام را به درستی مطالعه و روش های زندگانی آن حضرت را در زندگی خود پیاده کنیم.
بصیر محمدی یکی از اشتراک کنندگان در این برنامه نیز معتقد است که در جامعه به زنان گفته می‌شود که باید از حضرت زهرا (س) الگو بگیرند، اما به مردان در مورد الگو گرفتن از حضرت علی و پیامبر اکرم توصیه ای نمی‌شود، در حالی که باید به هر دو قشر به گونه یکسان نگاه شود تا زندگی اهلبیت برای آنان الگو باشند.

nf00203634-2

آقای محمدی گفت که در جامعه افغانستان، بخشی از رسوم، دوران جاهلیت وجود دارد که از آن جمله می توان به ندادن حق انتخاب همسر برای دختران اشاره کرد و باید در مقابل این فرهنگ نادرست مبارزه کرد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>