• تاریخ انشار: ۱۹ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 20829
  • 630 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

پیام عاشورا برای جوانان، اندیشیدن و زیستن آزادانه و عزتمندانه است

n00170431-b

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) این مطلب را دانشجویان در گفتمانی بیان کردند که به مناسبت فرارسیدن ایام محرم-عاشورای حسینی تحت عنوان “درس های عاشورا برای جوانان افغانستان و مسؤولیت ها” در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شده بود.   محمدعظیم فکوری؛ یکی از اشتراک کنندگان گفتمان با ابراز […]

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) این مطلب را دانشجویان در گفتمانی بیان کردند که به مناسبت فرارسیدن ایام محرم-عاشورای حسینی تحت عنوان “درس های عاشورا برای جوانان افغانستان و مسؤولیت ها” در دفتر مرکزی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل برگزار شده بود.

 

محمدعظیم فکوری؛ یکی از اشتراک کنندگان گفتمان با ابراز اینکه شرایط کنونی افغانستان نسبت به هر زمانی به احیای فرهنگ عاشورایی نیاز دارد، گفت: افغانستان امروز در بحران فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و حتی اخلاقی به سر می برد که این وضعیت باعث شده مردم در تمام ابعاد زندگی به بن بست مواجه گردند و تنها راه برای برون‌رفت از بحران فعلی، حاکمیت فرهنگ عاشورایی است.

 

این فعال دانشگاهی ادامه داد: اگر جوانان خواهان آبادی و رهایی افغانستان از بحران هستند، به آموزه های آزادی خواهانه و حیات آفرین خط مشی امام حسین علیه السلام روی بیاورند و پیام قیام عاشورا، به‌خصوص برای جوانان زندگی آزادانه، سربلند و دور از سلطه گری های جابرانه و ناعادلانه است.

 

آقای فکوری افزود: درس های عاشورا برای جوانان، عملکرد جوانانی می تواند باشد که در روز عاشورا و در کنار امام حسین علیه السلام، آگاهانه و عاشقانه، علیه جبهه ظالم حاکم، فداکاری حسینی کردند و مسؤولیت ما نیز به عنوان جوان مسلمان عاشورایی، عاشورایی اندیشیدن و عاشورایی زیستن است.

 

او تأکید کرد: ما وقتی می توانیم رسالت واقعی و عاشورایی خویش را انجام دهیم که خدا و مردم را فراموش نکنیم و برای نجات مردم خود، وارد عرصه عمل شویم و همانند جوانان روز عاشورا، به مبارزه با دشمن برخیزیم و بدون هراس، صدای واقعی عاشورا را بلند کنیم و در عمل، عاشورایی گام برداریم و با مبارزات خویش، جبهه باطل را بشکنیم تا ملت ما نجات یابد.

 

فکوری در ادامه علاوه کرد: فرهنگ عاشورا با تبلیغ مبلغین عاشورایی که بیشتر علمای دین می باشند، باید تعریف شود و دهه عاشورا که فرصت خوبی برای ارائه درس های قیام امام حسین می باشد به مردم و جوانان رسانده شود تا همه مجهز با فرهنگ اسلامی شده و سرنوشت خویش را خود تعیین کنند.

 

اما وی با انتقاد جدی تصریح کرد: متأسفانه مبلغین ما با اکتفا به جنبه عاطفی قیام،  ابعاد سرنوشت ساز فکری، سیاسی و اخلاقی عاشورا را به باد فراموشی سپرده و یکی از اساسی ترین عوامل بی توجهی مردم به فرهنگ سیاسی عاشورا، عمل مبلغین به صورت عاطفی و بدتر از آن برخورد حرفه ای با قضیه می باشد.

 

در همین حال، سید عارف موسوی؛ دیگر شرکت کننده در این گفتمان نیز گفت: در جهان امروز دو گونه مبارزه به شدت جریان دارد که این دو نوع مبارزه، جنگ گرم و سرد می باشد و در شرایط فعلی افغانستان، جنگ سرد که حرکت فرهنگی نیز نامیده می شود بسیار تأثیرگذار است.

 

آقای موسوی اضافه نمود: با توجه به فضای افغانستان، پیروان مکتب عاشورا، کارهای مؤثری در راستای ترویج فرهنگ عاشورایی انجام داده اند و از جمله حیات آموزشی و فرهنگی که ادامه دارد و جوانان ما که مجهز و مسلح به علم و دانایی شده اند، خود نتیجه عاشورایی رفتن می باشد.

 

وی در ادامه افزود: دشمن دانست که پیروان امام حسین توانستند خود را با بزرگترین اسلحه روز که دانایی باشد مجهز کرده و این برای دشمن اهلبیت قابل قبول نیست و این ناقبولی دشمن موجب گردید که ما را در درون آموزشگاه، مرکز فرهنگی، مساجد و جاهای مختلف مورد حمله قرار دهد؛ ولی دشمن بداند که خط سرخ عاشورا سبز شدنی است نه خاموش شدنی.

 

همچنین سید عباس علمدار؛ از دیگر شرکت کنندگان در این گفتمان در ادامه نظریات دانشجویان با اشاره به وضعیت جامعه عاشورایی گفت: عاشورا نیاز به تبلیغ دارد و با تبلیغ مبلغین، درس های عاشورا برای جوانان قابل فهم می گردد و تا آموزه های قیام امام حسین به طور درست و منطقی تبلیغ و تدریس نگردد، برای هیچ کسی میسر نیست که بفهمد عاشورا چگونه در تداوم حرکت مکتب محمدی به وقوع پیوست؟

 

علمدار تصریح نمود: علمای دین نسبت به هر تیپ دیگر مسؤول هستند که در ایام محرم، به روضه خوانی و نوحه سرایی اکتفا نکنند و پیام قیام عاشورا را همانطوری که حضرت زینب برای جهانیان، جهانی ساخت، برسانند تا جوانان، عاشورایی پرورش یابند.

آقای علمدار در ادامه سخنان خود افزود: ویژگی های جوانان عاشورایی، حضور در صحنه نبرد حق و باطل است و جوانان عاشورایی نترس می باشند و در عرصه های اجتماعی و سیاسی برای گرفتن حق مستضعفین و محرومان و مبارزه با ستمگران و خیانت ورزان ورود پیدا می نمایند و هیچگاه، سکوت و خاموشی اختیار نمی کنند و منافع شخصی را به راحتی قربانی منافع ملی و دینی می کنند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>