• تاریخ انشار: ۱۲ اسد ۱۳۹۶
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 12241
  • 592 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کسانی که در صدد اصلاح جامعه هستند، اول باید خود را اصلاح کنند

n00147601-b

امر به معروف و نهی از منکر زمانی تاثیر دارد که مجری آن اصلاح شده باشد و با عمل خود مردم را به سوی خوبی ها سوق دهد و از بدیها نهی کند.   به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل روی “گستره امر به […]

امر به معروف و نهی از منکر زمانی تاثیر دارد که مجری آن اصلاح شده باشد و با عمل خود مردم را به سوی خوبی ها سوق دهد و از بدیها نهی کند.

 

به گزارش خبرگزاری آوا، گفتمان علمی پژوهشی این هفته مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل روی “گستره امر به معروف و نهی از منکر در سیره رضوی” اختصاص یافته بود.

 

در این گفتمان حجت الاسلام و المسلیمن “علی اوسط بلال” مسوول مدرسه حضرت امام امیرالمومنین(ع) گفت: خداوند از امت پیامبر به نام برترین امت ها در قرآن یاد کرده است و شرف آنان را نیز در مسئله امر به معروف و نهی از منکر قرار داده است.

 

آقای بلال همچنان اضافه کرد: مقام آمر به معروف و ناهی از منکر شایستگی و صلاحیت لازم را می خواهد که در قدم اول از نگاه علمی باید یک شخص مدارج را طی کرده باشد و کدورت و سیاهی جهل از چهره نورانی این طایفه پاک باشد. تا با نور و فروغ علم مزین گردیده و بتواند اصلاحات لازم را در جامعه بوجود بیاورد.

 

به عقیده این عالم دینی و قتیکه انسان عالم به مصالح علیای جامعه، کشور ومردم بود به عنوان انسان دلسوز و خیرخواه زبان به نصیحت می گشاید و سخنانش نیز اثر گزار است.

 

بلال همچنان اظهار داشت: حضرت امام رضا(ع) در راستای انجام مسوولیت امر به معروف و نهی از منکر کمرهمت بست و نور علم و آگاهی را در همه گفتمانها و جلسات که با سران ادیان داشت تبارز داده و موفقانه حریفان خودرا مغلوب ساخت.

 

به گفته وی، ما مسلمانان نیز باید در راستای انجام مسوولیت خود از معصومین پیروی داشته باشیم تا به خوبی از جامعه، مردم و نسل خود مراقبت نماییم.

 

حجت الاسلام و المسلین سید محمد باقر واعظی رییس مرکز فعالیتهای فرهنگی اجتماعی تبیان نیز گفت: راهکارهای اخلاقی شدن جامعه وآشنایی با فرهنگ رضوی؛ منوط به پیروی از سیره عملی ائمه معصومین(ع) می باشد.

 

واعظی همچنان گفت: خداوند بندگانش را درهیچ زمانی تنها و سرگردان نگذاشته و در هر شرایطی برای آنان راهنما، الگو و سرمشق فرستاده است که عالی ترین نمونه ها برای زندگی، معصومین(ع) و پاکان درگاه خداوند است.

 

رییس مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان همچنان عنوان کرد: یکی از مسائلی که ائمه دین به خصوص حضرت امام رضا(ع) در زمان خود روی آن تاکید داشت مسئله امر به معروف و نهی از منکر بود، بنا براین ما نیز باید به عنوان مسلمان و انسانهای ولایت مدار در این جهت برای اصلاح جامعه بیش از پیش تلاش کنیم.

 

به عقیده این عالم دینی، وظیفه اصلی ما امروز استفاده از فرهنگ رضوی در جهت پویای و شکوفایی ابعاد مختلف زندگی و نهایتاَ اخلاقی کردن جامعه است.

 

واعظی علاوه کرد: برای بالا بردن سطح آگاهی جامعه از معارف اهلبیت(ع) و احکام اسلام باید سمینارها و گفتمانها تشکیل شود تا مردم به خصوص آن عده کسانیکه علاقه به معارف اهلبیت دارند اما امکانات کافی در دست ندارند استفاده کنند.

 

حجت الاسلام و المسلمین سید عارف موسوی استاد حوزه علمیه امام امیر المومنین(ع) به شاخصه های که حضرت امام رضا(ع) در زمان خود داشت اشاره کردو گفت: مبارزه با طاغوت و استکبار و حکام ظالم یکی از شاخصه های فعالیت در زندگی آن حضرت بود.

 

به گفته او، امام هیچگاه سر تسلیم در برابر مامون عباسی فرود نیاورد و همواره از کارهایش انتقاد کرد، بنا بر این ما هم باید درس بگیریم و رفتار امام را در زندگی خود عملی کنیم.

 

دومین شاخصه امام(ع) دفاع از حقانیت دین اسلام و خط ولایت بود، هرچند مامون زیاد تلاش کرد تا با برگزاری مناظرات علمی امام را تحت تاثیر قرار دهد، اما در هر مرحله امام بر آنان غلبه کرده و حقانیت دین اسلام را با منطق و استدلال قوی ثابت کرد.

 

او از مردم مسلمان افغانستان به خصوص پیروان اهلبیت(ع) خواست که شرایط ایجاب می کند که مردم خود را به سلاح علم و دانش مجهز کنند تا بتوانند در برابر دشمنان اسلام از حقانیت خود به صورت شایسته دفاع کند.

 

حجت الاسلام و المسلمین یار محمد رحمتی مشاور ارشد مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان نیز گفت: امر به معروف و نهی از منکر زمانی تاثیر دارد که خود شخص اصلاح شده باشد و با عمل خویش مردم را به سوی خوبیها سوق دهد و از بدیها نهی کند.

 

به گفته او، حضرت امام علی(ع) دراین زمینه گفته است کسیک می خواهد مردم را تعلیم دهد یا اصلاح کند اول باید خود را اصلاح کند تا سخنانش بالای دیگران اثرگزار باشد.

 

اما به گفته رحمتی امروز متاسفانه بسیاری از افراد تنها به زبان آمر به معروف و ناهی از منکر هستند. اما درعمل کسی که امر به معروف و نهی از منکر می کند خود بد تر از دیگران عمل می کند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>