• تاریخ انشار: ۳۰ سنبله ۱۳۹۷
  • سرویس: اندیشه
  • کد خبر: 21938
  • 386 بازدید
  • بدون دیدگاه
  • نسخه مخصوص پرینت

کسی که ادعای حسینی و عاشورایی بودن دارد باید بصیر باشد

n00171184-b

مسئول مرکز تبیان در هرات گفت: نیاز است تا کسی که ادعای حسینی و عاشورایی بودن دارد بصیر باشد و نسبت به مسائل جامعه خود آگاهانه عمل بکند.   به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز گذشته برابر با روز عاشورا، طی مراسمی با حضور عزاداران و دوستداران حسینی از سالروز شهادت امام حسین(ع) در مسجد […]

مسئول مرکز تبیان در هرات گفت: نیاز است تا کسی که ادعای حسینی و عاشورایی بودن دارد بصیر باشد و نسبت به مسائل جامعه خود آگاهانه عمل بکند.

 

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا) روز گذشته برابر با روز عاشورا، طی مراسمی با حضور عزاداران و دوستداران حسینی از سالروز شهادت امام حسین(ع) در مسجد حضرت بلال منطقه پایان آب شهر هرات تجلیل و گرامی داشت به عمل آمد.

 

سید عبدالله نایاب؛ مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات با بیان این که فلسفه تجلیل از عاشورای حسینی چه می باشد، طی سخنانی گفت: سالانه بیش از بیست میلیون انسان عاشق از کشورها و تبارها و نژادهای مختلف به خیل کاروانیان پیوسته  در مراسم با شکوه اربعین حسینی فریاد لبیک یا حسین(ع) را سر می دهند.

 

وی با بیان این که چگونه می توانیم در مسیر اهداف امام حسین(ع) قرار بگیریم افزود: یکی از پیام های مهم عاشورای حسینی برای ما بحث انتخاب درست (انتخاب حق از باطل) است. خداوند سرشت و سرنوشت انسان ها را برای گزینش و انتخاب آزاد آفریده است.

 

آقای نایاب در ادامه با اشاره به حق انتخاب و آزادی عمل امام حسین(ع) در بر پایی قیام عاشورا، بیان کرد: امام حسین(ع) می توانست قیام نکند، در مدینه بماند به عبادات و مسائل شرعی خود و مردم رسیدگی کند و مورد احترام آنان باشد که در این صورت به شهادت نمی رسید و خانواده شان نیز اسیر نشده و حادثه عاشورا نیز به وقوع نمی پیوست.

 

وی در ادامه علاوه کرد: اگر امام حسین(ع) در مدینه می ماند و معترض به وضعیت موجود زمانش نبود کسی به ایشان کاری نداشت بلکه به عنوان نواسه رسول خدا مورد احترام همگان قرار داشت.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به دلیل قیام و حرکت انقلابی امام حسین(ع) بر ضد یزیدیان اظهار داشت: امام حسین(ع) رهبر، امام، پیشوا و مقتدا است او می داند که باید چه بکند چرا که انتخاب حسین(ع) انتخاب مسیر حق است حتی اگر این انتخاب سبب شهادت خودش و اسارت خانواده و اهل بیتش شود.

 

وی همچنان تاکید کرد: اگر ما در زندگی مان حسین(ع) گونه انتخاب کردیم حسینی و عاشورایی هستیم. در مسیر حق و باطل اگر حرف حق را نگوییم نباید ادعای حسینی بودن را داشته باشیم که در این صورت گریه ها و روضه های ما عبث خواهد بود.

 

مسؤول دفتر نمایندگی مرکز فعالیت های فرهنگی اجتماعی تبیان در هرات همچنان گفت: حکومت یزید بر مدار باطل می چرخید که نه تنها به اصل اسلام و ارزش های دینی پایبند نبود بلکه ظاهر اسلام را نیز رعایت نمی کرد پس اگر امام حسین(ع) بر علیه آن حکومت قیام نمی کرد این خط باطل همچنان تداوم پیدا می کرد.

 

وی همچنان در ادامه سخنانش افزود: در صورتی که ارزش های دینی، عدالت، اخلاق، امر به معروف و نهی از منکر در زندگی ما رعایت نشود نمی توانیم ادعا بکنیم که ما پیرو خط و مکتب اباعبدالله الحسین(ع) هستیم.

 

آقای نایاب همچنان علاوه کرد: وقتی نسبت به مسائل اجتماعی، سرنوشت سیاسی، فرهنگی و ارزش های حاکم در جامعه بی احساس بودیم و احساس مسؤولیت نکردیم،  آن زمان به یک حسین(ع) و قیام عاشورایی نیاز پیدا می شود.

 

وی در ادامه با بیان اینکه باید نسبت به سرنوشت و آینده خود حساس و آگاهانه عمل بکنیم گفت: پیروان امام حسین(ع) و مسلمانان و آزادگان عالم دو راه عزت و ذلت را برای انتخاب دارند. باید نسبت به آنچه که در جامعه مان رخ می دهد حسین(ع) گونه عمل بکنیم و همیشه در صحنه و میدان باشیم.

 

این فعال فرهنگی با اشاره به این که زندگی میدان آزمون و امتحان است اظهار داشت: مؤمنین راسخ و استوار در زندگی لحظه به لحظه امتحان می شوند.

 

آقای نایاب با اشاره به مفهوم ملت زنده و مرده چنین گفت: ملت زنده یعنی ایمان در بین مردم و جامعه جریان داشته باشد و عزت در زندگی ما حرف اول را بزند و آزادگی و شرافت در لایه های زندگی ما وجود داشته باشد و وفا و پاکی در زندگی ما جاری باشد. ملت زنده و بیدار نسبت باورها و ارزش هایی که در جامعه وجود دارد حرفی برای گفتن دارد.

 

وی در ادامه سخنانش تاکید کرد: کسانی که در کربلا حضور داشتند نمونه ای از انسان های زنده و آزاده می باشد که با الگوگیری از آنان ما نیز باید در زندگی خود پویا و زنده باشیم تا بتوانیم جامعه و افغانستانی زنده و پویا داشته باشیم.

 

این فعال فرهنگی در اخیر سخنانش با اشاره به اهمیت داشتن بصیرت در زندگی تاکید کرد: شناخت دقیق و درست از روزها و آزمون هایی را که ممکن است در آن قرار بگیریم بصیرت می گویند و نیاز است تا کسی که ادعای حسینی و عاشورایی بودن دارد بصیر باشد و نسبت به مسائل جامعه خود آگاهانه عمل بکند.

برچسب ها:

نظرات(۰ دیدگاه)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>