• تاریخ انشار: ۸ اسد ۱۳۹۷
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 20089
  • 250 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پوشش و حجاب وسیله پرستش حق و نشان دهنده فرهنگ یک جامعه است

n00168043-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد باقر واعظی کارشناس گفتمان “چرایی ضرورت حجاب برای زنان” که از سوی مرکز فعالیت های فر هنگی اجتماعی تبیان درکابل بر گزار شد با اشاره به اینکه یکی از معیارهای مهمی که جامعه را از جنگل، و انسان را از حیوان متمایز می سازد […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا)،حجت الاسلام و المسلمین “سید محمد باقر واعظی کارشناس گفتمان “چرایی ضرورت حجاب برای زنان” که از سوی مرکز فعالیت های فر هنگی اجتماعی تبیان درکابل بر گزار شد با اشاره به اینکه یکی از معیارهای مهمی که جامعه را از جنگل، و انسان را از حیوان متمایز می سازد پوشش و حجاب است گفت: گذشته از همه پیامدهای تلخ و ناگوار، بی حجابی و برهنگی خلاف فطرت بشر و طبیعت زنان است.

 

وی افزود: عقل سلیم نیز ما را به پوشش و حجاب دستور می دهد و آن را مایه کرامت و حفظ انحرافات و بیهودگی ها و پوچی ها و موجب استواری انسان می داند و آنچه را که باعث بی عفتی و پیامدهای شوم برهنگی می شود مذموم و ناپسند می داند.

 

این عالم دینی ادامه داد: اولین خاصیت حجاب و پوشش، آرامش روانی است زیرا زن بی حجاب در جامعه آسیب پذیر بوده وهر لحظه ممکن است ملعبه دست هوس بازان و افراد بی بندوبار قرار گیرد، لذا بدون پوشش مناسب هیچگاه در بیرون از خانه امنیت روحی ندارند.

 

واعظی تصریح کرد:  پوشش ظاهری هرانسانی بیانگر اعتقاد درونی اوست و انسان مسلمان چون پوشش را وسیله ای برای پرستش حق وتقرب به او می داند ازاین رو لباسی می پوشد که خداپسند بوده ،با فرهنگ دینی واسلامی او سازگار باشد چراکه پوشش هرجامعه ای نشان دهنده فرهنگ آن جامعه ونشان دهنده شخصیت افراد آن  می باشند.

 

وی  اظهار داشت: هرچند اغلب کشورهای اسلامی همیشه به مسئله حجاب اهمیت داده و آنرا برای امنیت روحی زنان وکاهش فساد درجامعه حیاتی میدانند، اما درجهان امروز ترویج فر هنگ برهنگی و بی حجابی از سوی غربیها حتی این ارزش را درکشورهای اسلامی کم رنگ کرده و عده ای از زنان مسلمان در برابر این دستور اسلام و قرآن گاهی دهن کجی می کنند.

 

 

کارشناس  مسائل دینی  خاطر نشان ساخت: چیزی که  دررابطه باحجاب مطرح می گردد فعالیت های اجتماعی زنان است عده ای حجاب وحفظ عفت را مانع فعالیت های اجتماع زنان می دانند واین درحقیقت طرزتفکر غلط غرب است که به ما می گوید حجاب مانع رشد وترقی زنان است.

 

واعظی عنوان کرد:  دراسلام شرکت زنان درمجامع برای رفع نیازمندی های ضروری واحقاق حق بلامانع می باشد چنانکه حضرت خدیجه کبری (س) و بانوی دو عالم حضرت زهرا (س) و سایر زنان بزرگ در تاریخ بشر گاهاًبرای رفع نیازمندی های خانه واحقاق حق خویش بارعایت کامل حجاب دست به فعالیت های اجتماعی می زدند و دربیرون ازخانه حضورمی یافتند.

 

وی ابراز داشت: فعالیت زنان تنها به زنان نخبه در صدر اسلام و پیش ازآن بر نمی گردد بلکه در تاریخ اسلام زنان همواره درعرصه های سیاسی و اجتماعی نقش آفرینی کرده اند و پا به پای مردان برای ترویج فرهنگ اسلامی و معارف اهلبیت(ع) تلاش کرده اند.

 

این عالم دینی  گفت: در زمان جهاد مقدس در افغانستان زنان مسلمان علاوه بر اینکه جوانان و جگرگوشه های شان را به میدان رزم می فرستادند، خود نیز با حفظ حجاب و عفت درپشت جبهه فعالیت های چشم گیری داشته اند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>