• تاریخ انشار: ۱۴ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اجتماعی
  • کد خبر: 12490
  • 760 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کارگاه آموزشی درس‌های موفقیت زندگی در مزارشریف برگزار شد

n00147664-b

در کارگاه آموزشی درس های موفقیت زندگی عنوان شد: یکی از راه های موفقیت این است که انسان وصل به خداوند متعال باشد. زیرا یک قطره زمانی ارزش پیدا می کند که وصل به دریا گردد.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) صنف آموزشی تحت عنوان “درس های موفقیت زندگی” از طرف مرکز فعالیت […]

در کارگاه آموزشی درس های موفقیت زندگی عنوان شد: یکی از راه های موفقیت این است که انسان وصل به خداوند متعال باشد. زیرا یک قطره زمانی ارزش پیدا می کند که وصل به دریا گردد.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان (آوا) صنف آموزشی تحت عنوان “درس های موفقیت زندگی” از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

 

حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موسوی مسئول مرکز تبیان در سمت شمال که این صنف را تدریس می نماید، در سومین جلسه این صنف در مورد”رشد و موفقیت در زندگی” صحبت کرد.

 

موسوی در شروع این صنف گفت: اگر می خواهیم در زندگی موفقیت کسب نماییم، پس باید در ابتدا یک تعریف از موفقیت برای خودمان داشته باشیم.

 

وی با ابراز اینکه موفقیت را می توان در همه عرصه ها به دست آورد گفت: موفقیت انواع گوناگون دارد که این موفقیت می تواند در عرصه دینی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره باشد.

 

وی در ادامه بیان نمود: موفقیت را ما زمانی می توانیم کامل به دست بیاوریم که در تمام عرصه ها رشد یکسان داشته باشیم و رشد ما یک بعدی نه بلکه چند بعدی باشد.

 

مدرس این صنف با بیان اینکه رشد ما در زندگی به صورت کاریکاتوری نباشد بیان کرد: اگر ما به یک کاریکاتور توجه نماییم؛ قسمی طراحی شده که یک قسمت نسبت به دیگر اعضا خیلی بزرگ و مابقی کوچک است و اگر ما هم در زندگی به یک قسمت توجه کنیم، رشد ما نیز کاریکاتوری خواهد بود که این مفید نمی باشد.

 

آقای موسوی در ادامه به راه های رسیدن به موفقیت اشاره نمود و گفت: یکی از راه های موفقیت این است که انسان وصل به خداوند متعال باشد. زیرا یک قطره زمانی ارزش پیدا می کند که وصل به دریا گردد.

 

وی با ابراز اینکه نماز اولین راهی هست که انسان را به خدا وصل می کند گفت: اگر ما این نماز را به یک طیاره مثل بزنیم می توانیم بهتری مطلب را بیان نماییم.

 

موسوی به ادامه صحبت های خود بیان کرد: طیاره برای پرواز است و این طیاره برای پرواز خود تیل مخصوص دارد که با هر تیل نمی شود پرواز کرد. همانطور وقتی نماز که می خواهیم به سوی خداوند متعال پرواز نماییم، این پرواز ما نیز تیل مخصوص نیاز دارد و آن در قدم اول لباس پاک و لقمه حلال می باشد.

 

وی در ادامه گفت: همانطوریکه طیاره برای پرواز، جای مخصوص دارد و از هر جا نمی تواند به درستی پرواز نماید؛ نماز هم جای مخصوص دارد و آن مسجد است.

 

مدرس این صنف با بیان اینکه در نماز باید تمام احکام آن رعایت شود گفت: همانطوری پیلوت بعد از پرواز به زودی طیاره را خاموش نمی کند و چند لحظه منتظر می باشد، در نماز هم باید زود نماز را خاتمه ندهیم و باید تعقیبات آن را به خوبی انجام دهیم.

 

وی با ابراز اینکه یکی از تعقیبات مهم نماز تسبیح حضرت زهرا(س) می باشد که سفارش زیاد شده است در ادامه گفت: امام صادق(ع) عظمت تسبیحات حضرت زهرا(س) در مقابل نمازهاى مستحبى چنین یاد کرد: “تسبیح فاطمه(س) فى کل یوم فى دبر کل صلاه احب الى من صلاه الف رکعه فى کل یوم. تسبیح حضرت فاطمه(س) در هر روز، به دنبال هر نماز، نزد من از هزار رکعت نماز (مستحبى) در هر روز، محبوبتر است”.

 

وی در ادامه گفت: خیلی ها همیشه داخل طیاره هستند مانند کارگران و ترمیم کاران طیاره ولی آنها هیچ گاه پرواز نمی کنند که این مثل این می ماند اکثر مردم همیشه نماز می خوانند ولی با نمازشان بالا نمی روند.

 

این مدرس گفت: پروازی بهتر صورت می گیرد که تاخیر نداشته باشد. همانطور نمازی زود قبول می شود که اول وقت و بدون تاخیر صورت انجام شود.

 

وی در دامه با بیان اینکه بعضی موفقیت ها در زندگی انسان ها خیالی است گفت: نظر به روایات قرآن کریم عده‌ای به موفقیت های خیالی دل شاد می کنند که خداوند متعال در سوره کعف آیه ۳۴ می گوید: عده‌ای به مال خود در دنیا فخر می کنند “وَ کانَ لَهُ ثَمَرٌ فَقالَ لِصاحِبِهِ وَ هُوَ یُحاوِرُهُ أَنَا أَکْثَرُ مِنْکَ مالًا وَ أَعَزُّ نَفَراً”

 

موسوی با بیان اینکه عده‌ای به قدرت خود می نازند مانند فرعون و فکر می کنند که قدرت برای شان موفقیت می آورد: ((وَ نادی‏ فِرْعَوْنُ فی‏ قَوْمِهِ قالَ یا قَوْمِ أَ لَیْسَ لی‏ مُلْکُ مِصْرَ وَ هذِهِ الْأَنْهارُ تَجْری مِنْ تَحْتی‏ أَ فَلا تُبْصِرُونَ) ” و فرعون در میان قوم خود ندا در داده، گفت: ای قوم من، آیا فرمانروایی مصر از آن من نیست و این نهرها از زیر (قصرهای) من (و در تحت اراده من) روان نیستند؟ آیا نمی بینید؟.

 

وی در ادامه بیان کرد: بسیاری ها به نژاد خود فخر می کند مانند برخورد شیطان با آدم (قالَ ما مَنَعَکَ أَلاَّ تَسْجُدَ إِذْ أَمَرْتُکَ قالَ أَنَا خَیْرٌ مِنْهُ خَلَقْتَنی‏ مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طین)

“خدا فرمود: آن گاه که تو را امر کردم چه چیز مانع شد که سجده نکردی؟ گفت: من از او بهترم مرا از آتش آفریدی و او را از گِل، (و آتش از گِل بهتر است، و تولّد یافته از بهتر، بهتر)”.

 

مدرس این صنف در ادامه به عوامل موفقیت اشاره کرد و گفت: ایمان به خداوند متعال و روز قیامت یکی از عوامل موفقیت است زیرا کسی که در این دو، باور داشته باشد از همه رذایل دوری کرده و به فضایل خود را می رساند.

 

وی در ادامه گفت: راه دیگر رسیدن به موفقیت دعا و نیایش است و باید در دعا کردن همت بلند داشته باشیم و چیزی ها بزرگ را از خداوند متعال در خواست نماییم.

 

موسوی یکی دیگر از راه های رسیدن به موفقیت را، ازدواج بیان کرده گفت: نیاز اول انسان در زمین آکسیجن یا هوا است نیاز دوم غذا و نیاز سوم ازدواج می باشد.

 

وی در ادامه بیان کرد: قرآن کریم خانم و شوهر را به لباس همدیگر تشبیه نموده است و در آیه ۱۸۷ سوره بقره گفته است ( هُنَّ لِبَاسٌ لَّکُمْ وَأَنتُمْ لِبَاسٌ لَّهُنَّ) ایشان، یعنی زنان شما، همچون لباس (مایۀ شأن و منزلت و پوشش و آبرو و حیثیت) باشند شما را و شما نیز همچون لباس باشید ایشان را.

 

موسوی با ابراز اینکه این تشبیه قرآن دارای حکمت ها و پندها است در ادامه گفت: زن و مرد، زینت یکدیگر و مایه مباهات و افتخار همدیگر هستند؛ چنان چه لباس نیز زینت است.

 

وی هم چنان بیان کرد زن و مرد مایه تهذیب نفس یکدیگرند و همدیگر را از آلودگی به گناه باز می‌دارند. یکی از کارهای لباس، حفظ بدن از خطرهایی مانند سرما است. بنابراین، همسران نیز همدیگر را در افتادن به گناه باز می‌دارند و سبب تکامل همدیگر می‌شوند.

 

وی در ادامه گفت: زن و مرد پوشاننده یکدیگر هستند. هم چنان که لباس، عیب‌ها و زشتی‌های بدن را می‌پوشاند، مرد و زن نیز عیب یکدیگر را می‌پوشانند و اصلاح می‌کنند.

 

قابل ذکر است که این سومین جلسه درس های موفقیت در زندگی بود که از طرف مرکز فعالیت های فرهنگی اچتماعی تبیان در شهر مزار شریف برگزار شد.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>